Sprādziens uz Saules oktobra sākumā pārsteidza astronomus. Tika reģistrēts viens no spēcīgākajiem uzliesmojumiem pēdējo 30 gadu laikā X7.1 līmenī.
Kā tagad kļuvis zināms, notikušais bija tikai ievads. Jaunais sprādziens uz Saules izrādījās vēl spēcīgāks: saskaņā ar provizoriskiem datiem notika X9.1 līmeņa uzliesmojums. Tas nesola neko labu Zemei.
Viens uzplaiksnījums – divas magnētiskās vētras
Saules aktivitātes pētnieku prognoze oktobrim (to publicējām pirms dažām dienām) šķita visai mierīga, taču procesi uz Saules līdz galam nav izpētīti. To apstiprināja spēcīgs sprādziens. Pēc zinātnieku domām, zvaigzne nevarēja iegūt pietiekami daudz enerģijas šādai izmešanai, un pirmā informācija par uzliesmojumu izrādījās pretrunīga.
Negaidīts sprādziens uz Saules izraisīs magnētisko vētru ar diviem G3 virsotnēm.
”Pēc provizoriskiem aprēķiniem, vētra ar pārtraukumiem var ilgt līdz divām dienām, tas ir, visu piektdienu un sestdienu. Savā maksimumā magnētiskā lauka svārstības var sasniegt G3 līmeni, tas ir, trešo punktu no pieciem maksimāli iespējamajiem,” ziņo astronomi.
Sākotnēji tika atzīmēts, ka uzliesmojums noticis gandrīz zvaigznes centrā, taču, par laimi, šī informācija neapstiprinājās. Jādomā, ka Saules izmešanas rezultātā uz Zemi tiek nosūtīti divi blīvi netipiskas formas sabiezējumi.
Eksperti uzsvēra, ka situācija neattīstās pēc sliktākā scenārija. Konsolidētās prognozes izveidošanai bija nepieciešama vairāk nekā viena diena.
Rekorduzliesmojums: Saule veic jaunu triecienu
Saules plankumu grupā, kas veidoja AR 3842 centru, tika konstatēts jauns uzliesmojums. Tā jauda izrādījās ievērojami lielāka nekā iepriekšējā, sasniedzot X9.0 klasi. Iepriekš rekords piederēja maijā uz Saules X8.7 notikušajam sprādzienam, kas izraisīja virkni spēcīgu magnētisko vētru.
“3.oktobrī pulksten 15:18 (pēc Latvijas laika) rentgenstaru diapazonā saules plankumu grupā 3842 (S16W04) tika konstatēts X9.0 uzliesmojums, kas ilga 28 minūtes. Uzliesmojumu pavadīja HF radiosakaru pārtraukumi,” ziņoja astronomi.
Notikumu un tā spēku apstiprināja ASV NOAA un Krievijas Zinātņu akadēmijas Kosmosa pētniecības institūta Saules astronomijas laboratorija.