Pirmo reizi vēsturē tika uzsākti izmēģinājuma tranzīta kravu pārvadājumi pa Trans-Kaspijas starptautisko transporta maršrutu (TCITR – Trans-Caspian International Transport Route) starp Ķīnu, Kazahstānu, Azerbaidžānu un Gruziju: no Ķīnas Urumči tika nosūtītas trīs kravas automašīnas, kas sver 80 tonnas, ziņo Kazahstānas Satiksmes ministrija.
Kravas automašīnas devās pa tranzīta maršrutu un 23. maijā tika iekrautas prāmī Kurikas ostā (Aktau, Kazahstāna), lai pēc tam turpinātu kustību pa TCITR
Kazahstānas Transporta ministrijas Autotransporta un transporta kontroles komitejas vadītājs Ali Altaja uzsvēra, ka “pirmo reizi vēsturē abu valstu autotransportam ir pieejama tieša pārvietošanās iespēja uz visām lielākajām tirdzniecības pilsētām un pat veikt tranzītu cauri teritorijām.
Pēc amatpersonas teiktā, tagad preču piegādes laiks no Ķīnas uz Eiropu var sasniegt 52 dienas, pārvadājot pa jūru, un līdz 22 dienām pa dzelzceļu. Autopārvadājumi, izmantojot TCITR, paātrinās piegādi līdz pat 12 dienām ar nosacījumu, ka krava iet “no durvīm līdz durvīm” bez starpkraušanas un izkraušanas, apgalvo Altaja.
Transkaspijas starptautiskais transporta maršruts (TCITR) ved caur Ķīnu, Kazahstānu, Kaspijas jūru, Azerbaidžānu un Gruziju uz Turciju un tālāk uz Eiropas valstīm. Līgums par Koordinācijas komitejas izveidi tās izveidei tika parakstīts 2013.gada novembrī Starptautiskajā transporta un loģistikas biznesa forumā “New Silk Road” Astanā. Pati komiteja tapa 2014. gada februārī.
2016. gada nogalē komitejas locekļi – Kazahstāna, Azerbaidžāna un Gruzija – nolēma izveidot Starptautisko asociāciju “Trans-Kaspijas starptautiskais transporta maršruts”. Tā sāka darbu 2017. gada februārī.
TCITR galvenokārt ir alternatīva transporta koridoriem ziemeļi-dienvidi caur Irānu un austrumi-rietumi (Transsibīrija), skaidro eksperti.
Pēc viņu teiktā, TCITR tiešā veidā konkurē ar Ziemeļu-Dienvidu koridoru, kas ietver Krieviju un iet cauri Irānas teritorijai.
Tas ir saistīts ar Irānas ģeopolitisko stāvokli un tai noteiktajām sankcijām, kas arī palielina dažādus riskus preču piegādē. Irānas transporta infrastruktūra pagaidām neļauj pārkraut un transportēt preces tranzītā.
Krievijai TCITR attīstība pirmām kārtām nozīmē ietekmes samazināšanos uz Kazahstānu “loģistikas komponentes veidā” un daļas tranzīta kravu zaudēšanu.