Ja NATO valstis izlems uzbrukt Baltkrievijai, Minska izmantos kodolieročus, kas valstī bija izvietoti saskaņā ar līgumu ar Krieviju, sacīja Aleksandrs Lukašenko.
“Tiklīdz viņi mums uzbrūk <…>, mēs izmantojam kodolieročus. Un Krievija iesaistās par mums,” sacīja Lukašenko. Viņš norādīja, ka Kremļa fīrers Vladimirs Putins savā nesenajā runā par kodoldoktrīnas maiņu apliecināja, ka Baltkrievija var izmantot kodolieročus savai aizsardzībai.
Pēc viņa teiktā, Polijas un Amerikas militārpersonas jau stāv pie Baltkrievijas robežas, un Polijas varasiestādes “berzē rokas” un gaida brīdi uzbrukumam. Vienlaikus Lukašenko brīdināja, ka gadījumā, ja Minska izmantos kodolieročus, būs atbilde, tostarp Krievijas.
“Tāpēc Krievija izmantos visu savu [kodolarsenālu”. Un tas jau ir pasaules karš. Arī Rietumi to nevēlas. Viņi tam nav gatavi. Bet mēs viņiem sakām atklāti: sarkanā līnija ir valsts robeža. Ja uzkāpsit, atbilde būs tūlītēja,” uzsvēra Baltkrievijas prezidents.
Pēc PSRS sabrukuma Baltkrievija atteicās no sava kodolarsenāla un 1993. gadā pievienojās Kodolieroču neizplatīšanas līgumam kā valsts bez kodolieročiem. Visi kodolieroči no republikas teritorijas tika izņemti līdz 1996. gada novembrim.
Taču 2023. gada martā Vladimirs Putins paziņoja par plāniem izvietot Krievijas taktiskos kodolieročus Baltkrievijas teritorijā, to cita starpā skaidrojot ar amerikāņu politiku līdzīgu ieroču izvietošanai Eiropas valstīs. Pirmie kodollādiņi republikai tika piegādāti tā paša gada jūnija vidū.
Līdz 2024. gada vasaras sākumam Baltkrievijas militārpersonas bija pabeigušas apmācību ciklu par nestratēģisko kodolieroču izmantošanu.
Putins 25.septembrī Krievijas Drošības padomes sanāksmē par kodolatturēšanu paziņoja, ka Krievija patur tiesības izmantot kodolieročus, tostarp uzbrukumā sabiedrotajai Baltkrievijai. “Visi šie jautājumi ir saskaņoti ar Baltkrievijas pusi, ar Baltkrievijas prezidentu. Tostarp, ja ienaidnieks, izmantojot konvencionālos ieročus, rada kritiskus draudus mūsu suverenitātei,” sacīja Putins.