Krievijas izlūkdienesti līdz bezprecedenta pastiprinājuši Vladimira Putina jau tā augsto drošības līmeni – pēc izlūkdienestu ieteikuma viņš publisku pasākumu laikā brīvā dabā sācis valkāt ložu necaurlaidīgu vesti, medijiem pavēstīja divas Krievijas amatpersonas un apstiprināja kāds Kremlim tuvu stāvošs avots.
Saskaņā ar amatpersonas teikto, kurš Putinu vairākkārt redzējis klātienē viņa publisko pasākumu laikā, viņš bruņuvestes sāka nēsāt 2023.gadā pēc Federālā drošības dienesta un Prezidenta drošības dienesta ieteikuma.
“Šogad, 9. maijā, parādes laikā priekšnieks noteikti bija ģērbies slēptā ložu necaurlaidīgā vestē. Un es domāju, ka šis piesardzības pasākums ir pareizs,” sacīja Krievijas amatpersona, kas parādes laikā atradās Sarkanajā laukumā.
Britu drošības konsultante Džeida Millere izanalizēja videomateriālus ar Putina runu 2024.gada 9.maija parādē un secināja, ka Krievijas prezidents patiešām bija ģērbies ložu necaurlaidīgā vestē.
“Putins staigā diezgan stīvi, un viņa mēteļa aizmugurē nav redzamas dabiskās krokas, kad militārpersonas staigā un spiež roku,” sacīja Millere. “Putina ķermeņa augšdaļa izskatās nedabiski, un viņa pleci izskatās diezgan plati un kvadrātveida, bet viņa muguras un lāpstiņu forma nav redzama.”
Pēc ekspertes domām, pēc Krievijas prezidenta uzvedības var secināt, ka viņš zem mēteļa nēsā kaut ko, kas viņam rada diskomfortu ejot. “Dažos gadījumos viņš paceļ un noregulē plecus, kas norāda uz diskomfortu, kā ballistiskā veste atrodas uz pleciem, un, ja to valkā ilgstoši, svars var izraisīt kairinājumu un diskomfortu.”
“Var redzēt, ka Putins tur augstu aizpogātu mēteli, un viņš pārbauda, vai tas ir aizpogāts, it kā viņš mēģinātu pārliecināties, ka neviens neredz, kas atrodas zem mēteļa. “Manuprāt, Putins, apmeklējot parādi, valkā sava veida ballistisko aizsardzību,” secināja Millere.
Oficiāli Kremlis noraida nepieciešamību palielināt prezidenta Putina drošības pasākumus. “[Drošības pasākumi] ir ierastajā līmenī. “Tas, kas ir nepieciešams, tiek darīts, lai nodrošinātu prezidenta drošību,” maija vidū sacīja prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, komentējot Slovākijas premjerministra Roberta Fico slepkavības mēģinājumu.
Uzvaras parāde Kremlim ir nozīmīgs simbolisks notikums, tās sagatavošanās sākas jau laikus, un drošības pasākumi ir iespējami stingri. Piekļuve Sarkanajam laukumam, kur Putins un viņa viesi parādās 9. maijā, ir slēgta divas nedēļas pirms parādes. Vairākas dienas pirms 9.maija slēgta arī Kremlim piegulošā teritorija, kur Putins, viņa ārvalstu viesi un Krievijas elite ierodas nolikt ziedus.
Parādi no tribīnēm var skatīties tikai tie, kurus Kremlis personīgi uzaicina, pārbaudot viņu pagātni. Pirms ieiešanas Sarkanajā laukumā visi viesi – veterāni, ierēdņi, deputāti un citi uzaicinātie – iepriekš iziet skrupulozu personīgo pārmeklēšanu.
Piedaloties 9. maija parādē un noliekot vainagus pie mūžīgās liesmas pie Nezināmā karavīra kapa Aleksandra dārzā, Krievijas prezidentu no visām pusēm ielenc ap divi desmiti apsardzes saulesbrillēs ar pārnēsājamām ložu necaurlaidīgām vestēm portfeļu formā.
Tajā pašā laikā uz Kremļa, GUM un tuvējo ēku jumta atradās vairāki desmiti prezidenta drošības dienesta snaiperu.
Putins savu drošību uztver nopietni un atšķirībā no daudziem citu valstu līderiem vienmēr uzklausa savas drošības jaunās prasības, sacīja Andrejs Soldatovs, kurš specializējas Krievijas izlūkdienestu izpētē.
“Putins ir diezgan unikāls līderis ar to, ka parasti piekrīt paaugstināt drošības līmeni, paplašināt drošības perimetru, kad viņa apsargi to prasa. Kā likums, citi līderi pastāvīgi konfliktē ar saviem apsargiem, bet ne Putins. Viņš gandrīz vienmēr apmierina viņu prasības. Un tagad, manuprāt, vēl jo vairāk.