Gadsimtiem ilgi cilvēce ir centusies izprast Visumu, pētot debesis. Analizējot radioviļņus, ko izstaro debess objekti, astronomi ir atklājuši svarīgu informāciju par zvaigžņu un planētu veidošanos, melno caurumu dabu un kosmosa evolūciju. Tajā pašā laikā rentgenstaru parādīšanās ievērojami uzlaboja medicīnas praksi, atvieglojot neinvazīvas diagnostikas un ārstēšanas metodes. Neskatoties uz dažādajiem mērogiem un kontekstiem, astronomiskajai un medicīniskajai attēlveidošanai ir dziļas kopīgas iezīmes, kas palīdz abām jomām attīstīties, raksta Astrobiology
Starptautiskās Medicīnas magnētiskās rezonanses biedrības (ISMRM) konferencē Singapūrā ASV Nacionālās radioastronomijas observatorijas (NRAO) un medicīniskās attēlveidošanas nozares eksperti runāja par nozīmīgo medicīnas un astronomijas krustpunktu. Viņu sesijā tika apspriesta sinerģija starp radioastronomiju un magnētiskās rezonanses attēlveidošanas (MRI) metodēm. Urvaši Rau no NRAO un Klaas Pruessmann no ETH Zurich (Cīrihes Federālais tehnoloģiju institūts) pieskārās paralēliem izaicinājumiem un inovatīviem risinājumiem abās jomās.
Joe Pesce, NSF (Nacionālais zinātnes fonds) programmas direktors NRAO, uzsvēra astronomisko tehnoloģiju vēsturisko un pašreizējo ieguldījumu medicīniskajā attēlveidošanā, uzsverot turpmākas starpdisciplināras sadarbības potenciālu. Zinātnieki teica, ka gan astronomija, gan medicīna saskaras ar līdzīgām attēlveidošanas problēmām. Pēdējo piecu gadu desmitu laikā šīs jomas ir attīstījušās neatkarīgi viena no otras, bieži risinot tās pašas problēmas dažādos laikos.
Piemēram, jaunākie sasniegumi MRI tehnoloģijā, piemēram, saspiestā uztveršana un paralēlā attēlveidošana, ir ļāvuši ievērojami samazināt skenēšanas laiku, nezaudējot attēla kvalitāti. Radioastronomijā šīs metodes ir izmantotas vēl ilgāk, par ko liecina tādu masīvu izmantošana kā Atakamas lielais milimetru/submilimetru masīvs (ALMA) un NRAO ļoti lielais masīvs (VLA).
Mākslīgā intelekta (AI) un mašīnmācīšanās integrēšana attēlveidošanas procesos ir pieaugoša tendence abās jomās. Medicīnas attēlveidošanas kopiena pašlaik vada šo jomu, bet radioastronomija strauji uzņem apgriezienus.
Šī tehnoloģiskā konverģence piedāvā ievērojamas iespējas starpdisciplinārai inovācijai, norāda zinātnieki. NRAO aktīvi veicina šādu sadarbību, izmantojot tādas iniciatīvas kā Cells to Galaxies konferences un i2i konferenču sērija. Šo centienu mērķis ir veicināt saziņu un sadarbību starp astronomijas un medicīniskās attēlveidošanas kopienām.
Urvaši Rau karjera liecina par starpdisciplināras sadarbības priekšrocībām. Rau, kas ir apmācīts zinātniskajā skaitļošanā un ar lielu pieredzi radioastronomijā, ir uzzinājis par tradicionālo robežu pārkāpšanu. Pašlaik viņa vada komandu, kas izstrādā Common Astronomy Software Applications, kas tiek izmantota datu analīzei ALMA un VLA.
Rau mudināja studentus biežāk iesaistīties starpdisciplinārā darbā, zinātkāri un radošumu, īpaši tādās iestādēs kā NRAO, kas atbalsta šādus centienus. Tā kā abas jomas turpina virzīt savas disciplīnas robežas, pieredzes apmaiņa un inovatīvi risinājumi paver milzīgas perspektīvas nākotnes sasniegumiem, pārliecināti konferences dalībnieki.