Viena, vairāk kā pirms simts gadiem izmiruša, Jaunzēlandes huia putna spalva ir uzstādījusi pasaules rekordu pēc tam, kad tā izsolē tika pārdota par 46 521,50 NZD (aptuveni 26 240 eiro).
Spalvas, kuru sākotnēji bija paredzēts pārdot cenā līdz 2000 eiro, par 450% pārspēja iepriekšējo rekordu, kas bija vienas sugas spalvai, paziņoja Veba izsoļu nams.
Huia putns bija svēts maoriem. Viņu spalvas bieži nēsāja kā galvassegas vadoņiem un viņu ģimenēm, kā arī tās dāvināja vai tirgoja.
Pēdējais apstiprinātais šī putna novērojums bija 1907. gadā, taču saskaņā ar Jaunzēlandes muzeja datiem par neapstiprinātiem novērojumiem tika ziņots divdesmit līdz trīsdesmit gadus pēc tam.
Huia bija mazs medusnažu (wattlebird) dzimtas dziedātājputns Jaunzēlandē un bija pazīstams ar savām lēkšanas spējām un skaisto apspalvojumu, kas atšķiras ar balto galu.
Pirmdien pārdotā spalva bija “brīnišķīgā stāvoklī”, teica Veba izsoļu nama Dekoratīvās mākslas nodaļas vadītāja Lea Morisa.
“Tai joprojām ir ļoti izteikts spīdums, un tajā nebija nekādu kukaiņu bojājumu,” viņa sacīja BBC.
Viņa piebilst, ka izsoļu nams priekšmetu ierāmējis aiz UV aizsargstikla un ar arhīva papīru, kas nozīmē, ka tai būs “tiešām ilgs mūžs”.
Spalvas ir reģistrētas kā ”taonga tūturu” saskaņā ar sistēmu, kas aizsargā maoru izgatavotus priekšmetus. To drīkstēja iegādāties tikai kolekcionāri, kuriem sistēmā bija licence, un tā nedrīkst pamest valsti bez Kultūras un kultūras mantojuma ministrijas atļaujas.
Pēc Morisas kundzes teiktā, cenu paaugstināja arī jaunzēlandiešu lielā interese un entuziasms.
“Mums ir rekordliels cilvēku skaits, kas vēlas kļūt par reģistrētiem kolekcionāriem,” viņa saka. “Jaunzēlandē mums ļoti rūp vēsture par zemi, vidi un mūsu floru un faunu.”
“Un es domāju, ka varbūt tāpēc, ka šis putns tagad ir izmiris, mēs skatītos uz citiem putniem Jaunzēlandē un teiktu: mēs vēlamies, lai tas nekad vairs neatkārtotos,” viņa piebilst.
Agrāk huia spalvas maoriem bija statusa zīme. Jau tā retais putns pirms eiropiešu ierašanās, suga kļuva par kolekcionāru un modes tirgotāju mērķi pēc tam, kad tā kļuva populāra to cilvēku vidū, kuri ieradās Jaunzēlandē, un tas noveda pie tā izzušanas, liecina Jaunzēlandes muzeja dati.