Norvēģija nopietni domā par e-mobilitāti: augustā gandrīz visas jaunreģistrētās automašīnas bija elektriskas – iespaidīgi 94,3 procenti!
Par to pirmdien paziņoja valsts transporta pārvalde. Iemesls: augstie nodokļu atvieglojumi padara elektromobiļus tikpat lētus kā iekšdedzes dzinējus. Turklāt elektrība Norvēģijā maksā ievērojami lētāk nekā Vācijā. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, norvēģi par elektroenerģiju 2023. gadā maksāja 2-3 reizes mazāk nekā Latvijas iedzīvotāji, bet 2024.gada augustā šī atšķirība bija desmitkārtīga.
Augustā Norvēģijā no jauna reģistrēti 10 480 elektromobiļi, līdz ar to kopējais skaits kopš gada sākuma ir 68 435. Lielākā daļa no tiem bija ASV ražotāja Tesla modelis Y, kura tirgus daļa bija 18,8 procenti. Norvēģijā labi pārdeva arī Hyundai Kona un Nissan Leaf.
Transporta pārvaldes vadītājs Öivinds Solbergs Torsens sacīja: “Neviena pasaules valsts netuvojas Norvēģijai sacensībās par elektromobiļiem. Ja šī tendence turpināsies, mēs drīzumā būsim ceļā, lai sasniegtu savu mērķi līdz 2025. gadam 100% bezizmešu automobiļiem.
Situācija ES ir atšķirīga: šeit samazinās jauno elektromobiļu reģistrācija. Iemesls ir augstās iepirkuma cenas un neatbilstošā uzlādes infrastruktūra. Saskaņā ar Eiropas Automobiļu ražotāju asociācijas datiem jūlijā jaunu reģistrāciju īpatsvars bija 12,1 procents, atpaliekot no benzīna transportlīdzekļiem – 33,4 procentiem, pilnajiem hibrīdautomobiļiem – 32 procenti un dīzeļdzinēju transportlīdzekļiem – 12,6 procenti.
Tikmēr lielākās pasaules autobūves kompānijas cīnās ar pārdošanas un peļņas maržu kritumu.
Pirmajā pusgadā 16 uzņēmumi reģistrēja peļņas kritumu par astoņiem procentiem un pārdošanas apjomu kritumu par diviem procentiem, kā paziņoja konsultāciju uzņēmums EY.
Lielākajai daļai ražotāju skaitļi izskatās ievērojami sliktāki, jo Japānas autoražotāji šobrīd gūst milzīgu labumu no vājās jenas, tādējādi palielinot vidējo rādītāju.
Japānas autobūves uzņēmumi reģistrēja pārdošanas pieaugumu par 14 procentiem un peļņas pieaugumu par 37 procentiem. Savukārt Vācijas ražotājiem pārdošanas apjomi kritušies par 0,4 procentiem, bet peļņa – par 18 procentiem. Automašīnu ražotāji ir īpaši nobažījušies par biznesu Ķīnā.
“Ballīte auto industrijā ir beigusies,” paskaidroja Konstantīns Gāls no EY. “Lielie ieguldījumi elektromobilitātē, mūsu pašu programmatūras iespējās un atlaižu kampaņās rada spriedzi rentabilitātei, bet tajā pašā laikā vājais pieprasījums izraisa zemu apjomu un nepietiekami izmantotas rūpnīcas.”