Tiešsaistes mazumtirdzniecība plaukst – un līdz ar to arī viltus veikalu skaits. Pašreizējā analīze atklāj satraucošu upuru skaitu un augstu zaudējumu līmeni.
Iepirkšanās tiešsaistē strauji attīstās. Daudziem patīk iepirkties internetā, jo tas ir ērti un bieži vien var iegūt izdevīgus piedāvājumus, kas nav pieejami veikalos. Varat arī ātri un vienkārši salīdzināt cenas un iegūt labāko piedāvājumu. Bet kur ir daudz naudas, tur arī melnā puse.
Un tas vienmēr noved pie tā, ka cilvēki iekrīt viltus veikalos, meklējot lētāko piedāvājumu, un dažkārt zaudē daudz naudas. Finanšu lietotne Finanzguru un kiberdrošības uzņēmums Lexmentis pirmo reizi plašā mērogā noteikuši, cik vāciešu pagājušajā gadā kļuva par viltus veikalu upuriem.
Rezultāti tika prezentēti “Finanzguru viltus veikala ziņojumā 2024” – un tie ir biedējoši. Kopumā 2023. gadā tiešsaistē par krāpniekiem krita vairāk nekā 301 000 vāciešu, kas atbilst ekonomiskajiem zaudējumiem vairāk nekā 94 miljonu eiro apmērā. Arī Bendžamins Mišels, lietotnes Finanzguru dibinātājs, ir pārsteigts par augstajiem skaitļiem: “Ir ievērojami vairāk upuru, nekā mēs būtu gaidījuši.”
Daudzi no cietušajiem nekad vairs neredzēs savu naudu
Pārskatam tika izvērtēti avansā veiktie pārskaitījumi vai rēķins. Citi krāpšanas modeļi, piemēram, krāpšana ar kredītkarti vai bērnišķīgi triki, netika iekļauti novērtējumā. Dārgākais pārskaitījums sastādīja 9650 eiro un nonāca viltus veikalā, kurā it kā tirgo sadzīves tehniku.
Ikviens, kurš ir pārskaitījis naudu uz viltotu veikalu, visticamāk, nekad vairs neredzēs savu naudu. Banku atmaksas likme vidēji bija tikai 7,1 procents. Cietušajiem ir paveicies, ja viņi ir Deutsche Bank klienti — 41% atguva naudu.
Kā teikts ziņojumā, daudzi upuri nonāca viltotajos veikalos, izmantojot reklāmu Google, Facebook, Instagram vai TikTok. Visvairāk krāpniecisko interneta veikalu 2023. gadā bija velosipēdu, ratu un zīmolu apģērbu jomās.
Tādā veidā jūs varat pasargāt sevi no viltus veikaliem
Jaunā ES regula, kas pieņemta 2024. gada februārī, turpmāk prasīs bankām salīdzināt nosaukumus un IBAN. Tas varētu apgrūtināt noziedzniekus. Tomēr īstenošana, iespējams, prasīs vēl dažus mēnešus.
LexMentis dibinātājs Saimons Smends joprojām ir skeptisks un skaidro, ka krāpnieki bieži maina IBAN pēc vienas līdz trim dienām. “Paiet vērtīgas stundas vai pat dienas, pirms bankas ir atvērušas, pārbaudījušas un ievadījušas mūsu ziņojumus par krāpniecisku IBAN.” Tāpēc ir svarīgs ātrāks banku atbildes laiks.
Tomēr ir dažas lietas, kas pirms pasūtījuma veikšanas var atklāt viltotus veikalus kā tādus. Tas ietver, piemēram, preces, kas tiek piedāvātas par ievērojami zemām cenām, bankas rekvizīti atrodas ārzemēs vai tiek piedāvātas tikai ierobežotas norēķinu iespējas, piemēram, priekšapmaksa.
Mūsdienās viltus veikali bieži ir labi izstrādāti, un tos diez vai var atšķirt no cienījamiem veikaliem. Ja neesat pārliecināts, pārbaudiet atsauksmes attiecīgajos portālos, piemēram, Trustpilot, vai pārbaudiet vietrādi URL patērētāju konsultāciju centra viltus veikala meklētājā
Ja esat kļuvis par krāpniecības upuri, nekavējoties jāziņo policijai un jāsazinās ar banku. Un Latvijā arī ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru