Krievijas okupantu armijā, kas karo Ukrainas teritorijā, kopš gada sākuma strauji pieaudzis līgumkaravīru skaits, kas vecāki par 45 gadiem, medijam ”Verstka” pastāstīja militārpersonas, kā arī avoti Maskavas mēra birojā un parlamentā.
“Tagad mēs šeit stāvam sajaukti ar pūļiem, un tajā 40 procenti ir vecāki par 50 gadiem. Bet no jaunajiem trīs ceturtdaļas ir veči,” stāsta viens no Gaisa desanta spēku virsniekiem, kas cīnās Hersonas virzienā. Pēc viņa teiktā, situācija ar jaunajiem līguma karavīriem ir “bēdīga”.
To apstiprināja kāds militārists, kurš atrodas uz kontaktlīnijas Ukrainas Doņeckas apgabala okupētajā daļā. “Kopš vasaras sākuma mūsu pulks ir zaudējis apmēram pusi no saviem ”divsimtajos” un ”trīssimtajos” [nogalināto un ievainoto], rupji rēķinot, apmēram 500 cilvēku pie Časivjaras. Papildinājumu mums sūta joprojām. Puse no tiem, kas ierodas, ir vecāki par 50, varbūt pat vairāk,” sacīja militārists.
Viens no Luhanskas virziena mobilizētajiem saka to pašu. “Cīņā dodas tikai veci vīrieši. Kur skatās mūsu pavēlniecība? – viņš teica un atsūtīja medijam video, kurā redzams 62 gadus vecs līgumdarbinieks, kurš knapi velkas pa ceļu.
Parlamenta pārstāvis, kurš bieži apmeklē kaujas zonu, parādīja ”Verstka” žurnālistam vairākas sarakstes, kurās frontē esošie viņam rakstīja: “Tagad visi darbinieki ir vectēvi”, “armijnieku vidējais vecums noteikti ir pieaudzis”, “50 % mūsu virzienā ir veci cilvēki, viņus izpļauj.”
Vecāka gadagākuma brīvprātīgo skaits sāka pieaugt augustā, un “ir arī vecāki, 60 gadus veci,” stāsta medija sarunu biedrs Maskavas mēra birojā. Pēc viņa teiktā, gada sākumā vidējais savervēto vecums bija aptuveni 40 gadi, bet šobrīd jau tuvāk 50.
Cits augsta ranga avots mēra birojā apstiprināja, ka Maskavā pēdējos mēnešos brīvprātīgo, kas vecāki par 45 gadiem, īpatsvars patiešām sasniedzis pusi no kopējās brīvprātīgo plūsmas. Tajā pašā laikā viņš nesaskatīja problēmu, ka vecāki cilvēki dodas uz fronti. Un kas? Viņi ir moži, tēvi. Pieredzējuši cilvēki jebkuram jaunajam dod iekšā,” norādīja Verstka avots.
Tomēr dienesta darbinieki tam nepiekrīt: pēc viņu domām, vecāki kolēģi “netiek galā”, jo īpaši viņi nevar tikt galā ar smagu mugursomu pārnešanu, ierakumu un tranšeju rakšanu. “Un tur ir slimības. Viņi visi ir slimi. Vai nu sāp kājas, vai sāp galva,viņi ir lēni,” skaidroja viens no militārpersonām.
Vecāka gadagājuma līgumkaravīru skaita pieaugumu netieši apliecina Mediazona un BBC dati par Krievijas zaudējumiem Ukrainā. Nepilnā 2024. gadā žurnālisti apstiprināja 2475 brīvprātīgo, kas vecāki par 45 gadiem, nāvi karā. Tā ir aptuveni puse no bojāgājušo skaita, kuru vecumu varētu apstiprināt. Tas ir arī par 18% vairāk nekā visā 2023. gadā (2021 nāves gadījums vecumā no 45 gadiem) un trīs reizes vairāk nekā 2022. gadā (809 nāves gadījumi).
Būtiski pieaug arī nogalināto militārpersonu skaits, kas vecāki par 55 gadiem. Šogad, pēc Mediazona datiem, tādu ir jau 597 – pusotru reizi vairāk nekā 2023. gadā (152 mirušie). Vecākais bija 72 gadus vecs karavīrs no Habarovskas apgabala, kurš tika nogalināts 2022. gadā.
Pērn Krievijas varasiestādes paaugstināja dienesta vecuma ierobežojumu līgumkaravīriem no 65 uz 70 gadiem.