Jau šodien daudziem radās neizpratne par milzu elektrības cenu atšķirībām Baltijas valstīs un kabeļa otrajā galā, Somijā. Šajā sakarā pat komiska šķita vakardienas ziņa no Latvijas Klimata un enerģētikas ministrijas, ka ”Elektrības cena biržā pirmdien ir 32 reizes zemāka, salīdzinot ar pagājušās nedēļas sākumu”. Par šīs ministrijas attieksmi pret parasto patērētāju jau esam rakstījuši, tāpēc par patiesībā notiekošo meklēsim informāciju citur.
Valstij piederošais Somijas gāzes uzņēmums Gasum saskata “būtisku risku”, ka no ceturtdienas pēcpusdienas elektroenerģijas spot cenas Somijā augs ļoti augstu, teikts kompānijas tirgus apskatā.
Pēc uzņēmuma domām, Somijas elektroenerģijas tirgū no nedēļas beigām var būt ārkārtīgi augstas un grūti prognozējamas cenas.
Iemesls ir tāds, ka AES Olkiluoto 2 tiek remontēts tajā pašā laikā, kad tiek veikta AES Loviisa 1 apkope. Pārvades savienojumiem ir ierobežojumi, taču tiek izmantots pārvades savienojums ar Igauniju.
Pēc Gasum domām, piedāvājumu iesniedzēju operatoru patēriņa elastība var būtiski ietekmēt elektroenerģijas cenu attīstību.
”Runājot par tirgus līdzsvaru, operatoriem, kuri iesniedz piedāvājumus nākamās dienas tirgum, ir svarīgi domāt par elastības iespējām, piemēram, iesniedzot piedāvājumus patēriņa samazināšanas piedāvājumiem un alternatīvām ražošanas formām”, teikts paziņojumā.
Prognozes modelis ceturtdienai
Vēja elektroenerģijas ražošana no otrdienas līdz trešdienai nepārprotami samazinās, kā rezultātā, pēc Gasum domām, elektroenerģijas spot cenas pieaugs jau trešdien.
Uzņēmuma prognožu modelī tika konstatēts, ka ceturtdienas vakars laikā no 19:00 līdz 20:00 būs tikai aptuveni 400 megavatu attālumā no jaudas bilances izmaiņām, kam prognoze dotu cenu 1000 eiro par megavatstundu, t.i., vienu eiro. par kilovatstundu.
”Gluži viennozīmīgi, cena ne vienmēr rīkotos saskaņā ar šo aptuveno vispārinājumu, taču cenu pieauguma risks tik un tā ir ievērojams. Pamatojoties uz to, ceturtdienas nakts cenas no rītdienas var būtiski pieaugt, jo tiek prognozēts, ka vēja elektroenerģijas ražošana, salīdzinot ar attiecīgo trešdienas stundu, samazināsies par aptuveni 2000 MW,” tirgus apskatā raksta Gasum enerģijas tirgus analītiķis Ēriks Ekstrēms.
Pēc Gasuma teiktā, saspringtā jaudas situācija provizoriski turpināsies vēl vairākas nedēļas. Uzņēmums norāda, ka, ja spot cenas kāpj ļoti augstu, pēc cenu publicēšanas ir bijis arī grūti prognozējams patēriņa samazinājums.