Ārkārtējā vasaras karstuma dēļ daudzi cilvēki ir izmirkuši sviedros ārā, telpās un pat miegā.
Eksperti atklāja, kā sviedrains nakts miegs jūsu spilvendrānā var ietilpināt baktērijas, padarot to netīrāku nekā noteikta vannas istabas iekārta.
“Jūsu spilvendrānas varētu uzskatīt par netīrākām par tualeti. Labā ziņa ir tā, ka šīs baktērijas, visticamāk, ir no jums, un tāpēc tās nav kaitīgas,” medijam ”Wales Online” atzina medicīnas zinātnes programmas vadītājs Dr. Gerets Nye.
“Runājot par baktērijām, daži pētījumi liecina, ka pēc nedēļas uz spilvendrānas bija par 17 000 vairāk baktēriju koloniju, salīdzinot ar tualetes sēdekli,” piebilda Nye.
Medijs ”Real Simple” ziņoja, ka “pēc vienas nedēļas bez mazgāšanas spilvendrānas saturēja vidēji 3 miljonus koloniju veidojošo vienību (CFU) baktēriju uz kvadrātcollu (ap 6,5 cm2).”
Lielākā daļa cilvēku vidēji naktī var zaudēt no 500 līdz 700 mililitru sviedru. No tiem vismaz 200 mililitru mitruma iesūcas palagos vai pidžamās, liecina Nye pētījumi.
“Ķermenis nomaina ādas šūnas, kas izraisa ādas šūnu izdalīšanos. Tā kā cilvēki zaudē vidēji 500 miljonus ādas šūnu dienā (no kurām lielākā daļa atdalās naktī), organisms ražo arī citus ķermeņa izdalījumus, un tad tie pievienojas šķidruma zudumam un siekalām,” dalās Nye.
Ja to ignorē, var rasties citas problēmas, piemēram, sēnītes vai putekļu ērcītes, kas patērē atmirušās ādas šūnas un var atstāt izkārnījumus, kas izraisa alerģiju un astmu.
“Viens pētījums atklāja, ka tipiskā spilvenā ir pat 16 dažādas sēņu sugas un burtiski miljoniem sēnīšu sporu,” viņš turpināja.
Speciālisti atzīst, ka cilvēkiem vasaras sezonā jāļauj savai gultai elpot un bieži jāmaina palagi.
Nye iesaka izvairīties no poliestera gultas veļas un apsvērt iespēju izmantot “kokvilnas vai lina palagus vai neizmantot segu, bet tikai palagus”.