16. jūlijā Ministru kabinetā apstiprināti grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā ar mērķi noteikt vienotu minimālo sociālo pakalpojumu grozu, kas visām pašvaldībām (gan novadiem, gan valsts pilsētām) jānodrošina saviem iedzīvotājiem. Minētie grozījumi vēl jāpieņem Saeimai.
Labklājības ministrs Uldis Augulis: “Turpmāk pašvaldībām neatkarīgi no lieluma un cilvēku skaita būs jānodrošina vienots minimālo sociālo pakalpojumu grozs saviem iedzīvotājiem, kas prioritāri cilvēkiem sniegs sociālos pakalpojumus, kuri novērš vai mazina veselības un dzīvības apdraudējuma risku. Šie grozījumi pamatā ir paredzēti cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem un vardarbībā cietušajiem.”
Kā primārie uzskatāmi šādi pakalpojumi: aprūpe mājās cilvēkiem ar dažādiem funkcionēšanas traucējumiem, krīzes centra pakalpojums, grupu mājas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā – pilngadīgiem ar smagiem funkcionēšanas traucējumiem, kā arī bez vecāku gādības palikušiem bērniem līdz brīdim, kad bērns var atgriezties ģimeniskā vidē, patversmes pakalpojums, dienas aprūpes centra pakalpojums cilvēkiem ar smagiem funkcionēšanas traucējumiem, atelpas brīža pakalpojums, specializētās darbnīcas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ģimenes asistents, kā arī sociālā rehabilitācija bērniem ar uzvedības vai atkarības problēmām vai augstiem to attīstības riskiem.
Pašvaldībām tiek saglabāta iespēja nodrošināt sociālos pakalpojumus plašākam iedzīvotāju lokam vai citus sociālos pakalpojumus, ja ir nodrošināti minimālo sociālo pakalpojumu groza pakalpojumi.
Ņemot vērā, ka visas pašvaldības nevarēs nodrošināt visus obligātos pakalpojumus nekavējoties, atsevišķu sociālo pakalpojumu nodrošināšanai ir paredzēts pārejas periods – dažiem pakalpojumiem līdz 2026. gadam, bet citiem līdz 2028. gadam.
Pakalpojumu grozs nodrošināms pašvaldības budžeta līdzekļu ietvaros, tāpēc uz atsevišķiem pakalpojumiem var veidoties rindas.