Vides aizstāvji un Apvienotās Karalistes varas iestādes apspriež iespēju pārstādīt augus valsts ziemeļu reģionos globālās sasilšanas dēļ. Par to raksta The Guardian.
Saskaņā ar 2011. gada pētījumu, klimata pārmaiņu ietekmē daudzu faunas biotopi virzās uz ziemeļiem ar ātrumu 17 kilometri desmitgadē. Taču koki sava nekustīguma un lēnas augšanas dēļ uz jauniem apstākļiem pārvietojas lēnāk.
Pēc vides speciālista Čārlija Gārdnera domām, 2050. gadā Londonas klimats varētu kļūt līdzīgs Barselonas klimatam ar ilgstošu vasaras sausumu. “Vairāk koku mirs, un to spēja vairoties samazināsies,” viņa teikto citē The Guardian.
Žurnālisti raksta, ka 2022. gada sausuma laikā Kjū Karaliskais botāniskais dārzs zaudēja vairāk nekā 400 koku. Parastais ozols, meža dižskābardis, sudrabbērzs un hollija bija īpaši neaizsargāti pret sausumu.
Nav precīzas atbildes, kā kokiem var palīdzēt, jo šajā jomā trūkst pētījumu, raksta žurnālisti. Apvienotās Karalistes valdības vides aizsardzības organizācija Natural England ir nolēmusi izveidot darba grupu, lai pētītu tā dēvētās “asistējošās migrācijas” jautājumu – procesu, kurā augi pārvietojas uz jaunām vietām, lai pielāgotos klimata pārmaiņām.
“Šī ir pirmā reize, kad mēs esam spējuši detalizēti apspriest šādu soli. Manas karjeras sākumā viss naratīvs bija par pagātnes bāzes līniju atjaunošanu,” sacīja Liverpūles Džons Mūra universitātes dabas aizsardzības speciāliste, kura ir daļa no darba grupas, Sāra Dalrimpla.
Daži zinātnieki ierosina pārstādīt noteikta veida kokus simtiem kilometru uz valsts ziemeļiem vai tālāk, atzīmē The Guardian. Citi uzskata, ka ir jāpārvieto veselas ekosistēmas. Džeimss Buloks no Apvienotās Karalistes Ekoloģijas un hidroloģijas centra ierosina izveidot “izmēģinājuma” Vidusjūras stila meža zemes vai zāles laukumus Lielbritānijas dienvidos un pēc tam izplatīt šo praksi.
Tiek atzīmēts, ka mežsaimnieki jau gatavojas pārmaiņām: Pleasant Forest Kentā stāda sīklapu liepu un skābardžu sēklas no Francijas, kā arī alkšņus no Itālijas. Citviet tiek plānots ievest ozola sēklas no Francijas, lai tās pielāgotu karstākiem un sausākiem apstākļiem.