Karsta gaisa vilnis no Āfrikas apņēmis daļu Eiropas. Brīdinājumi par ārkārtēju karstumu, mežu ugunsgrēkiem un karstumu, kas pārsniedz 40 grādus – tā šobrīd izskatās Centrāleiropas un Dienvideiropas iedzīvotāju ikdiena.
Varas iestādes brīdina cilvēkus būt uzmanīgiem, dzert daudz ūdens un izvairīties no iziešanas ārā dienas karstākajā daļā.
“Sasodīti karsts. Atvēsināšanās nedaudz palīdz, taču ir tiešām karsti,” ziņu aģentūrai AP Romā sacīja tūriste no Madrides Karmena Diaza.
Grieķijā pašvaldības nodrošināja sabiedrībai piekļuvi telpām ar gaisa kondicionētāju, un dienas karstākajā daļā, kad temperatūra sasniedza 40 grādus, tika aizliegtas noteiktas aktivitātes brīvā dabā, piemēram, roku darbs, preču piegāde un celtniecības darbi.
Gaidāms, ka karstuma vilnis Grieķijā turpināsies līdz nedēļas beigām, atsevišķos rajonos gaisa temperatūrai sasniedzot 42 grādus. Tiek prognozēts, ka karstuma vilnis visintensīvākais būs trešdien un ceturtdien un īpaši skars Grieķijas centrālās, rietumu un ziemeļu daļas reģionus, kur temperatūra var sasniegt pat 43 grādus.
Spānijas Nacionālais meteoroloģiskais dienests brīdinājis, ka būs vēl karstāks, Gvadalkviviras upes baseina dienvidu daļā tuvākajās dienās temperatūrai sasniegs 44 grādus. “Kā cepeškrāsnī” “Mēs jūtamies kā krāsnī, pret kuru ir vērsts fēns,” sacīja Patrīzija Valerio, kura tikko bija ieradusies Romā uz Coldplay koncertu.
Cits koncerta apmeklētājs Matia Rosi bija filozofiskāks, norādot, ka dīvainās vētras, kas šovasar piemeklējušas Itāliju, ir pierādījums tam, ka klimata pārmaiņas rada postījumus laikapstākļu sistēmām Vidusjūras dienvidu daļā.
“Manuprāt, tie visi ir cietušās planētas simptomi,” sacīja Rosi. Dažviet lielais karstums prasījis upurus. Pirms kāda laika karstums Grieķijā prasīja vairāku tūristu dzīvības, un šonedēļ Albānijā, kur sinoptiķi atkal sola 42 grādus, 72 gadus vecs vīrietis atrasts miris savā fermā Memalijā. Tiek uzskatīts, ka nāves cēlonis ir karstums.
Un pat Albānijas galvaspilsētā Tirānā ielas un kafejnīcas šķiet gandrīz tukšas. Tikai daži cilvēki, kas staigā pa pagalmu, pasargājas no intensīvas saules ar lietussargiem.
Sarkanie brīdinājumi arī Turcijā – gandrīz visā valstī Stambulā termometri sasniedza 34 grādus. Lai gan šāds karstumsTurcijā ir izplatīts, pašvaldība otrdien izsludināja karstuma trauksmi, aicinot iedzīvotājus, īpaši gados vecākus cilvēkus, grūtnieces, bērnus un cilvēkus, kuriem ir veselības problēmas, laikā no pulksten 10 līdz 16 nedoties ārā.
Ziņojumā teikts, ka temperatūra Stambulā līdz 28. jūlijam. saglabāsies 3 līdz 6 grādus virs sezonas vidējā līmeņa, un iedzīvotājiem ieteicams dzert daudz šķidruma un valkāt vieglu vai kokvilnas apģērbu.
Otro reizi mēneša laikā karstuma vilnis apņēma arī Ziemeļmaķedoniju. Termometra stabiņš pakāpjas līdz 42 grādiem, un kopš mēneša sākuma valstī plosījušies aptuveni 200 ugunsgrēki. Cīņā ar liesmām cieta viens ugunsdzēsējs, un valdība izsludināja ārkārtas stāvokli.
Itālijas civilās aizsardzības dienests paziņoja, ka pirmdien saņēmis 18 palīdzības izsaukumus, lai cīnītos pret mežu ugunsgrēkiem, kas plosās vairākos dienvidu reģionos. Veselības ministrija izsludinājusi sarkano karstuma trauksmi, augstāko karstuma risku, 12 pilsētās no Triestes valsts ziemeļos līdz Romai. Pilsētās ar šādiem brīdinājumiem ikviens, ne tikai vecāka gadagājuma cilvēki vai mazi bērni, tiek mudināts dienas karstākajā daļā uzturēties iekštelpās un izvairīties no intensīvām aktivitātēm ārpus telpām un smagas maltītes.
Paredzams, ka Palermo Sicīlijā trešdien pievienosies sarkano brīdinājumu pilsētu sarakstam.
Īsu karstuma vilni meteorologi sola arī Apvienotajai Karalistei, kuru karstums jūlijā nebija skāris. Piektdien un sestdien gaidāma 30 grādu temperatūra.
Noslēgumā atgādināsim, ka mēs jau vakar ziņojām, ka Latvijā +30 grādi vairs netiks sasniegti līdz pat jūlija beigām.