Kremļa fīrers paziņojis par nepieciešamību mainīt kodoldoktrīnu. Viņaprāt, agresija no nekodolvalsts puses ar kodolvalsts atbalstu ir jāuzskata par kopīgu uzbrukumu Krievijas Federācijai
Vladimirs Putins ierosināja mainīt kodolieroču izmantošanas principus un atjaunināt valsts politikas pamatus kodolieroču atturēšanas jomā. “Agresija pret Krieviju no jebkuras valsts, kas nav kodolvalsts, bet ar kodolvalsts līdzdalību vai atbalstu, tiek ierosināts uzskatīt par to kopīgu uzbrukumu Krievijas Federācijai,” viņš trešdien, 25.septembrī, sacīja Krievijas Drošības padomē.
Viņš saistīja nepieciešamību labot esošās normas ar “dinamiskām izmaiņām” pašreizējā militāri politiskajā situācijā un “jaunu militāro draudu un risku avotu rašanos” Krievijas Federācijai un tās sabiedrotajiem.
Kodolieroču izmantošana “kritisku draudu” gadījumā
Putins norādīja, ka patur “tiesības izmantot kodolieročus agresijas gadījumā” pret Krievijas Federāciju un Baltkrieviju. Turklāt “visi šie jautājumi ir saskaņoti” ar Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko. Kodolieroči tiks izmantoti, “tostarp, ja ienaidnieks, izmantojot konvencionālos ieročus, radīs kritiskus draudus” Krievijas Federācijas vai Baltkrievijas suverenitātei, norādīja Krievijas prezidents.
Tikmēr joprojām nav skaidrs, vai tiks veiktas izmaiņas Krievijas kodolatturēšanas doktrīnā, kas ir spēkā kopš 2020. gada. Šajā dokumentā norādīts, ka Krievijas Federācija var izmantot kodolieročus, reaģējot uz kodolieroču vai citu masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu pret to vai tās sabiedrotajiem, “kā arī agresijas gadījumā pret Krievijas Federāciju, izmantojot konvencionālos ieročus, kad ir apdraudēta valsts pastāvēšana.
Iepriekš Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņoja par izmaiņu sagatavošanu kodoldoktrīnā, pamatojoties uz neseno konfliktu un Rietumu rīcības analīzi. Pēc viņa teiktā, “ir skaidra iecere veikt korekciju, kas ir arī pateicoties pēdējo gadu konfliktu attīstības pieredzes izpētei un analīzei.” Turklāt, par to paziņoja arī pats Putins.