ASV vadošais infekcijas slimību eksperts doktors Entonijs Fauci, kurš aizgāja pensijā 2022. gadā, vakar liecināja Kongresā par Covid-19 izcelsmi. Republikāņu apgalvojumus, ka viņš mēģināja slēpt pandēmijas izcelsmi, viņš nosauca par “vienkārši absurdiem”.
Republikāņu partijas vadītā apakškomiteja pavadīja vairāk nekā gadu, pētot valsts reakciju uz pandēmiju un ASV finansēto laboratoriju lomu Ķīnā. Izmeklēšanas laikā apakškomiteja uzklausīja gandrīz 100 stundas ilgas liecības un pārskatīja dokumentu kalnus, taču nespēja atrast pierādījumus, kas saistītu Fauci ar potenciāli bīstamo Uhaņas pētījumu.
Šā gada janvārī viņš jau 14 stundas tika pratināts aiz slēgtām durvīm. Pirmdienas tiesas sēdē Fauci brīvprātīgi sniedza liecību publiski un kameru priekšā, atkal izraisot republikāņu uzbrukumus viņam.
Fauci kļuva par visredzamāko ekspertu Amerikas Savienotajās Valstīs 2020. gada epidēmijas haotiskajās pirmajās dienās. Viņš bija atbildīgs par valdības agrīno reakciju uz COVID-19 toreizējā prezidenta Donalda Trampa vadībā un vēlāk kā prezidenta Džo Baidena padomnieks. Taču viņa nesaskaņas ar Trampu par to, kā reaģēt uz krīzi, ir saniknojušas labējos.
Viņš tagad dzīvo valsts aizsardzībā saistībā ar nāves draudiem viņa ģimenei.
Republikāņi saka, ka 83 gadus vecais imunologs palīdzēja izraisīt pandēmiju, apstiprinot finansējumu Ķīnas zinātniekiem, kurus viņi vaino koronavīrusa SARS-CoV-2 radīšanā. Pārstāvju palātas pandēmijas apakškomitejas republikāņi uzdeva jautājumus par to, ko viņš zināja par tā dēvētajiem “funkciju stiprināšanas” eksperimentiem, kas tur tiek veikti, lai modificētu vīrusus, lai atrastu veidus, kā ar tiem cīnīties.
Fauci Nacionālais alerģijas un infekcijas slimību institūts (NIAID) gadiem ilgi ir piešķīris dotācijas Ņujorkā bāzētai bezpeļņas organizācijai EcoHealth Alliance, kas daļu līdzekļu ir izmantojusi, lai strādātu ar Ķīnas laboratoriju, kas pēta sikspārņu pārnēsātus koronavīrusus. Pagājušajā mēnesī valdība apturēja federālo finansējumu EcoHealth, pamatojot to ar nespēju pienācīgi uzraudzīt dažus no šiem eksperimentiem.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) un lielākā daļa zinātnieku uzskata, ka vīruss tika pārnests uz cilvēkiem no dzīvniekiem Ķīnā. Pagājušajā gadā publicētajā analīzē ASV izlūkdienesti tomēr uzskatīja, ka vīruss varētu būt ģenētiski modificēts un izruties brīvībā no laboratorijas Uhaņā. Pēc Fauci teiktā, Uhaņas Virusoloģijas institūtā Ķīnā pētīto sikspārņu vīrusu mutācija SARS-CoV-2 ir “molekulāri neiespējama”.