Pirmdien, 19. augustā, kosmoss arī mūspusei dāvās vienu no gada aizraujošākajām astronomiskajām parādībām – ”Storu Mēnesi” (“Sturgeon Moon). Šajā kategorijā iekļaujas vēl vairāki nosaukumi – Supermēness un Zilais Mēness, arī Suņa Mēness. Kopumā 2024. gadā astronomi ir solījuši 4 šādas parādības, taču pirmā no tām būs visievērojamākā. Pārējās notiks 17. septembrī, 17. oktobrī un 15. novembrī. Par to raksta NASA
Astronomi terminu “Supermēness” pirmo reizi izmantoja 1979. gadā. Viņi to sauca par stāvokli, kad Mēness atrodas 90% attālumā no maksimālās pieejas Zemei. Šādos brīžos satelīts šķiet par aptuveni 14% lielāks un 30% spožāks nekā visattālākajos tā orbītas punktos. Šie pilnmēneši tiek uzskatīti par gada lielākajiem un spožākajiem.
Kas attiecas uz pašu ”Storu Mēnesi”, tad šāda Supermēness un Zilā mēness kombinācija notiek diezgan reti. Intervāls starp šādiem notikumiem var sasniegt pat 20 gadus, lai gan vidēji tas notiek ik pēc 10 gadiem. Piemēram, nākamo ”Storu Mēnesi” Zemes iedzīvotāji varēs redzēt tikai 2037. gadā, ziņo NASA.
Nosaukums ”Storu Mēness” ir saistīts ar indiāņu ciltīm, kas šajā gadalaikā ķēra stores Lielajos ezeros un citās lielās ūdenstilpēs.
Sagaidāms, ka labos laikapstākļos Mēness izpausmes būs redzamas ar neapbruņotu aci. Tomēr, ja iespējams, astronomi iesaka iegādāties binokli, kas palīdzēs detalizētāk izpētīt Zemes pavadoni. ”Storu Mēnesi” var sākt vērot pirmdienas vakarā.