Gāzes cena Eiropā pirmdien, 3.jūnijā, pēc avārijas gāzes pārstrādes rūpnīcā Norvēģijā uzlēca līdz šī gada augstākajam līmenim – 38 eiro par MWh, raksta Financial Times un uzsver Norvēģijas piegāžu nozīmīgo lomu pēc tam, kad kontinents ir lielā mērā atteicies no Krievijas importa.
Norvēģija ir lielākais dabasgāzes piegādātājs Eiropai. Pagājušajā gadā tā nodrošināja 30% no bloka piegādēm, Gazprom nodrošināja aptuveni 35% no visas Eiropas gāzes;
Eiropas etalona TTF cena pieauga virs 38 eiro par MWh, kas ir vairāk nekā par 13%, kas ir augstākais rādītājs kopš decembra sākuma.
Cenu lēciens notiek, neskatoties uz to, ka Eiropā glabāšanā ir komfortabls gāzes rezervju līmenis. Sestdien, 1. jūnijā, ES krātuves bija piepildītas par vairāk nekā 70%, kas ir otrs augstākais līmenis šajā gada laikā.
Eiropas Komisija ir izvirzījusi mērķi līdz novembrim sasniegt 90% uzglabāšanas līmeni, taču analītiķi uzskata, ka krātuves varētu būt pilnas jau līdz vasarai.
Augošās cenas “pasvītro Eiropas gāzes tirgus trauslumu un pieaugošo atkarību no mazāka piegādes avotu kopuma,” sacīja Veins Braiens, LSEG Eiropas gāzes pētniecības direktors.
Cenas sāka pieaugt maija beigās pēc tam, kad Austrijas enerģētikas koncerns OMV brīdināja, ka Gazprom var pārtraukt gāzes piegādes pēc tiesas sprieduma, kurā iesaistīta Austrijas kompānija, radot šaubas par atlikušajām Krievijas cauruļvadu piegādēm Eiropai.
Kļūme Norvēģijā notikusi Nyhamnas gāzes rūpnīcā, kuras jauda ir 79,8 miljoni kubikmetru gāzes dienā. Saskaņā ar Gasko, Norvēģijas valsts uzņēmuma, kas pārvalda valsts gāzes pārvades sistēmu, teikto, rūpnīca tika slēgta uz “nenoteiktu laiku”.
Tā kā Norvēģijā gāzes cenas ir augstākas nekā Krievijā, pēc Krievijas eksporta samazināšanās ir izskanējis aizvainojums, ka Norvēģija gūst labumu uz Eiropas rēķina. Taču kritika mazinājās, kad valdības un tirgotāji pieņēma jaunos tirgus nosacījumus.
Norvēģijas jaunā loma gāzes piegādē Eiropai ir izrādījusies ļoti ienesīga, gāzes eksportam 2022. gadā sasniedzot rekordaugstu līmeni – 1,4 triljonus kronu (130 miljardus ASV dolāru).
Norvēģijas naftas un gāzes gigants Equinor klusi pārņēmis savulaik Krievijas Gazprom piederošo telpu. No vairāk nekā 109 miljardiem kubikmetru dabasgāzes, ko Norvēģija pērn eksportēja uz Eiropu, Equinor pārdeva aptuveni divas trešdaļas. Equinor pieaugošā nozīme Eiropā tika pievērsta uzmanība pagājušajā vasarā, kad uzņēmums paziņoja par apkopes pagarināšanu dažās no lielākajām gāzes iekārtām. Dažu minūšu laikā gāzes cenas pieauga par gandrīz 20%.
Dabasgāzes piegādes no Norvēģijas šogad var sasniegt jaunu rekordu. Equinor strādā, lai palielinātu savu jaudu un novērstu vājās vietas, optimizējot apkopes darbus.