Savvaļas pīlēs un zosīs, kas dzīvo cilvēku tuvumā, visticamāk, iemitinās baktērijas, kas ir izturīgas pret svarīgām antibiotikām, atklāts jaunā pētījumā, kas liecina, ka pretmikrobu rezistenci (AMR) lielā mērā izraisa antibiotiku lietošana cilvēkiem un mājlopiem, raksta The Guardian
Statistika liecina, ka 2019. gadā vien aptuveni 4,95 miljoni nāves gadījumu visā pasaulē bija saistīti ar baktēriju AMR, no kuriem 1,27 miljonus tieši izraisīja šāda rezistence. Rezultātā zinātnieki ir nobažījušies par jaunā pētījuma rezultātiem.
Saskaņā ar pētījuma autori no Oksfordas Antimikrobiālo pētījumu institūta Ineos, viņu jaunā darba rezultāti liecina, ka savvaļas putni, kas dzīvo pilsētu teritorijās, būtībā ir rezervuāri, kas piepildīti ar baktērijām ar rezistences pazīmēm pret plašu zāļu klāstu.
Pētījuma līdzautors profesors Semjuels Šepards atzīmē, ka viņš un viņa kolēģi ir atklājuši gēnus, kas nodrošina rezistenci pret pretmikrobu zālēm, ko lieto cilvēku infekciju ārstēšanai. Zinātnieku atklājumi ir satraucoši, jo savvaļas putni var pārvietoties lielos attālumos un pārnest pretmikrobu rezistentas baktērijas nebrīvē turētiem putniem. Tostarp mājputnu fermās, kur putnus audzē lietošanai pārtikā.
Pētījuma laikā profesors Šepards un viņa komanda analizēja baktēriju genomus, kas atrasti 700 putnu izkārnījumu paraugos. Eksemplāri piederēja 30 putnu sugām Kanādā, Somijā, Itālijā, Lietuvā, Japānā, Zviedrijā, ASV un Lielbritānijā. Pētnieki īpašu uzmanību pievērsa arī dažādiem Campylobacter jejuni celmiem, baktērijām, kas putnos atrodamas kā dabiska to zarnu mikrobioma daļa. Tajā pašā laikā cilvēkiem tie ir galvenais gastroenterīta cēlonis.
Parasti katrs putns pārnēsā vienu sugai raksturīgu Campylobacter jejuni celmu. Tomēr pētījums liecina, ka savvaļas putni, kas dzīvo pilsētu teritorijās, satur ievērojami vairāk nekā vienu baktēriju celmu.
Turklāt šie celmi, kā liecina analīze, satur aptuveni trīs reizes vairāk gēnu, kas izraisa pretmikrobu rezistenci. Turklāt šie gēni ir saistīti arī ar rezistenci pret plašāku pretmikrobu zāļu klāstu.
Komanda uzskata, ka savvaļas putni, iespējams, spēj uzņemt pretmikrobu rezistentas baktērijas vairākos veidos:
poligonos;
notekūdeņu piesārņotajās upēs un ezeros.
Dr Danna Gifforda no Mančestras universitātes piebilda, ka atklājumi varētu ietekmēt cilvēku veselību.
“Lai gan tas ir satraucoši, risks, ka pilsētu putni var tieši pārnest rezistenci uz cilvēkiem, nav skaidrs. Tomēr pārnešana no mājputniem uz cilvēku ir labi dokumentēta, ”viņa teica. “Tā kā pilsētu attīstība skar lauksaimniecības zemi, pieaugošais kontakts starp pilsētu putniem un mājputniem rada nopietnas bažas par netiešu pārnešanu caur barības ķēdi.”