ASV Valsts departamenta vadītājs ir pārliecināts, ka Ukraina izdzīvos pat tad, ja uzvarēs Tramps un palīdzība Kijivai varētu tikt ierobežota
Aspenas drošības forumā (ASF) ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens sacīja, ka “lai kurš tiktu ievēlēts par nākamo valsts prezidentu, Vašingtona ir apņēmusies atbalstīt Ukrainu vismaz 10 gadus”.
“Katrai administrācijai ir iespēja noteikt savu politiku, mēs nevaram bloķēt nākotni. Taču tikai pirms nedēļas NATO samitā vairāk nekā 20 valstis pulcējās samita kuluāros, lai paziņotu, ka ir apspriedušas un parakstījušas 10 gadu divpusējos drošības līgumus. “Tas nozīmē, ka visas šīs valstis, tostarp ASV, ir apņēmušās palīdzēt Ukrainai nākamajā desmitgadē, veidojot tās atturēšanas potenciālu, veidojot aizsardzību,” sacīja Blinkens.
Pēc Blinkena teiktā, “jaunajai administrācijai būs jāņem vērā spēcīgais abu partiju atbalsts Ukrainai Kongresā”. Turklāt “lai kurš arī nekļūru par nākamo ASV prezidentu, būs jāņem vērā ģeopolitiskā situācija”.
“Jebkurai administrācijai ir jāuzdod sev sarežģīti jautājumi: ja mēs apstāsimies, ja mēs atkāpsimies un pagriezīsim muguru Ukrainai, ko darīs Putins? Tad viņš faktiski atjaunos savu agresiju un, iespējams, viņam būs iespēja gūt panākumus tur, kur viņam līdz šim nav izdevies. Ukrainā viņš neapstāsies. Visticamāk, viņš dosies uz citām reģiona valstīm, tostarp NATO sabiedrotajām. Un citi potenciālie agresori, kas ir tālu no Ukrainas, tālu no Eiropas, viņi arī izdara secinājumus no šīs situācijas,” sacīja Amerikas ārpolitikas departamenta vadītājs.
Blinkens atkārtoti uzsvēra, ka “pēdējo divarpus gadu laikā ASV joprojām ir vadošā valsts atbalsta līmenī Ukrainai”. Viņš apliecināja, ka tas turpināsies arī turpmāk.
“Un mēs jau vedam Ukrainu pa šo trajektoriju, lai gan darām visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka tai ir viss nepieciešamais, lai cīnītos pret Krievijas agresiju, kas turpinās. Mēs arī palīdzam Ukrainai plānot nākotni. Tajā jau ir daudz ieguldīts, un jā, tas arī turpmāk prasīs resursus,” viņš piebilda.
Blinkens uzsvēra, ka Ukraina ir uz pareizā ceļa, lai militāri, ekonomiski un demokrātiski nostātos uz savām kājām.
Uz jautājumu, vai Vašingtona varētu mainīt savu nostāju, atļaujot Ukrainai šaut dziļi Krievijā, valsts sekretārs atbildēja, ka “sarunas par šo tēmu turpinās, tomēr tam vajadzētu būt daļai no plašākas stratēģijas”.
“Mēs ik uz soļa esam mēģinājuši pielāgoties un pielāgoties realitātei kaujas laukā, reāli notiekošajam, lai ukraiņiem būtu tas, kas viņiem vajadzīgs, kad tas ir vajadzīgs. Bet bieži vien tas nav tik vienkārši, kā šķiet. Dažādos punktos pēdējo divarpus gadu laikā viena vai otra ieroču sistēma ir nonākusi virsrakstos – vai tā būtu F16, kas šobrīd tiek piegādāta, vai tie būtu Abrams tanki vai kāda cita sistēma. Un šķita, ka nemitīgi rodas jautājums: vai mēs viņiem iedodam šos ieročus vai ne. Taču nepietiek tikai ar to, ka viņiem iedod ieroču sistēmas, viņiem ir jāspēj tās izmantot, jāspēj tās uzturēt, tai ir jābūt daļai no vienotas stratēģijas,” Aspenas drošības forumā atzīmēja Entonijs Blinkens.
Kopumā Entonijs Blinkens karu Ukrainā raksturoja kā cīņu, kuru Putins jau ir zaudējis, jo viņam neizdevās “sasniegt viņa izvirzīto mērķi, proti, noslaucīt Ukrainu no kartes, izbeigt tās kā neatkarīgas valsts pastāvēšanu, iekļaut tajā. to uz lielāko Krieviju. Tas ir izgāzies un nevar izdoties.”
“Izvērtējot Ukrainas panākumus, ņemot vērā šo Krievijas neveiksmi un, protams, daudzus citus ar to saistītos papildu zaudējumus: Krievija ir zaudējusi savu enerģijas tirgu Eiropā un tai ir darīšana ar NATO, kas ir daudz spēcīgāka nekā jebkad agrāk. Pirms trim gadiem neviens nevarēja iedomāties, ka Somija un Zviedrija kļūs par NATO dalībvalstīm. Kopumā gandrīz visus stratēģiskos jautājumus, ko Putins centās novērst, viņš ar savu rīcību tos paātrināja,” atcerējās ASV valsts sekretārs.
Vakar Donalds Tramps un Volodimirs Zelenskis runāja pa tālruni.
Ukrainas prezidents apsveica bijušo Baltā nama vadītāju ar viņa izvirzīšanu par prezidenta kandidātu no Republikāņu partijas un nosodīja slepkavības mēģinājumu pret viņu kampaņas mītiņā Pensilvānijā 13.jūlijā.
Pēc Zelenska teiktā, viņi vienojās personīgi apspriest “tieši kādi pasākumi var padarīt mieru godīgu un patiesi ilgstošu”. Pēc Ukrainas vadītāja teiktā, viņš atzīmēja “Amerikas divpartiju un divu palātu atbalsta būtisko nozīmi Ukrainas brīvības un neatkarības aizsardzībā”.