Nepāla uz trim dienām slēgusi skolas pēc tam, kad zemes nogruvumos un plūdos, ko izraisīja divas dienas ilgas spēcīgas lietusgāzes visā Himalaju valstī, dzīvību zaudēja 129 cilvēki, bet 62 pazuduši bez vēsts, svētdien paziņoja amatpersonas.
Plūdi apturēja satiksmi un parasto darbību Katmandu ielejā, kur reģionā, kurā dzīvo 4 miljoni cilvēku, un galvaspilsētā tika reģistrēti 37 nāves gadījumi.
Varas iestādes paziņoja, ka skolēniem un viņu vecākiem radās grūtības, jo lietus bojātajām universitāšu un skolu ēkām nepieciešams remonts.
“Mēs esam mudinājuši attiecīgās iestādes uz trim dienām slēgt skolas skartajos apgabalos,” aģentūrai Reuters sacīja Izglītības ministrijas pārstāvis Lakšmi Bhattarai.
Dažās galvaspilsētas daļās ziņots, ka nokrišņu daudzums sasniedza 322,2 mm, paaugstinot tās galvenās Bagmati upes līmeni par 2,2 metriem pāri bīstamības atzīmei, sacīja eksperti.
Taču svētdienas rītā bija vērojamas dažas atelpas pazīmes, lietusgāzēm daudzviet mazinoties, sacīja galvaspilsētas sinoptiķe Govinda Dža.
“Var būt atsevišķas lietusgāzes, taču lielas lietusgāzes ir maz ticamas,” viņš teica.
Televīzijas attēlos bija redzami policijas glābēji gumijas zābakos līdz ceļgaliem, izmantojot cērtes un lāpstas, lai notīrītu dubļus un izvilktu 16 pasažieru līķus no diviem autobusiem, kurus aiznesa milzīgs zemes nogruvums vietā pie galvenā maršruta uz Katmandu.
Galvaspilsētas meteoroloģiskās amatpersonas vainoja lietus vētrās zema spiediena sistēmu Bengālijas līcī, kas stiepjas pāri kaimiņos esošās Indijas daļām, kas atrodas netālu no Nepālas.
Nejauša ciklonu attīstība pastiprina klimata pārmaiņu riskus Nepālā, saka Starptautiskā kalnu integrētās attīstības centra (ICIMOD) klimata zinātnieki.
“Es nekad iepriekš neesmu redzējis tāda mēroga plūdus Katmandu,” sacīja centra vides riska amatpersona Aruns Bhakta Shrestha.
Paziņojumā viņš mudināja valdību un pilsētplānotājus “steidzami” palielināt investīcijas un plānus infrastruktūrā, piemēram, pazemes lietus ūdens un notekūdeņu sistēmās, gan “pelēkās” jeb inženiertehniskās, gan “zaļās” sistēmās. vai uz dabu balstītos veidos.
Lietus ietekmi pastiprināja sliktā drenāža neplānotu apmetņu un urbanizācijas dēļ, apbūve palienēs, ūdens aiztures vietu trūkums un Bagmati upes iebrukums.
Tomēr līmenis Koši upē Nepālas dienvidaustrumos ir sācis kristies, sacīja reģiona augstākais birokrāts Rams Čandra Tivari.
Viņš sacīja, ka upe, kas gandrīz katru gadu rada nāvējošus plūdus Indijas austrumu Bihāras štatā, ir bijusi virs bīstamības atzīmes gandrīz trīs reizes augstāk par normālu, viņš sacīja.