Kuģis “Admiral Kuzņecov” ir vienīgais Krievijas kara flotes aviācijas bāzes kuģis. Tas kļuva par daudzu pasaules preses izdevumu izsmieklu objektu Krievijas militārās operācijas laikā Sīrijā, kur cieta vienu neveiksmi pēc otras, bet pēc tam nodega 2019. gadā remonta laikā ”Zvezdočka” kuģu būvētavas dokā Murmanskā. Par to raksta The Telegraph
Kuģis tā arī netika atjaunots, kas atņem Krievijai tās aviācijas bāzes kuģu valsts statusu.
Pagājušajā vasarā Krievijas propagandas mediji ziņoja, ka ”Admiral Kuzņecov” sāks jūras izmēģinājumus pēc “lielā remonta” 2024. gada pavasarī, taču tas nekad nenotika, atzīmē The Telegraph.
Jaunākajos satelītattēlos redzams, ka kuģis joprojām tiek remontēts, un pa klāju ir izmētāts celtniecības aprīkojums.
Jūras izmēģinājumu paredzētā sākuma datuma nokavēšana ir draudīga zīme Krievijas Jūras spēku aviācijas potenciālam. Iepriekš eksperti pieļāva, ka ”Admiral Kuzņecov” nekad vairs netiks izmantots, un tagad tas kļūst arvien ticamāks.
Krievijas aviācijas bāzeskuģa pēdējā kruīza laikā 2016. gadā pie Sīrijas krastiem kuģa gaisa spārns avāriju rezultātā trīs nedēļu laikā zaudēja divas lidmašīnas, kas ir nepieņemams zaudējumu līmenis.
“Izvēršanas negadījumi Sīrijā bija pirmie neseno incidentu virknē, kas vēl vairāk ir aptraipījuši kuģa kā neuzticama pārvadātāja reputāciju. 2018. gada oktobrī ”Admiral Kuzņecov” tika nopietni bojāts Rosļakovas ostā pie Murmanskas, nogrimstot peldošajam dokam PD-50, uz kura tika veikts lidmašīnu pārvadātāja remonts.
Pēc četrpadsmit mēnešiem, 2019. gada decembrī, notiekošo renovācijas darbu laikā pašā ”Admiral Kuzņecov” izcēlās ugunsgrēks. Divi strādnieki gāja bojā. Liesmas vēl vairāk sabojāja kuģa jau nolietoto elektrisko sistēmu,” teikts ziņojumā.
Jebkura cita flote varētu vienkārši izņemt no sastāva bezcerīgi sabrukušo aviācijas bāzes kuģi, taču Krievijas rūpniecība nav spējīga radīt Kuzņecova aizstājēju. Krievijas virszemes kuģu būvētavas nekad nav atguvušās no PSRS sabrukuma, un galvenā problēma jaunu kuģu būvniecībā ir dzinēji.
Padomju laikos lielāko daļu lielo kuģu dzinēju ražoja Ukrainas rūpnīcas. Pats par sevi saprotams, ka Ukraina šobrīd neeksportē aizsardzības preces uz Krieviju, un krievi nav spējuši izveidot savu ražošanu. Iespēju ievest dzinējus no citām valstīm vai nu pilnībā slēdz, vai arī ļoti sarežģī pret Krieviju noteiktās sankcijas, norāda raksta autors.