Tiesa ASV ir atzinusi daudznacionālo augļu uzņēmumu Chiquita Brands International par atbildīgu par Kolumbijas paramilitāra grupējuma finansēšanu.
Grupējumu Kolumbijas Apvienotie pašaizsardzības spēki (AUC) ASV tajā laikā nosauca par teroristu organizāciju.
AUC iesaistījās plaši izplatītos cilvēktiesību pārkāpumos, tostarp to cilvēku slepkavībās, kurus tas turēja aizdomās par sakariem ar kreisajiem nemierniekiem.
Pēc civillietas, ko ierosināja astoņas kolumbiešu ģimenes, kuru radiniekus nogalināja AUC, Chiquita ir piespriests atlīdzināt ģimenēm 38,3 miljonus dolāru.
Lietas, kas tika izskatīta federālajā tiesā Dienvidfloridā, žūrija atzina Chiquita par vainīgu astoņu AUC noslepkavoto vīriešu nelikumīgajā nāvē.
Upuri bija no arodbiedrību pārstāvjiem līdz banānu darbiniekiem.
Šo lietu ģimenes ierosināja pēc tam, kad Chiquita 2007. gadā atzina savu vainu maksājumu veikšanā AUC .
2007. gada izmēģinājuma laikā atklājās, ka Chiquita sešos gados no 1997. gada līdz 2004. gadam AUC veica maksājumus vairāk nekā 1,7 miljonu dolāru apmērā.
Banānu gigants sacīja, ka tas sācis veikt maksājumus pēc tam, kad toreizējais AUC vadītājs Karloss Kastaņo norādīja, ka Chiquita Kolumbijas meitasuzņēmuma darbiniekiem un īpašumiem var tikt nodarīts kaitējums, ja nauda netiks saņemta.
Chiquita juristi apgalvoja, ka uzņēmumam nebija citas izvēles, kā maksāt AUC, lai aizsargātu savus Kolumbijas darbiniekus no vardarbības.
Taču prasītāji apgalvoja, ka uzņēmums izveidoja “nesvētu aliansi ar AUC” laikā, kad Chiquita paplašināja savu klātbūtni reģionos, kurus kontrolē AUC.
Regulārie maksājumi turpinājās pat pēc tam, kad ASV 2001. gadā iekļāva AUC kā ārvalstu teroristu organizāciju.
Lai gan AUC apgalvoja, ka tā tika izveidota, lai aizsargātu zemes īpašniekus no kreiso nemiernieku uzbrukumiem un izspiešanas mēģinājumiem, paramilitārā grupa biežāk darbojās kā narkotiku tirgotāju nāves komanda.
Pēc aplēsēm tajā bija aptuveni 30 000 biedru, kas nodarbojās ar iebiedēšanu, narkotiku tirdzniecību, izspiešanu, piespiedu pārvietošanu un slepkavībām.
Tā arī sāka brutālus uzbrukumus ciema iedzīvotājiem, kurus viņi tur aizdomās par kreiso nemiernieku atbalstīšanu.
Grupa demobilizējās 2006. gadā pēc miera līguma panākšanas ar valdību, bet daži no tās locekļiem turpināja veidot jaunas atšķēlušās grupas, kas turpina darboties.
Grupas prāva pret Chiquita, kas beidzās pirmdien, koncentrējās uz deviņām lietām, kuras tika izvēlētas no simtiem prasību pret banānu uzņēmumu.
Žūrija konstatēja, ka AUC bija atbildīga par astoņām no deviņām slepkavībām, kas tika pārbaudītas tiesas prāvas ietvaros.
Žūrija arī nolēma, ka Chiquita bija apzināti sniegusi būtisku palīdzību AUC, kas ir pietiekama, lai radītu paredzamu kaitējuma risku.
Chiquita vēl nav komentējusi spriedumu.
Viena no prasītāju vadošajām juristēm Agņeška Frišmane uzslavēja viņas pārstāvētās ģimenes, sakot, ka tās “riskējušas ar savu dzīvību, lai sauktu pie Chiquita pie atbildības, paužot ticību Savienoto Valstu tiesu sistēmai”.
Viņa piebilda, ka “spriedums neatgriež atpakaļ nogalinātos vīrus un dēlus, bet nosaka nosaka atbildību par terorisma finansēšanu tur, kur tas ir nepieciešams: pie Chiquita sliekšņa”.
Cita kolumbiešu ģimeņu advokāte Leslija Krogere sacīja, ka “pēc ilgiem 17 gadiem pret labi finansētu aizsardzību taisnīgums beidzot tika panākts”.
Otrai lietai pret Chiquita, ko ierosinājusi cita prasītāju grupa, ir jāsākas 15. jūlijā.