Iznīcinātāja F-16 avārija Ukrainā pirmajā kaujas izmantošanas dienā bija rezultāts steigai apmācīt ukraiņu pilotus, laikrakstam Wall Street Journal atklāja amerikāņu amatpersonas .
Pēc viņu teiktā, Ukrainas varasiestādes vēl nav noskaidrojušas precīzu avārijas cēloni un vēl nav atrasti pierādījumi, ka lidmašīna notriekta vai avarējusi tehniskas kļūmes dēļ. Taču “katastrofa parādīja, kas notiek, kad jūs mēģināt sasteigt lietas,” WSJ sacīja kāds Pentagona vecākais avots.
Viņš norādīja, ka daži ukraiņu piloti neizpildīja apmācību programmu, un pirms avārijas varas iestādes Dānijā, kur piloti trenējās, pauda bažas par dažu pilotu spēju patstāvīgi vadīt F-16.
Ukrainas pilotiem bija īpašas grūtības apgūt kaujas lidmašīnu vadību, jo apmācības rokasgrāmatas bija angļu valodā. Tajā pašā laikā, saskaņā ar WSJ, vairāk laika tika pavadīts mācībās par pretgaisa aizsardzību, nevis visu to misiju apguvei, kuras spēj veikt iznīcinātāji.
Turklāt, kā atzīmē WSJ, piloti parasti iziet visaptverošāku kursu, lai lidotu ar F-16, un pēc tam trenējas kopā ar savām vienībām līdz pat gadam, pirms viņus var norīkot kaujas misijā. Tomēr ukraiņu piloti nekavējoties tika nosūtīti uz kaujas lauku, lai gan viņu pieredze ar F-16 nepārsniedza gadu.
Pirmā F-16 avarēja Ukrainā 26. augustā masveida raķešu uzbrukuma laikā Krievijai. Ukrainas ģenerālštābs apstiprināja avāriju, ziņojot par pilota nāvi. Bojāgājušo pilotu sauca Oleksijs Mess. Viņš bija daļa no Ukrainas militārpersonu grupas, kas kopš 2023.gada augusta trenējās Skridstrupas aviobāzē Dānijā, un neradīja bažas, atzīmē WSJ.
Pēc notikušā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis no amata atlaidis Ukrainas Bruņoto spēku aviācijas komandieri ģenerālleitnantu Mikolu Oļeščuku. Par Gaisa spēku komandiera pienākumu izpildītāju tika iecelts ģenerālleitnants Anatolijs Krivonožko, kurš iepriekš vadīja Centra gaisa spēku pavēlniecību.
Amerikāņu amatpersonas, kuras intervēja laikraksts New York Times, apšaubīja, ka F-16 tika notriekts no Patriot palaišanas iekārtas. Šobrīd tiek izskatītas dažādas notikušā versijas. Tajās ietilpst tehniska kļūme un pilota kļūda.