Juridiski jāapvieno visi tie krievi, kas grib lauzt Putina režīmu. Tas būs liels ieguldījums Ukrainas uzvaras nodrošināšanā. Ar šādu vadmotīvu kopējā paziņojumā vienojušies Kremļa opozīcijas politiķi Mihails Hodirkovskis un Garijs Kasparovs
Karš Ukrainā rit jau trešo gadu, un Rietumu atbalsts valstij ir bīstami vājinājies.
ASV Kongress ar grūtībām tomēr pieņēma likumu Ukrainas atbalstam, taču pēc vairākus mēnešus ilgām drudžainām sarunām palīdzība nāca – tomēr šī kavēšanās par vairākiem mēnešiem Ukrainai izmaksāja dārgi. Krievija pilnībā izmantoja Ukrainas armijas munīcijas trūkumu un krasi palielināja galveno Ukrainas pilsētu apšaudi.
Eiropas Savienība martā apstiprināja arī vairāku miljardu dolāru aizsardzības palīdzības paketi Ukrainai, taču dziļās domstarpības starp ES dalībvalstīm par to, kādai šai palīdzībai vajadzētu būt, nav pazudušas.
Komentētāji pamatoti norādījuši, ka Ukrainai galvenokārt ir nepieciešams atbilstošs atbalsts, lai valsts spētu aizstāvēties kaujas laukā. Tas ir galvenais. Taču Rietumiem ir citas iespējas palīdzēt Ukrainai uzvarēt – un arī tās var un vajag apsvērt.
Mēs runājam visu to krievu vārdā, kuri tic brīvas un demokrātiskas Krievijas nākotnei. Sakarā ar to, ka esam opozīcijā režīmam, mēs nevaram atgriezties mājās. Par laimi, ar mūsu rīcībā esošajiem resursiem varējām izveidot sev un savām ģimenēm jaunas mājas un dzīvi Rietumos. Taču šādas iespējas nepastāv miljoniem krievu, kuri, tāpat kā mēs, neatbalsta Putina noziedzīgo sistēmu.
Šajā kritiskajā posmā cīņā par Ukrainas suverenitāti mums ir iespēja dot šiem krieviem iespēju izdarīt tādu pašu morālu izvēli, lai izjauktu Putina režīmu un tādējādi mobilizētu svarīgāko krievu kopienas daļu, kas palīdzēs Ukrainai uzvarēt. .
Paskaidrosim, kas ir uz spēles: miljoniem ukraiņu brīvība un pašnoteikšanās un viņu tiesības uz teritoriālo integritāti. Taču sekas sniedzas tālu aiz vienas valsts robežām. Putina režīma uzvara būtu skaidra zīme, ka pasaules demokrātijas nespēj izveidot spēcīgu koalīciju, lai atbalstītu pamatvērtības un atbalstītu valstis, kurām tā ir vajadzīga. Mums ir iespēja to novērst, ja rīkosimies tagad, un vēlreiz apstiprināt, ka demokrātiskās institūcijas un vērtības ir spēcīgākas un noturīgākas par to, ko piedāvā autoritāri režīmi.
Mēs uzskatām, ka vitāli svarīgs solis starptautiskajā cīņā par Ukrainu un pret putinismu ir vienotas, harmoniski darbojošas prorietumniecisku krievu kopienas izveidošana, kas kļūs par izšķirošo elementu plašajā Rietumu opozīcijā esošajam Krievijas režīmam.
Krieviem, kas vēlas pievienoties šai kopienai, būs jāparaksta Berlīnes deklarācija, kas nosaka galvenos principus agresijas izbeigšanai pret Ukrainu un brīvas, tiesiskas un federālas Krievijas izveidošanai. Pēc nepieciešamo pārbaužu iziešanas visiem parakstītājiem tiks izsniegti dokumenti, kas viņus atzīst par Brīvās Krievijas pilsoņiem, kas ļaus iegūt vīzas un ieceļot visās līgumslēdzējās valstīs.
Tas radītu spēcīgu stimulu lielākam skaitam krievu atteikties no Putina un emigrēt. Daudziem no vairāk nekā miljona pilsoņu, kuri jau ir pametuši Krievijas Federāciju, ir augstākā izglītība. Un jo vairāk viņu pamet Krieviju, jo vairāk Putina režīms cieš no “smadzeņu aizplūšanas”, jo mazāk intelektuālo resursu tam atliek jaunu nāvējošu tehnoloģiju izstrādei un jo mazāk karavīru jāsūta uz fronti.
Diemžēl krievi, kuri bēg no savas valsts, bieži nonāk nenoteiktības stāvoklī un riskē ar politiski motivētu izdošanu. Viņi pārsvarā dzīvo Gruzijā, Armēnijā, Turcijā vai Centrālāzijas valstīs, un viņiem nav iespēju iegūt patvērumu Eiropā. Daudzi ar prieku pievienotos atklātai cīņai pret Putinu. Bet viņu Krievijas dokumentiem beidzas derīguma termiņš, viņi nevar atrast pastāvīgu dzīvesvietu, viņiem nav politiskās pārstāvniecības – tas viss padara viņu dalību pretestībai Krievijas režīmam neiespējamu.
Šiem cilvēkiem nav vajadzīga ekonomiska palīdzība – viņi ir diezgan spējīgi sevi nodrošināt. Mūsu piedāvātā sistēma dos viņiem iespēju palīdzēt sev, savām ģimenēm un Rietumiem, atklāti un bez bailēm atbalstot starptautisko cīņu pret putinismu.
Ja šī ideja kādam šķiet tāla vai nepraktiska, mēs varam norādīt uz vēsturisku piemēru, kas liecina par pretējo: Nansena pases, kas paredzētas bezvalstniekiem politiskajā haosā pēc Pirmā pasaules kara, izdeva Tautu savienība pēc tam, kad Padomju valdība oficiāli atņēma pilsonību simtiem tūkstošu krievu, kuri atradās ārzemēs. Šīs pases tika nosauktas norvēģu politiķa Fridtjofa Nansena vārdā, cilvēka, kurš izgudroja šo bēgļu starptautiskās legalizācijas veidu. Gandrīz divu gadu desmitu laikā tika izdots gandrīz pusmiljons Nansena pasu. Un Nansena bēgļu organizācijai, kas izdeva šīs pases, 1938. gadā tika piešķirta Nobela Miera prēmija par darbu šīs masīvās bēgļu krīzes apkarošanā.
Neviena paralēle nav ideāla, taču pieaugošais ar Putina varu neapmierināto krievu skaits, pateicoties šādai starptautiskai atzinībai, varētu arī mainīt dzīvi. Taču Norvēģija, sekojot Somijai, Baltijas valstīm un Polijai, ir aizliegusi ieceļot krieviem – ar dažiem izņēmumiem svarīgu humānu apsvērumu dēļ. Un, lai gan šis pasākums demonstrē Krievijas kaimiņvalstu stingro pretkara nostāju, tas nenošķir krievus, kuri atbalsta Putina karu, un krievus, kuri nolēmuši no viņa atteikties. Tas tikai vēl vairāk uzsver steidzamo vajadzību pēc starptautiska tiesiska mehānisma, lai veiktu tikai šāda veida atšķirības.
Karš turpinās, un mums ir jāizmanto visi mūsu rīcībā esošie resursi — militārie, ekonomiskie un juridiskie —, lai palīdzētu Ukrainai uzvarēt. Eksteritoriālas Brīvās Krievijas izveide ar starptautisku atzinību būtu izšķirošs solis pretī Ukrainas uzvarai un krasi mainītu spēku samēru demokrātijas cīņā pret diktatūru.
Nevar noliegt, ka Ukrainas uzvara nozīmēs pilnīgu Putina režīma sakāvi. Soļi, ko mēs speram, lai nodrošinātu Ukrainas nākotni, vienlaikus ir soļi uz brīvu, godīgu un demokrātisku Krieviju, kas orientēta uz Rietumiem.
Mēs aicinām brīvās pasaules līderus uztvert šo priekšlikumu nopietni: pašreizējā cīņā novest līdzīgi domājošos krievus savā pusē un integrēt viņus starptautiskajā demokrātiskajā struktūrā.