“Aptumsumu koridors” ir īss laika posms starp Mēness un Saules aptumsumiem un tiek uzskatīts par spēcīgu enerģētisko notikumu. Pēc astrologu domām, šis ir ļoti svarīgs un tajā pašā laikā bīstams periods. Bet vai tā ir taisnība? Un, kad būs iespēja redzēt rudens aptumsumus?
2024. gada septembrī Zemes iedzīvotāji varēs vērot aizraujošu astronomisku notikumu – Mēness aptumsumu
Šogad ir divi Mēness aptumsumi: viens no tiem jau norisinājās pavasarī – 25. martā, bet otrs gaidāms 18. septembrī. Bet jau oktobra sākumā gaidāms Saules aptumsums .
Tātad no 18. septembra tiek atvērts tā sauktais “aptumsuma koridors”.
Mēness aptumsums 18. septembrī
Mēness aptumsumi notiek pilnmēness laikā, kad Zeme atrodas starp Sauli un Mēnesi. Ja Mēness iekļūst Zemes ēnas konusā un iegūst sarkanīgu nokrāsu, šo astronomisko parādību sauc par pilnīgu Mēness aptumsumu. Tomēr Mēness var pilnībā neieiet Zemes ēnā, tad šādus aptumsumus sauc par daļēju ēnu Mēness aptumsumiem.
Ir trīs veidu Mēness aptumsumi:
Pilnīgs aptumsums. Visa redzamā Mēness virsma ir iegremdēta planētu ēnā.
Daļējs aptumsums. Iegremdēšana zemes ēnā nav visa satelīta virsma, bet tikai daļa no tās.
Pusēnas aptumsums. Mēness iekrīt pusumbra zonā, tas ir, vietā ap ēnas konusu, kur Saule nav pilnībā bloķēta Zemei.
Šoreiz Mēness aptumsums būs daļējs, tas ir, daļa Mēness atradīsies Zemes ēnā.
Mēness aptumsums 18. septembrī sāksies pulksten 5:44 Tas ilgs 4 stundas 6 minūtes.
Zīmīgi, ka septembrī Mēness aptumsuma laikā var novērot arī Supermēnesi. Šajā dienā Mēness disks būs par 7,8% lielāks un par 15,6% gaišāks nekā parastā pilnmēness laikā.
Daļējs Mēness aptumsums būs redzams no Eiropas, lielākās daļas Āzijas, Āfrikas, Ziemeļamerikas, Dienvidamerikas, Arktikas un Antarktīdas. Tātad Latvijas iedzīvotāji to varēs novērot ar neapbruņotu aci.
Saules aptumsums 2. oktobris
Kad Mēness atrodas starp Zemi un Sauli, tas daļēji vai pilnībā bloķē Saules gaismu, izraisot Mēness ēnas krišanu uz Zemes. Šo parādību sauc par saules aptumsumu .
Trešdien, 2.oktobrī, Mēness bloķēs Saules centru, un novērotāji ap to varēs redzēt “uguns gredzenu”. Tiesa, gredzenveida Saules aptumsumu varēs vērot ASV dienvidrietumu, Centrālamerikas un Dienvidamerikas iedzīvotāji.
Latvijā nākamais gredzenveida Saules aptumsums būs redzams tikai 2030. gada 1. jūnijā.
“Aptumsumu koridors”
Starp Mēness un Saules aptumsumiem atveras tā sauktais “aptumsuma koridors”.
Šis ir termins, kas raksturo plaisu starp divām reālām astronomiskām parādībām.
Šajā gadījumā runa ir par laika posmu no 18. septembra līdz 2. oktobrim.
Ko saka astrologi
Astrologi saka, ka “aptumsuma koridora” laikā var mainīties noteiktas Zemes “enerģijas plūsmas”. Šis process galu galā ietekmē cilvēku garīgo stāvokli: var pastiprināties trauksmes, baiļu un apātijas sajūta. Šajā laikā dzīve iegūst “liktenīgu ietekmi nākamajiem 18 gadiem.
“Šajā laikā jums jāuzrauga, kas notiek jūsu dzīvē, un jāieklausās savā intuīcijā. “Aptumsuma koridorā” cilvēks saņem to, ko ir pelnījis. Šajā periodā mūsu attieksmei pret notiekošo ir būtiska nozīme. Negatīvais visu padarīs vēl ļaunāku, un spēja mācīties no notiekošā sniedz jaunas iespējas,” stāsta astrologi.
Tiek arī atzīmēts, ka šajā periodā cilvēki būs ārkārtīgi jūtīgi un sentimentāli, īpaši iemīlējušies pāri. Tajā pašā laikā daudzi gan izrādīs rūpes, gan lūgs vairāk uzmanības sev.
Jo īpaši astrologi šajā periodā iesaka būt uzmanīgiem un atlikt svarīgas tikšanās un sarunas. Šajā laikā ļoti pieaug arī juridisko strīdu un atklāto konfliktu skaits, un tāpēc labāk ir atteikties no liktenīgu lēmumu pieņemšanas.
Ko saka zinātne
Astronomi stāsta, ka astroloģiskajam terminam “aptumsuma koridors” vispār nav zinātniska pamatojuma.
NASA pārstāvji norāda, ka saikne starp “aptumsuma koridoriem” un neveiksmēm dzīvē ir tikai kognitīva deformācija, tas ir, psiholoģiska parādība, kurā cilvēks koncentrējas tikai uz informāciju, kas apstiprina viņa sākotnējo viedokli, ignorējot faktus, kas ir pretrunā ar to.