Sešu neatkatīgo mediju žurnālisti no Kazahstānas, Kirgizstānas un Uzbekistānas 24. maijā tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski. Kopā viņi apmeklēja Harkivu, kas dienu iepriekš cieta no spēcīga raķešu uzbrukuma. Publicējam apkopojumu no plašās intervijas, kas publicēta medijā “Orda”
Par mijiedarbību starp Ukrainu un Vidusāziju
Neskatoties uz to, ka Vidusāzijas valstis ir daļa no stratēģiskām militārām un ekonomiskām aliansēm ar Krieviju, Zelenskis žurnālistiem sacīja, ka neuzskata tās par Ukrainas ienaidniekiem – gluži pretēji, prezidents ir pārliecināts, ka ir jāveido draudzīgas un uz sadarbību vērstas valstu attiecības.
Pēc viņa teiktā, viņiem ir kopīgas vērtības: “Mēs vienādi mīlam bērnus, vienlīdz mīlam brīvību un taisnīgu dzīvi.” Kāds žurnālists salīdzināja Ukrainas un Kirgizstānas vēsturi, kas arī piedzīvoja vairākas revolūcijas, bet izrādījās vairāk saistītas ar Krieviju. Zelenskis atbildēja, ka visām valstīm ir savs ceļš.
Viņš piebilda, ka, viņaprāt, šīm valstīm nav iespējama stratēģiskā alianse ar Krieviju, jo Krievijas varas iestādes to izmanto kā metodi spiediena izdarīšanai uz neatkarīgām valstīm un iespēju ierobežot citu valstu neatkarību.
“Pasaulei ir jāapvienojas. Neviena valsts to nevar izturēt: ne Kirgizstāna, ne Kazahstāna (kurai ir labas saites ar Ķīnu),” atzīmēja Zelenskis.
Tajā pašā laikā, pēc viņa teiktā, Kazahstānas, Uzbekistānas un Kirgizstānas līderi neievēro neitralitāti, bet gan sliecas uz Krieviju, baidoties no tās.
Viens no žurnālistiem prezidentam uzdāvināja Kirgizstānas amuletu, norādot, ka Ukrainā pret cilvēkiem no Vidusāzijas izturas kā pret vienlīdzīgiem, savukārt Krievijā pret viņiem izturas kā pret otrās šķiras pilsoņiem.
Par Putinu
Atsevišķi Ukrainas līderis runāja par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu: pēc viņa teiktā, viņš nedomā par cilvēku dzīvībām, tostarp saviem pilsoņiem. Zelenskis apliecināja, ka Krievijas zaudējumi ofensīvā Harkivas apgabalā ir astoņas reizes lielāki nekā Ukrainas zaudējumi. Viņš piebilda, ka aicinājis pasaules līderus ietekmēt Putinu jau pirms kara – ar sankcijām, lai viņš saprastu savas rīcības sekas, taču neviens viņā neklausījās.
“Mums ir visneadekvātākais ienaidnieks, kādu var iedomāties 100 gadu laikā. Bet es zinu, ka tas stiprinās Ukrainu. Tas noteikti stiprinās draudzību starp mums, Vidusāzijas valstīm, ar Kirgizstānu, ar jebkuru no valstīm,” sacīja prezidents.
Pēc viņa teiktā, Krievija vispirms okupē reģionus ar krievu iedzīvotājiem, un, ja skartā valsts sāk pretoties, tad seko pilna mēroga iebrukums, nāve un karš. Pēc viņa saņemtās informācijas, visvairāk jāuzmanās Moldova, Kazahstāna un Baltijas valstīm.
Zelenskis arī sacīja, ka Putins gūst labumu no pasaules šķelšanās, jo tas ļaus izvairīties no Krievijas izolācijas. “Jūs saprotat, ka Izraēla, Palestīna, Sīrija, Āfrika, Venecuēla… Viņam ir pilnīgi vienalga, kuram tur ir taisnība un kuram nav taisnība,” viņš ir pārliecināts.
Runājot par Krievijas režīma apsūdzībām par savu pilnvaru termiņa beigām, Ukrainas prezidents sacīja, ka “ukraiņi zina savu Konstitūciju, zina likumus. Viņi saprot, ka šie neleģitīmā Krievijas prezidenta izteikumi pret Ukrainas prezidenta neleģitimitāti, atklāti sakot, ir garlaicīgi.
Par kultūru, krievu valodu un padomju propagandu
Zelenskis pēc žurnālistu lūguma uz jautājumiem atbildēja krieviski, lai gan atzina, ka pēdējā laikā valstī tajā kļuvis grūti runāt: “Visu šo nāvju dēļ naids un dusmas pret visu krievisko,” viņš skaidroja. Tajā pašā laikā Zelenskis piekrita, jo žurnālisti nav no Krievijas.
Ukrainas prezidents brīdināja žurnālistus no “krievu naratīviem”: “Mēs [Krievija] esam draugi ar Kazahstānu, Uzbekistānu, Kirgizstānu, tie ir mūsu brāļi” – tas viss ir meli,” viņš uzskata. Tāpat kā cilvēks, kurš strādājis informatīvajā sfērā, viņš nepārprotami ieteica bloķēt Krievijas propagandu. Ņemot vērā tās finansējumu Krievijā, ar to cīnīties nav iespējams.
Viņš salīdzināja krievu kultūru ar padomju kultūru. Pēc Zelenska domām, Padomju Savienības lielākā problēma ir padarīt visus vienādus: “McDonald’s visur,” viņš ilustrēja. Viņš nosauca mūsdienu Krieviju par “konkrētu padomisko”.
Par korupciju
Uz žurnālista jautājumu par to, kā valstī ir ar korupciju, Zelenskis atbildēja: “Kā ir jums?” Taču pēc tam viņš piebilda, ka korupcija pastāv visur un Ukraina tiecas pievienoties Eiropas Savienībai un tāpēc cīnās ar šiem noziegumiem.
Par mieru un pamieru
Prezidents Zelenskis sacīja, ka nav gatavs pamieram, jo neuzticas Putinam. Krievija, pēc viņa teiktā, pārkāpusi Minskas līgumu nosacījumus un Normandijas līgumus laika posmā līdz 2022.gadam: Krievijas snaiperi ar kara pieredzi Sīrijā pierobežā “medīja” ukraiņus.
Žurnālisti jautāja par Miera samita plāniem, kas notiks Šveicē no 15. līdz 16.jūnijam. Pēc Zelenska teiktā, šajā sanāksmē plānots apspriest trīs viņa desmit miera formulas punktus: kodoldrošību (Krievija kontrolē Ukrainas atomelektrostaciju Enerhodarā), globālo pārtikas drošību (pēc iebrukuma Ukrainas graudu eksports pie Melnās jūras uz. jaunattīstības valstis kādu laiku praktiski apstājās) un apmaiņu ar karagūstekņiem un pārvietotajām personām.
Attiecībā uz Ķīnas dalību Miera samitā Zeļenskis sacīja, ka ir pielicis milzīgus pūliņus un kontaktus ar Sji Dzjiņpinu. Tomēr Ukrainas līderis uzskata, ka Ķīnai puses izvēle šajā konfliktā ir izvēle starp Krieviju un Ameriku. Zelenskis atgādināja, ka Krievija karo ar Ukrainu, nevis ar ASV. Viņš arī piebilda, ka tad, kad Ukraina deviņdesmitajos gados atteicās no kodolieročiem, Ķīna tai arī deva drošības garantijas, taču nepildīja savas saistības.
Pats svarīgākais, ar ko Zelenskim, pēc viņa teiktā, ir jācīnās starptautiskajā arēnā, ir Ukrainas subjektisma neatzīšana.
“Kāds gaidīja, ka mūs nebūs pēc dažām dienām, kāda jēga, pēc šo valstu domām, bija iesaistīties karā vai nostāties vienā pusē. Nu tagad beigs ar Ukrainu, un tad vedīs sarunas ar krieviem. Es zinu, ka daudzām valstīm bija šāda nostāja. Starp citu, daudzi no viņiem mainīja savu nostāju, pateicoties ukraiņu godaprātam,” atzīmēja Ukrainas prezidents.