Ārvalstu ieslodzīto ievešana Igaunijas pustukšajos cietumos valstij dotu ienākumus vismaz 30 miljonu eiro apmērā gadā, intervijā Igaunijas medijiem sacīja Igaunijas tieslietu un digitālo tehnoloģiju ministre Līsa Pakosta.
Puse vietu Igaunijas cietumos ir tukšas. Kādus alternatīvus cietumu izmantošanas veidus valdība ir apspriedusi?
Tā ir taisnība, ka puse vietu ir tukšas. Un tiesa, es iesniedzu valdībā priekšlikumus apspriešanai, lai izvēlētos tālāko lēmumu virzienu. Diskusija vēl nav notikusi’.
Tiek runāts par cietuma pārdošanu, konservāciju un cietuma vietu iznomāšanu citām valstīm
Tie ir trīs dažādi varianti, kurus var tehniski realizēt.
Pārdošanas gadījumā tika norādīts, ka tad kara apstākļos ēku būtu grūti izmantot militārām vajadzībām
Ēku pārdošana, manuprāt, būtu muļķīgākais lēmums. Jo, pirmkārt, ir gandrīz neiespējami pārdot īpašam nolūkam paredzēto nekustamo īpašumu reālajā dzīvē.
To redzam piemērā par senā Tallinas cietuma nekustamo īpašumu pilsētas centrā, kas jau daudzus gadus nav pārdots. Savukārt vecajā Tallinas cietumā ir ēkas, kuras ir ļoti viegli nojaukt. Un tagad mums Igaunijā ir uzbūvēti trīs jauni cietumi, tik jaudīgi, kuros betona ir daudz vairāk un kuru nojaukšanas izmaksas būtu pilnīgi trakas. Taču pārdošanas gadījumā ēkas ir jānojauc, jo šādi specializētie īpašumi vienkārši nav izmantojami citiem mērķiem.
Citiem vārdiem sakot, pārdošana jebkurā gadījumā būtu notikusi par ļoti augstām izmaksām Igaunijas iedzīvotājiem. Tādā ziņā, ka neatgrieztos pat tā nauda, kas tika ieguldīta ēkā. Nemaz nerunājot par to, ka valstij droši vien drīz būs jābūvē jauns cietums. Un mums vajadzības gadījumā nebūtu kur likt, piemēram, karagūstekņus.
Otrkārt, Eiropā pieaug smagi noziegumi. Eiropas Savienībā ir tikai četras valstis, kurās noziedzība aug lēni, bet joprojām pieaug. Par laimi, Igaunija tagad ir šajā sarakstā. Bet, visticamāk, tā kā vardarbīgā noziedzība Eiropā ļoti strauji pieaug, pašai Igaunijai šīs cietuma vietas diemžēl varētu būt vajadzīgas pēc pieciem līdz septiņiem gadiem.
Pārdošana būtu ļoti muļķīga doma. Finansiāli tā būtu stulba ideja, un būtībā tā būtu stulba ideja. Turklāt mēs zaudēsim darba vietas
Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Raits Kūse pauda viedokli, ka alternatīva pārdošanai varētu būt cietuma telpu noma. Viņš atzīmēja, ka par cietumiem ir aktīva interese – gan briti, gan zviedri vēlētos savus ieslodzītos izvietot Igaunijā
Patiesībā šo valstu ir vēl vairāk, un Eiropā jau tiek izmantota cietuma vietu īre. Dažādās valstīs nepieciešamība pēc tiem svārstās laika gaitā, un tad viņi vēršas pēc palīdzības pie citām valstīm.
Tagad mums Tartu cietumā atrodas kara noziedznieki no citām valstīm, tāpēc faktiski jau praktizējam līdzīgu lietu. Mums ir trīs ļoti moderni cietumi – izbēgt no turienes nav iespējams. Mums nebija izbēgušo.
Iznomājot cietuma vietas, mēs nodrošinātu, ka daudz vairāk cilvēku tiktu nodrošināti ar darbu ar diezgan normālu atalgojumu nekā līdz šim. Mēs varētu atrisināt vairākus jautājumus, kas saistīti ar budžeta deficītu. Ja mēs izīrētu vietas, mēs to darītu izdevīgi, tāpēc ieguvēji būtu igauņu iedzīvotāji.
Turklāt, kas arī ir ļoti svarīgi, mums ir cilvēki, kas jau strādā cietumā. Viņi visi ir rūpīgi pārbaudīti, viņiem ir ļoti labas drošības prasmes, viņi ir super cilvēki. Viņi vienmēr ir modri, ja kaut kur ir jānodrošina drošība, viņi tiek pastāvīgi apmācīti. Šajā ziņā tas tikai palielinās vietējo iedzīvotāju drošību. Mums ir labi apmācīta rezerve iespējamām bīstamām situācijām.
Un tiešām var būt nepieciešams, lai eskalācijas vai kādu lielāku draudu gadījumā ēkas varētu izmantot arī kā militāro cietumu karagūstekņiem. Karagūstekņu saņemšana var nozīmēt, ka mums ir, ko apmainīt pret Igaunijas iedzīvotājiem.
Kā šobrīd Igaunijā tiek izmantots nomas pakalpojums?
Igaunijā šobrīd Tartu cietumā atrodas trīs kara noziedznieki, drīz ieradīsies vēl viens.
Cik valstij ir izdevīgi atvest svešus ieslodzītos?
Ja runājam par īri, mēs runājam par ienākumiem no 30 miljoniem eiro gadā, tas ir ļoti aptuvens skaitlis.
Vai ieslodzījuma vietu īre Igaunijai dotu aptuveni 30 miljonus eiro gadā?
Jā, tas ir minimums. Konkrētas detaļas kļūs skaidras līguma sarunu laikā.
Vai slēgšana un pārdošana ir sliktākās iespējas?
Slēgt nozīmē saglabāšanu. Saglabāšanas izmaksas, visticamāk, pārsniegs 10 miljonus eiro gadā, kas Igaunijas nodokļu maksātājiem vienkārši būs jāmaksā par neko.
Tā kā tas ir liels betona bloks, ēka ir jāapsilda, jāuztur, jāvēdina, utt. Tā izmaksas, es vēlreiz saku, ir vismaz 10 miljoni eiro gadā. Ja politiskais lēmums būs tāds, ka cietuma telpas neizīrēsim, tad nodokļu maksātāju nauda aizies velti.