Jauns pētījums atklājis, ka rokas nepareiza pozīcija asinsspiediena mērīšanas laikā – gan mājās, gan ārsta kabinetā – var izraisīt rādījumus “ievērojami augstākus” nekā tad, ja roka atrodas ieteicamajā stāvoklī : atbilstoši atbalstīta uz galda ar manžetes vidu novietotu sirds līmenī. Par to raksta CNN
Tas liecina, ka, ja jūsu roka netiek konsekventi novietota un pareizi atbalstīta asinsspiediena nolasīšanas laikā, var tikt nepareizi diagnosticēts augsts asinsspiediens, kas, pēc dažu ekspertu domām, var izraisīt nevajadzīgu ārstēšanu.
Pētījumā, kas tika publicēts pirmdien žurnālā JAMA Internal Medicine, konstatēts, ka, ja jūsu roka atrodas klēpī asinsspiediena nolasīšanas laikā, sistoliskais asinsspiediens var tikt pārvērtēts par 3,9 mm Hg un diastoliskais rādītājs ir pārvērtēts par 4 mm Hg. Ja roka karājas pie sāniem, sistoliskais rādījums var tikt pārvērtēts par 6,5 mm Hg un diastoliskais rādītājs ir pārvērtēts par 4,4 mm Hg.
Asinsspiedienu mēra dzīvsudraba stabiņa milimetros jeb mm Hg, kas sastāv no diviem cipariem – augšējā jeb sistoliskā rādījuma un apakšējā jeb diastoliskā rādījuma. Tiek uzskatīts, ka personai ir augsts asinsspiediens vai hipertensija, ja viņiem ir konsekventi rādījumi 130/80 vai augstāki.
“Veselības aprūpes sniedzējiem ir jāatgādina, cik svarīgi ir veltīt laiku, lai pareizi veiktu šīs darbības,” sacīja pētījuma vecākais autors Dr. Tammijs Breidijs, kurš ir Džona Hopkinsa universitātes Pediatrijas katedras klīniskās pētniecības viceprezidents. Medicīnas skola un bērnu hipertensijas programmas medicīnas direktors Džona Hopkinsa bērnu centrā.
“Es tikai ceru, ka tas palielina izpratni par to, cik svarīgas ir tādas lietas kā roku pozīcija asinsspiediena mērīšanas precizitātei,” par pētījumu sacīja Breidijs.
“Es arī ceru, ka šis pētījums izglītos pacientus, dodot viņiem iespēju atbalstīt pareizu mērījumu veikšanu, kad viņi atrodas klīnikā,” viņa teica. “Bet arī tāpēc, ka tik daudzi pacienti paļaujas uz mājas asinsspiediena mērījumiem hipertensijas diagnosticēšanai, novērtēšanai un ārstēšanai, es ceru, ka tas viņus izglītos par to, kā pareizi novietot rokas, jo mūsu atklājumi pilnībā attiecas uz mērījumiem mājās.”
Lai piedalītos pētījumā, pētnieki no Džona Hopkinsa universitātes no 2022. gada augusta līdz 2023. gada jūnijam pieņēma darbā 133 pieaugušos no Baltimoras, Merilendas štatā. Pieaugušie vecumā no 18 līdz 80 gadiem tika nejauši izvēlēti asinsspiediena mērīšanai, kamēr viņu rokas bija novietotas trīs dažādos veidos: atbalstītas uz galda, kā tas ir ieteicamā standarta prakse; atbalstītas klēpī; vai karājās pie sāniem, bez atbalsta.
Katram pētījuma dalībniekam tika veikti 12 asinsspiediena mērījumi ar rokām katrā no šīm dažādajām pozīcijām.
Pētnieki atklāja, ka dalībnieku vidū, kad viņu rokas tika atbalstītas uz galda, kā ieteikts standarta klīniskajās vadlīnijās, vidējais asinsspiediena rādījums bija 126/74.
Bet, kad dalībnieku rokas rādījumu laikā atpūtās klēpī, vidējais asinsspiediena rādījums bija 130/78, bet, kad viņu rokas karājās pie sāniem, vidējais rādījums bija 133/78.
“Es negaidīju, ka būs tik liela atšķirība, kad rokas tika novietotas abās alternatīvajās pozīcijās. Mēs pārbaudījām šīs pozīcijas, jo saskaņā ar datiem un personīgajiem novērojumiem tās ir pozīcijas, kurās lielākajai daļai cilvēku tiek mērīts asinsspiediens, ”sacīja Breidijs. “Mēs domājām, ka būs atšķirība, bet es biju pārsteigts par to, cik liela ir atšķirība.”
Pētnieki rakstīja, ka ir vairāki fizioloģiski iemesli, kāpēc asinsspiediena mērījumi var būt kļūdaini augstāki, ja roka nav atbilstoši novietota vai atbalstīta. Lielāks vertikālais attālums starp sirdi un vietu, kur atrodas manšete, gravitācijas spēka dēļ var palielināt hidrostatisko spiedienu artērijās vai asins spiedienu pret sienu, kā rezultātā var tikt pārvērtēts asinsspiediens. Un neatbalstīta roka var izraisīt muskuļu kontrakciju, kas var izraisīt asinsspiediena paaugstināšanos.
Kā pareizi pārbaudīt asinsspiedienu
Jaunie pētījuma rezultāti saskan ar dažiem atsevišķiem iepriekšējiem pētījumiem, kas liecina, ka neatbalstītas roku pozīcijas vai roka, kas atrodas zem sirds līmeņa, var pārvērtēt asinsspiediena rādījumus.
“Mēs zinām, ka roku pozīcija ietekmē asinsspiediena rādījumus, un šis pētījums sniedz mums precīzāku mērījumu par to, cik liela tā ir ietekme,” Dr. Nikola Deivisa, Ņujorkas Veselības un slimnīcu viceprezidente un galvenā iedzīvotāju veselības speciāliste, kura nebija iesaistīts pētījumā, teica e-pastā.
“Tas ir redzams dalībniekiem ar visiem asinsspiediena līmeņiem, bet izteiktāk dalībniekiem ar paaugstinātu asinsspiedienu. Tie ir svarīgi atklājumi, jo mēs diagnosticējam un ārstējam hipertensiju, pamatojoties uz asinsspiediena rādījumiem, un šiem rādījumiem ir jābūt precīziem, ”sacīja Deivisa e-pastā.
Pētnieki pētījumā rakstīja, ka “jaunākās klīniskās prakses vadlīnijas uzsver vairākus galvenos soļus precīzai mērīšanai”, tostarp:
Lietojiet atbilstoša izmēra aproci.
Atbalstiet muguru.
Turiet kājas plakaniski uz grīdas un kājas nav sakrustotas.
Nodrošiniet piemērotu roku pozīciju – manžetei jābūt novietotai sirds līmenī, roku atbalstot uz rakstāmgalda vai galda.
Atbilstoša izmēra manžetes nēsāšana ir ļoti svarīga, jo nepareiza izmēra asinsspiediena manšete var izkropļot asinsspiediena rādījumus, ko mēra automatizētās asinsspiediena ierīces. Viens pētījums, kas tika publicēts pagājušajā gadā žurnālā JAMA Internal Medicine, atklāja, ka standarta, regulāra izmēra asinsspiediena aproču izmantošana izraisīja “pārsteidzoši neprecīzus” rādījumus, ja pacientam bija nepieciešami dažāda izmēra aproces, īpaši dalībniekiem, kuriem ir piemērotas lielākas aproces.
Ir daži pasākumi, kas cilvēkiem būtu jāveic pirms asinsspiediena pārbaudes, sacīja Dr. Geils Adlers, sirds un asinsvadu endokrinologs un līdzspeciālists Brigamas un sieviešu slimnīcas Hipertensijas klīnikā, kurš nebija iesaistīts jaunajā pētījumā.
“30 minūtēs pirms asinsspiediena mērīšanas jūs nedrīkstat smēķēt, sportot, jāiztiek bez kofeīna, bez alkohola un… nekādus nopietnus argumentus. Neesiet psiholoģiski saspringti,” sacīja Adlers.
“Tad tas, ko vēlaties darīt, ir sēdēt krēslā, ieņemt pareizo pozīciju un piecas minūtes atpūsties, nerunāt, ērti atpūtināt roku, sēdēt taisni ar taisnu muguru, tu turiet nesakrustotas kājas un pēdas lai stāv uz grīdas. Pārliecinieties, ka jums nav jāurinē. Ja jums ir jāurinē vai jākakā, tas paaugstinās jūsu asinsspiedienu. Un jums nevajadzētu runāt, mērot asinsspiedienu, bet aprocei jāatrodas pret roku, nevis virs drēbēm”.
Tā kā cilvēki mājās bieži jūtas mierīgāk un ērtāk, “mēs tagad atklājam, ka pētījumi liecina, ka mājās mērītais asinsspiediens ir labāks parastā asinsspiediena rādītājs nekā kabinetā mērītais asinsspiediens,” sacīja Adlers.
Saskaņā ar Amerikas Medicīnas asociācijas datiem asinsspiediena mērījumi bieži tiek veikti “neoptimāli” klīniskajā praksē, kas var izraisīt kļūdas, kas pēc tam un neatbilstoši maina ārstu lēmumus par pacienta asinsspiediena pārvaldību aptuveni 20–45 % gadījumu.
“Anekdotiski es domāju, ka mēs visi pētījuma grupā esam sākuši pievērst lielāku uzmanību tam, kā tiek mērīts mūsu asinsspiediens. Es noteikti esmu pievērsis uzmanību tam, kā maniem bērniem tiek mērīts asinsspiediens,” sacīja Breidijs.
“Mums nevajadzētu pieņemt pārsteidzīgus spriedumus”
Augsts asinsspiediens palielina sirds slimību un insulta risku, kas ir galvenie nāves cēloņi Amerikas Savienotajās Valstīs.
Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centru datiem tiek lēsts, ka gandrīz pusei pieaugušo Amerikas Savienotajās Valstīs ir augsts asinsspiediens, bet tikai aptuveni 1 no 4 pieaugušajiem ar augstu asinsspiedienu tiek kontrolēts asinsspiediens.
“Es nedomāju, ka mēs esam pietiekami agresīvi pret hipertensijas ārstēšanu Amerikā,” žurnālistiem e-pastā sacīja Dr. Deivs Montgomerijs, Atlantas Pjemontas veselības aprūpes kardiologs, kurš nebija iesaistīts jaunajā pētījumā.
“Hipertensija ir viens no visizplatītākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un viens no visvieglāk ārstējamiem un kontrolējamiem. Tomēr hipertensija ir vaininieks vai galvenais veicinātājs lielai daļai sirds un asinsvadu saslimstības un mirstības, ”viņš teica. “Mēs pārāk bieži izlaižam garām atzīmi.”
Attiecībā uz jauno pētījumu viņš piebilda, ka viņš nesaskata asinsspiediena rādījumu, kas varētu būt pazemināts par 4 līdz 5 mm Hg — rokas stāvokļa dēļ — izraisot pārmērīgu diagnozi vai pārmērīgu ārstēšanu jaunas receptes vai devas modifikācijas veidā.
“Ja kādam ir normāls asinsspiediens, 4 mmHg to nemainīs. Bet cilvēkam ar hipertensijas diagnozi 5–10 punkti var liecināt, ka mums nav īsti nepieciešamās kontroles,” sacīja Montgomerijs. Viņš piebilda, ka asinsspiediens var mainīties katru minūti fizisku faktoru un kāda cilvēka psihoemocionālo stāvokļu dēļ.
“Tas nozīmē, ka kopumā mums nevajadzētu pieņemt pārsteidzīgus spriedumus par vienu asinsspiediena rādījumu. Bet pastāvīgi augsts asinsspiediens ir jāārstē agresīvi, ”viņš teica. “Tādējādi mēs samazinām sirds slimību slogu.”