Ukrainas triecieni ar liela attāluma Rietumu ieročiem Krievijas teritorijā nozīmēs, ka ASV un NATO valstis tieši piedalās karā, sacīja Kremļa fīrers Vladimirs Putins.
“Ja šis lēmums tiks pieņemts, tas nenozīmēs neko citu kā NATO valstu, ASV un Eiropas valstu tiešu dalību karā Ukrainā. Tā ir viņu tiešā līdzdalība. Un tas, protams, būtiski maina pašu konflikta dabu, pašu būtību. Tas nozīmēs, ka NATO valstis, ASV un Eiropas valstis karo ar Krieviju,” sacīja Putins.
Pēc viņa teiktā, Ukrainas karavīri nevar veikt triecienus ar modernām liela darbības rādiusa augstas precizitātes sistēmām bez Rietumu satelītu izlūkošanas datiem, ko var nodrošināt tikai ASV un NATO valstis. Turklāt liela darbības rādiusa raķešu sistēmu lidojumu nodrošinājumu veic tikai militārie speciālisti no valstīm, kas ražo šos ieročus.
“Un tāpēc mēs nerunājam par to, vai ļaut Ukrainas režīmam sist Krievijai ar šiem ieročiem vai neļaut to darīt. “Mēs runājam par lēmuma pieņemšanu par to, vai NATO valstis ir tieši iesaistītas militārā konfliktā vai nav,” piebilda Putins.
Vakar avoti Lielbritānijas valdībā The Guardian pavēstīja, ka Lielbritānijas varas iestādes atļaus izmantot liela darbības rādiusa raķetes Storm Shadow triecieniem dziļi Krievijas teritorijā. Viņuprāt, šāds lēmums jau ir pieņemts, taču nav paredzēts, ka tas tiks publiski paziņots.
Lielbritānijas un Francijas izstrādāto Storm Shadow raķešu darbības rādiuss ir 250–500 km. Pirmās šādas raķetes Ukrainā ieradās 2023. gada maijā. Krievijas puse norādīja, ka Ukrainas bruņotie spēki tās izmantojuši uzbrukumos pašpasludinātajai LTR, kā arī mēģinājuši ar tām uzbrukt Krimai. Tajā pašā laikā Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvoja, ka Krievijas militārpersonām izdevies pārtvert raķetes un trāpīt lidlaukiem, kur atradās lidmašīna, kas palaida Storm Shadow.
Iepriekš ASV prezidents Džo Baidens un valsts sekretārs Entonijs Blinkens apstiprināja, ka ASV varas iestādes apspriež Rietumu raķešu izmantošanu, lai uzbruktu dziļi Krievijas teritorijā. Pēc viņu domām, iespēja izmantot ATACMS raķetes ļaus Ukrainai adekvāti reaģēt uz Irānas vairāk nekā 200 ballistisko raķešu piegādi Krievijai.
ASV Valsts departaments iestājas par pilnīgu aizlieguma atcelšanu, savukārt Pentagons un izlūkdienesti joprojām ir piesardzīgi, baidoties no konflikta eskalācijas un iespējamās Krievijas kodolieroču izmantošanas, raksta Financial Times. ATACMS Ukrainai īpaši nepalīdzēs, jo Krievija ir pārcēlusi 90% savu bombardēšanas misiju uz lidlaukiem ārpus raķešu darbības rādiusa, pagājušajā nedēļā sacīja ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins.
Tomēr CIP direktors Viljams Bērnss un Lielbritānijas izlūkdienestu MI6 direktors Ričards Mūrs nedēļas nogalē notikušajā FT konferencē sacīja, ka Putina kodoldraudus nevajadzētu uztvert vieglprātīgi, bet Rietumiem nevajadzētu pārmērīgi baidīties.