Bijušais Latvijas MMA cīkstonis Konstantīns Gluhovs repatriācijas programmas ietvaros saņēmis Krievijas pilsoņa pasi, ziņo TASS. Uz Maskavu sportists pārcēlās 2023. gada februārī kopā ar sievu no Harkivas, vāc ziedojumus droniem Krievijas armijai un domāja arī par dalību karā ar Ukrainu pilsonības labad.
Pēc pases saņemšanas Gluhovs medijiem sacīja, ka par to sapņojis pēdējos desmit gadus. Sarunā ar žurnālistiem izrādījās, ka jaunizceptais pilsonis vēl nezina Krievijas himnu. Viņš solīja laboties un arī nodot pašam nevajadzīgo Latvijas pasi.
“Es teicu, ka braukšu uz Krieviju, arī šeit mani arī var apsaukāt, mest virsū un izdarīt kaut ko sliktu. Krievi joprojām to dara, bet viņi ir savējie,” viņš teica
Gluhovs ir profesionāls kikbokseris un jauktā stila cīkstonis, kurš profesionālajā ringā uzstājas kopš 2000. gada. Viņš aizvadījis 52 profesionālās MMA cīņas, no kurām 35 vainagojās ar uzvarām.
Sportists dzimis Latvijā 1980. gadā, šeit uzaudzis un trenējies. Viņš uzstājās ar pseidonīmu Lāčplesis. “Viņš bija lāča un cilvēka bērns, dabiski izsakoties, tas ir sliktāk nekā kaut kāds LGBT,” Gluhovs klāstīja par eposa varoni, vienlaikus norādot, ka eposā viņš ir diezgan vājš.
Pēc viņa teiktā, Latvijā pamazām saasinājās pretkrieviskie noskaņojumi. “It kā ir krievs, un viņa uzvārds ir Ivanovs, un vārds ir Sergejs, bet viņš skatās uz Ameriku un Vāciju un saka, ka Krievija ir slikta,” viņš sūdzējās Marijai Butinai intervijā projektam “Savējos nepametam”.
2015. gadā viņš pārcēlās uz Harkivu, no kurienes bija viņa sieva Anna. Gluhovam, kā viņš tagad apgalvo, nav paticis dzīvot arī Ukrainā. Viņš skaidro, ka nacismu pamanījis jau toreiz – reiz redzējis vīrieti ar Hitlera tetovējumu un svastiku. “Sākotnēji mēs ar Kostju, kad iepazināmies Harkivā, gribējām būt Krievijā,” saka Gluhova sieva.
Kara sākums ģimeni sagaidīja Harkivā. “Piecos no rīta viss sākās. Neviens vēl nezināja, kas notiek. Bet es uzreiz sapratu: beidzot! Man šķiet, ka Harkivā daudzi iekšēji reaģēja tāpat,” stāsta Anna. Pāris nevēlējās doties uz Latviju, jo tur “ir tāds pats nacisms kā Ukrainā”. Tāpēc kopā ar meitu viņi devās uz Spāniju, uz Alikanti.
Bet pat tur Gluhoviem tas nepatika. “Ir čigāni, ir arābi, ir melnādainie,” vīrietis sūdzas. “Maskavā jebkurš dzīvojamais rajons ir pils, salīdzinot ar šo. Alikantē ir netīrumi, smird, suņu ekskrementi, neviens tos netīra,” sūdzas Anna. Bet visvairāk laulātajiem nepatika tas, ka Eiropā viņi ir iecietīgi pret LGBT cilvēkiem. Sliktākais, pēc sportista domām, bija tas, ka viņu meitas skolā “reizi mēnesī notiek pasākums, [kur] meitenes pārģērbjas kā zēni, bet zēni – kā meitenes”.
Pēc paša atziņas, Gluhovs bija gatavs pat nelegāli ielavīties Krievijā vai doties uz fronti dēļ pilsonības. Bet viņam un viņa meitai izdevās iegūt viena mēneša vīzu, ar kuru viņi ieceļoja Krievijā 2023. gada februārī. Manai sievai, Ukrainas pilsonei, Krievijas pases iegūšana notika pēc vienkāršotas procedūras. Gluhovam bija ilgi jācīnās, lai iegūtu pilsonību repatriācijas programmas ietvaros.
2024. gada februārī, gadu pēc pārcelšanās, viņš sacīja , ka apmeties uz dzīvi Maskavā un pelna naudu kā treneris. Tajā laikā viņam bija tikai divi skolēni, kas radīja ģimenei problēmas ar naudu, bet Gluhovs joprojām bija ļoti apmierināts. “Gandrīz katru dienu priecājos, ka beidzot esmu Krievijā, ka esmu mājās, ka esmu pie sevis – man nav jārunā nesaprotamās valodās un jādomā, ko visi šie cilvēki par tevi domā, ” viņš dalās ar savu sociālo tīklu sekotājiem un apliecina, ka ārzemēs nav sirsnības, prieka vai dzīves.
Videoklipā viņš bija sašutis, ka daži krievi pamet valsti. “Mani interesē un nesaprotu, kā var pamest Krieviju, savu dzimteni? Bet, tā kā viņi dodas prom, tas nozīmē, ka viņi to neuzskata to par savu dzimteni,” sacīja tolaik vēl Latvijas pilsonis Gluhovs.
Sportists labprāt sniedz intervijas propagandas medijiem un piedalās raidījumos, kuros var vēlreiz paust savu nostāju. Tā MATCH TV sižetā , kur tika runāts par krievu ātrslidotāju Vladimiru Semirunniju, kurš nolēma pārcelties un pārstāvēt Poliju. Gluhovs ierosināja bloķēt viņa iekļūšanu dzimtenē un iesēdināt cietumā: “Viņš ir parasts nodevējs, šis ir kara laiks, bet kara laikā, kas viņus padarīja par nodevējiem? Gluhovs nepalaida garām iespēju uzsvērt, ka viņš ir “pilnībā par visu, kas notiek”. Uz filmēšanu viņš ieradās cepurītē ar burtu Z trīskrāsu krāsās.
Gluhovs savos sociālajos tīklos regulāri publicē patriotisku saturu. 25. jūnijā viņš ievietoja fotogrāfiju pie Jevgeņija Prigožina kapa. “Atcerieties vienmēr un visur: jūs esat tautas ar ilgu, lielu un krāšņu vēsturi pēctecis, un tāpēc jums nav tiesību uz necienīgu rīcību,” var lasīt uz viņa T-krekla. Bet 12. jūnijā viņš apsveica lasītājus Krievijas dienā.
“Šobrīd ir tie laiki, kad briesmu priekšā esam saliedējušies, saliedējušies un pat kaut kur atdzimuši. <…> Es lepojos ar savu dzimteni, esmu lepns, ka esmu krievs,” video stāsta Latvijā dzimušais Gluhovs
Viņš arī veic līdzekļu vākšanu bezpilota lidaparātiem Krievijas militārajiem spēkiem. Pēc viņa teiktā, viens no tiem jau ir nodots kaujiniekiem netālu no Bahmutas. Tagad sportists aicina savus sejotājus ziedot vairāk nekā pusmiljonu rubļu vēl diviem droniem. Viņš acīmredzot atteicies no domas pašam doties uz fronti.