Ekskluzīvs: globālais pētījums atklāj, ka ārstēšana ar amivantamabu un lazertinibu aptur progresēšanu vidēji uz 23,7 mēnešiem. Par to raksta The Guardian
Ārsti izceļ “apbrīnojamus” izmēģinājumu rezultātus, kas liecina, ka jauna zāļu kombinācija apturēja plaušu vēža progresēšanu vairāk nekā 40% ilgāk nekā standarta ārstēšana.
Plaušu vēzis ir pasaulē galvenais vēža izraisīto nāves cēlonis, kas katru gadu izraisa aptuveni 1,8 miljonus nāves gadījumu. Īpaši zems ir izdzīvošanas rādītājs tiem, kam ir progresējošas slimības formas, kur audzēji ir izplatījušies.
Saskaņā ar globālā pētījuma datiem pacienti, kuriem diagnosticēta progresējoša plaušu vēža forma un kuri lietoja amivantamaba un lazertiniba kombināciju, vidēji pēc 23,7 mēnešiem joprojām bija dzīvi bez slimības progresēšanas. Pētījumā konstatēts, ka vidējā dzīvildze bez slimības progresēšanas pacientiem, kuri lietoja standarta zāles osimertinibu, bija 16,6 mēneši.
Profesors Mārtins Forsters, Medicīnas onkologs no Universitātes koledžas slimnīcas un pētījuma galvenais pētnieks Apvienotajā Karalistē, sacīja: “Labāka izpratne par bioloģiju, kas izraisa plaušu vēzi, ir bijusi virzība uz šo mērķtiecīgo terapiju izstrādi.
“Ir pārsteidzoši redzēt, ka šī jaunā kombinācija uzrāda ilgāku vēža kontroli nekā osimertinibs, kas pats par sevi bija revolucionārs ārstēšanas veids tikai pirms dažiem gadiem.”
3. fāzes pētījumā no 2020. līdz 2022. gadam tika pieņemti darbā 1074 pacienti no tādām valstīm kā Apvienotā Karaliste, ASV, Austrālija, Francija, Brazīlija, Indija un Ķīna. Katram no viņiem bija progresējoša nesīkšūnu plaušu vēža (NSCLC) forma, kas ir visizplatītākā slimības forma.
Apvienotās Karalistes izmēģinājuma daļā pacienti tika pieņemti darbā no Londonas Universitātes koledžas NHS tresta, Christie Mančestrā, Chelsea un Vestminsteras slimnīcas Londonā, Notingemas universitātes slimnīcu NHS tresta, Royal Marsden NHS tresta un Edinburgas vēža centra Rietumu ģenerāldirektorātā.
Visiem izmēģinājuma dalībniekiem bija arī epidermas augšanas faktora receptoru (EGFR) gēna mutācija, kas konstatēta pat ceturtdaļā pasaules plaušu vēža gadījumu un aptuveni 40% gadījumu Āzijā.
EGFR mutācija ir biežāka sievietēm nekā vīriešiem, kā arī cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši vai ir smēķējuši.
Pacienti pētījumā tika nejauši iedalīti, lai saņemtu vai nu amivantamaba un lazertiniba zāļu kombināciju; standarta ārstēšana šai pacientu grupai, osimertinibs, vai lazertinibs.
Amivantamabs ir monoklonāla antiviela, savukārt Lazertinibs ir tirozīna kināzes inhibitors. Abas zāles ir vērstas uz vēža šūnām, lai apturētu to attīstību.
Profesors Raffaele Kalifano, medicīnas onkoloģijas konsultants un pētījuma galvenais pētnieks no Christie, teica: “Apvienojot šīs divas zāles, kas aptur vēža attīstību dažādos veidos, mēs redzam būtisku uzlabojumu izdzīvošanas rādītājos bez slimības progresēšanas, salīdzinot ar zālēm, kuras mēs šobrīd lietojam.
“Plaušu vēža izdzīvošanas rādītāji joprojām ir ļoti zemi salīdzinājumā ar citiem slimības veidiem, tāpēc šādu pozitīvu rezultātu sasniegšana ir apsveicama.”
Augustā šo zāļu kombināciju apstiprināja ASV Pārtikas un zāļu pārvalde. Izmēģinājumā iesaistītie ārsti cer, ka ārstēšana nākotnē varētu būt pieejama arī NHS .
“Jo vairāk ārstēšanas iespēju mums ir, jo vairāk cerību mēs sniedzam pacientiem un ģimenēm,” sacīja Kalifano. “Mēs ceram, ka šo iespēju atbalstīs NICA (Nacionālais veselības un aprūpes izcilības institūts) un atlīdzinās izmaksas par NHS izmantošanu”
Lielākajai daļai pacientu radās dažas blakusparādības. Visbiežāk sastopamie veidi, par kuriem ziņots pētījumā, ko finansēja Janssen, bija izsitumi, infekcija vai asins receklis.
Izmēģinājumā iesaistītie ārsti teica, ka zāļu kombinācija ir daļa no jaunās ārstēšanas jomas, ko sauc par precīzo medicīnu.
Precīzās medicīnas sasniegumi ir radījuši jaunas ārstēšanas metodes, kas pielāgotas konkrētām indivīdu īpašībām, piemēram, personas ģenētiskajam vai pacienta audzēja ģenētiskajam profilam.
Forsters sacīja: “Šī precīzā pieeja uzlabo rezultātus daudziem mūsu pacientiem, jo tiek izstrādātas jaunas zāles, lai izmantotu ievainojamības, kas tiek konstatētas arvien lielāka skaita plaušu vēža gadījumā.”
Roy Castle plaušu vēža fonda izpilddirektore Paula Čadvika sacīja: “Cerība ir raķešu degviela cilvēkiem ar plaušu vēzi. Katrs jauns izrāviens liek šai cerībai degt, pat ja tas nedod tiešu labumu indivīdam.
“Lai gan šī potenciālā jaunā ārstēšana būtu pieejama tikai noteiktai cilvēku grupai plaušu vēža kopienā, tā liecina par mūsu pastāvīgo progresu cīņā pret slimību, uzlabojot ārstēšanas iespējas, pārveidojot aprūpi un galu galā palīdzot cilvēkiem dzīvot labi ar plaušām. vēzis ilgāk.”
Anna Kinsella, Cancer Research UK pētījumu informācijas menedžere, rezultātus raksturoja kā “labas ziņas”, jo zāļu kombinācijas lietotāji “var pavadīt vairāk laika ar saviem mīļajiem”.
“Mēs atrodamies vēža izpētes zelta laikmetā, kur ir labāka izpratne par to, kas izraisa konkrētus vēža veidus, sniedz informāciju par jauniem un labākiem veidiem, kā uzveikt slimību,” piebilda Kinsella. “Šādi pētījumi palīdz lielākam skaitam cilvēku dzīvot ilgāk, labāk, bez bailēm no vēža.”
Eksperti teica, ka izrāviens notika vēža izpētes “zelta laikmetā”, kad labāka izpratne par to, kas veicina konkrētu audzēju veidošanos, palīdz labākiem veidiem, kā uzveikt slimību.