Spēcīgas Saules daļiņu emisijas varētu iznīcināt Zemes ozona slāni, pakļaujot planētu bīstamam starojuma līmenim turpmākajiem gadiem.
Šie “Saules daļiņu notikumi” notiek apmēram reizi tūkstoš gados, taču to sekas var būt katastrofālas.
Starptautiska zinātnieku komanda analizēja šādus ekstrēmus notikumus un publicēja pētījuma rezultātus žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences. Viņi atklāja, ka spēcīga protonu izmešana no Saules virsmas var radīt ievērojamus bojājumus ozona slānim, īpaši, ja Zemes magnētiskais lauks ir novājināts.
Zemes magnētiskais lauks aizsargā planētu no saules starojuma, taču tas nav nemainīgs un laika gaitā var mainīties. Piemēram, pagājušajā gadsimtā magnētiskais ziemeļpols pārvietojās ar ātrumu aptuveni 40 kilometri gadā, un magnētiskais lauks vājinājās par vairāk nekā 6%.
Šī gada maija polārblāzma demonstrēja saules vētru spēku, taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Saules ārējā atmosfēra pastāvīgi izstaro elektronu un protonu plūsmu, kas pazīstama kā saules vējš. Tomēr dažreiz notiek enerģijas uzliesmojumi, ko pavada protonu emisija, kas var sasniegt Zemes zemāko atmosfēru, radot rentgena starus.
Simtiem vāju saules daļiņu notikumu notiek katrā Saules ciklā (apmēram 11 gadus), taču zinātnieki ir atraduši spēcīgāku notikumu pēdas Zemes vēsturē. Viens no ekstrēmākajiem notika ap mūsu ēras 993. gadu un izraisīja ozona slāņa noārdīšanos. Līdzīgs notikums šodien var izraisīt strauju ultravioletā starojuma līmeņa paaugstināšanos, radot nopietnu kaitējumu cilvēku veselībai un ekosistēmām.
Pētnieki ir izmantojuši datoru modeļus, lai pētītu šādu notikumu sekas. Viņi atklāja, ka ārkārtējs Saules daļiņu notikums var iznīcināt ozona slāni veselu gadu, palielinot UV līmeni uz Zemes virsmas un DNS bojājumus. Ja tas notiek vāja magnētiskā lauka periodā, sekas ir vēl smagākas: ozona bojājumi var ilgt līdz sešiem gadiem, palielinot UV līmeni par 25% un dubultojot DNS bojājumu risku.
Tādējādi Saules emisiju un Zemes magnētiskā lauka stāvokļa izpratne un uzraudzība ir ļoti svarīga, lai aizsargātu mūsu planētu un tās iedzīvotājus no iespējamām katastrofālām sekām.