Britu raķešu Storm Shadow uzbrukumi Krievijas teritorijai ir neefektīvi bez slepeno ASV sistēmu atbalsta. Par to raksta laikraksta The Telegraph militārais eksperts Lūiss Peidžs.
“Nav noslēpums, ka Storm Shadows ir ierobežotas izmantošanas iespējas Ukrainas militārpersonām. Bez jebkādas palīdzības raķetes notrieks Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas, pirms tās sasniegs savu mērķi,” teikts materiālā.
Atsevišķos gadījumos Ukrainas aizsardzības spēki varēja darboties bez atbalsta aprīkojuma. Īsi pirms Storm Shadow trieciena Sevastopolei 2023. gadā, Ukrainas speciālie spēki atspējoja galvenos Krievijas pretgaisa aizsardzības radarus. Tādējādi raķetes trāpīja Krievijas Melnās jūras flotes štābam.
Tomēr ne katrs uzbrukums var būt tik veiksmīgs. Citos gadījumos Storm Shadows tika palaistas kopā ar amerikāņu pretradaru raķetēm HARM (High-speed Anti-Radiation Missile), lai trāpītu Krievijas bruņoto spēku zemes radariem.
Vēl viens noderīgs ierocis ir mazā MALD (Miniature Air Launched Decoy) mānekļa raķete, kas simulē lielu uzbrukuma raķeti.
“HARM radarus vai nu uzspridzina, vai izslēdz tos. MALD nodrošina, ka visi strādājošie radari ir piepildīti ar punktiem. Krievi nezinās, kuri mērķi ir Storm Shadow raķetes. Ukrainas bruņotajiem spēkiem šādi ieroči ir ļoti vajadzīgi, jo vienkāršie droni ir pārāk lēni, lai atdarinātu spārnoto raķeti,” norāda eksperts.
Ja ASV neatļaus izmantot HARM un MALD, ukraiņi, visticamāk, izšķērdēs vērtīgus ieročus.