Pēc ekspertu, kuri uzrauga CO2 emisiju kvotu tirgu, aprēķiniem, šīs sistēmas paplašināšana uz transporta nozari izraisīs dīzeļdegvielas cenu pieaugumu, kā rezultātā līdz 2031.gadam dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cenai tiks pievienoti vismaz 50 centi par litru degvielas.
Aprēķini ir balstīti uz to, ka degvielas piegādātāji šīs kvotas būs spiesti pirkt no 2027.gada un var pieņemt, ka viņi ar to saistītās izmaksas novirzīs uz patērētājiem, vēsta Financial Times.
Eiropas Savienības emisiju ierobežojumu sistēma sākotnēji tika ieviesta enerģētikas un lielajām rūpniecības ražotnēm, taču tika panākta vienošanās 2022. gadā to attiecināt arī uz transportu un komunālajiem pakalpojumiem.
Pēc ekspertu teiktā, šī iemesla dēļ dīzeļdegviela mazumtirdzniecībā 2027.gadā sadārdzināsies par 14 centiem litrā, bet līdz 2031.gadam degvielas cenai tiks pievienoti 54 centi litrā. Šo pašu iemeslu dēļ māju apkurei izmantotās ogles sadārdzināsies par 68 centiem kilogramā.
ES paredzēja, ka šo pasākumu sekas var izraisīt pieaugošu neapmierinātību ekonomiskā bloka valstu iedzīvotāju vidū, tāpēc daļa no kvotu pārdošanas iekasētajiem līdzekļiem tiks novirzīta sociālā klimata fondam maznodrošināto mājsaimniecību atbalstam. un mazajiem uzņēmumiem, lai mazinātu cenu izaugsmes sekas tiem
ES veic transporta radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas pasākumus, lai sasniegtu Kopienas mērķi līdz 2030. gadam samazināt emisijas par 55%. Eksperti lēš, ka emisiju ierobežojumi transporta un citās nozarēs līdz 2040. gadam samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas līdzvērtīgas 400 miljoniem tonnu oglekļa dioksīda.