Krievijas valdība ir izveidojusi to valstu sarakstu, kurās, pēc Krievijas varas iestāžu domām, iedzīvotājiem tiek “uzspiesta destruktīva attieksme, kas ir pretrunā ar Krievijas garīgajām un morālajām vērtībām”. Piektdien dokumentu parakstīja premjerministrs Mihails Mišustins un tas 20.septembrī publicēts tiesību aktu oficiālās publicēšanas portālā
Sarakstā ir 47 valstis, gandrīz visas no tām iepriekš Krievijā tika klasificētas kā tā sauktās ”nedraudzīgās”.
Sarakstā iekļautas ASV un Kanāda, visas ES valstis un daudzas Eiropas valstis, kas nav ES dalībvalstis, tostarp Apvienotā Karaliste, Šveice un Norvēģija, Japāna un Dienvidkoreja, Austrālija un Jaunzēlande, un pat Mikronēzija un Bahamu salas. Protams, arī Ukraina.
Sarakstā ir minēta arī Taivāna kā daļa no Ķīnas, lai gan Ķīna nav iekļauta sarakstā.
Saraksts sagatavots Kremļa fīrera Vladimira Putina uzdevumā. 19. augustā viņš parakstīja dekrētu “Par humānā atbalsta sniegšanu personām, kurām ir kopīgas tradicionālās krievu garīgās un morālās vērtības”. Saskaņā ar šo dekrētu to valstu iedzīvotāji, kurās it kā tiek uzspiestas “destruktīvas neoliberālās ideoloģiskās vadlīnijas”, kuri vēlas pārcelties uz Krieviju, uzturēšanās atļaujas varēs saņemt vienkāršotā kārtībā. Viņi tiks atbrīvoti no prasības apliecināt krievu valodas zināšanas un Krievijas vēstures un likumu zināšanas. Tāpat šādi ārzemnieki tiks uzņemti ārpus valdības noteiktajām kvotām. Fīrera dekrētā nav precizēts, kā tieši tiem, kas to vēlas, būs jāpierāda sava uzticība tradicionālajām vērtībām un nepiekrišana liberālajai politikai.
Termins “nedraudzīgas valstis” parādījās Krievijā 2021. gadā. Tad tajās tika iekļautas ASV un Čehijas Republika. Pēc tam, kad 2022. gada februārī sākās Krievijas karaspēka pilna mēroga iebrukums Ukrainā, saraksts sāka strauji augt. Tagad tajā ir 49 valstis, tostarp visas G7 dalībvalstis un visas 27 ES valstis. Vienīgā NATO valsts, kas nav “nedraudzīgo” sarakstā, ir Turcija.