Putins veicis personāla izmaiņas Krievijas augstākajā vadībā: Sergejs Šoigu nomainīja Nikolaju Patruševu Krievijas Drošības padomes vadītāja amatā, bet Patruševs kļuva par Putina palīgu.
Vēl viens Putina palīgs būs viņa bijušais miesassargs, Tulas apgabala gubernators Aleksejs Djumins . Kas slēpjas aiz šīm izmaiņām? Par to savu viedokli izsaka ukraiņu politologs, Lietišķo politisko pētījumu centra ”Penta” vadītājs Volodimirs Fesenko:
Kas attiecas uz Šoigu, tad formāli to pat var uzskatīt par nelielu paaugstinājumu. Krievijas Drošības padomes sekretāra amats kļuva nozīmīgs tikai pēdējos 16 gados Patruševa vadībā, kad viņš to vadīja un pārformatēja sev. Šajā amatā viņš saglabāja kontroli pār FSB un citām drošības aģentūrām. Ļaujiet man uzsvērt, ka pirms Patruševa Drošības padomes sekretāriem nebija šādas ietekmes.
Neskatoties uz to, Šoigu tas, protams, ir pazemināšana amatā. Viņš zaudē reālo varu un kontroli pār milzīgajām finanšu plūsmām. Krievijas Aizsardzības ministrijai bija triljonu dolāru budžets (Krievijas rubļos). Acīmredzot viņš un viņa tuvākais loks ļaunprātīgi izmantoja šīs finanšu plūsmas, kas Putinam nepatika. Kopumā viens no galvenajiem Šoigu atlaišanas iemesliem ir aktīva zādzība.
Tagad Šoigu tiek atrauts no vietas, kur viņam bija liela vara. Pēc Prigožina likvidēšanas viņš kļuva ļoti spēcīgs, tāpat kā Patruševs.
Rezultātā šķiet, ka šī ir rokāde: gan Šoigu, gan Patruševs paliek Putina komandā, taču viņi tika izrautīti no savām vietām, struktūrām, kuras viņi pārveidoja sev, izmantojot personisku ietekmi.
Pēc Prigožina likvidēšanas Patruševs un Šoigu bija Krievijas ietekmīgākie cilvēki pēc Putina. Domāju, ka tas Kremļa saimniekam ļoti traucēja.
Putins nevēlas ne ar vienu dalīties savā varā, viņš nevienam neuzticas. Tāpēc viens no šīs pārkārtošanas mērķiem ir samazināt šo divu personu reālo spēku. Jā, viņi paliek komandā, taču viņiem vairs nebūs tik spēcīga ietekme, kāda bija.
Ar šiem personāla lēmumiem Putins veido jaunu pārbaužu un līdzsvara sistēmu. Tā nav demokrātiska, tā ir autoritāra: tā vienus sastāda ar citiem. Visiem jākontrolē vienam otru.
Ekonomists Belousovs kļuva par Aizsardzības ministrijas vadītāju, un drošības blokā notika svarīgas pārmaiņas. Kā tas ietekmēs karu Ukrainā?
Paskatieties uz pašreizējo situāciju Krievijas valdībā. Faktiski būs trīs ietekmes centri. Mišustins, kurš vadīs civilo sektoru un nodrošinās ekonomikas stabilitāti, viņa pirmais vietnieks ir Manturovs, kurš vadīs militāri rūpniecisko kompleksu. Trešais ir aizsardzības ministrs Belousovs.
Šie trīs ietekmes centri arī kontrolēs viens otru. Bet Deniss Manturovs un Belousovs arī vēlas nodrošināt Krievijas karu pret Ukrainu. Abiem būs jānodrošina resursu karš pret Ukrainu un jāsaglabā Krievijas priekšrocības resursos.
Virkne ekspertu uzskata, ka Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss ir pie savu spēju robežas. Būs grūti paplašināties tālāk personāla un citu resursu trūkuma dēļ. Tāpēc Putins ieceļ cilvēkus, kuri koncentrēsies tieši uz resursu atrašanu un nodrošināšanu pašreizējā kara vajadzībām.
Es sauktu gan Manturovu, gan Belousovu par “kara inženieriem”. Tam viņi spēlē tādu lomu, bet Putins viņus kontrolēs no ārpuses. To pašu Šoigu kontrolēs no Drošības padomes.
Tajā pašā laikā pats Šoigu joprojām ir zem sitiena. Ņemiet vērā, ka aresti Aizsardzības ministrijā turpinās. Varbūt Putins viņu personīgi apžēlos un nesūtīs uz cietumu, taču dažādi Krievijas avoti stāsta, ka riski Šoigu saglabājas.
Neizslēdzu, ka Patruševs un vēl viens Putina tuvs līdzgaitnieks Aleksejs Djumins būs ēnu militārais kabinets blakus Kremļa saimniekam. Caur tiem viņš kontrolēs gan Aizsardzības ministriju, gan Šoigu.
Šajos kadru lēmumos vairāk saskatu iekšpolitisko nozīmi. Putins nevienam neuzticas, viņš ir paranoisks, tāpēc tagad mēģina mainīt savu personāla komplektu.
Pārkārtot tur pārāk nostiprinātos personāžus uz citām vietām, pie kam, viņi viens otru kontrolēs, kas Putinam der. Tas vēlreiz liek domāt, ka pēcteču nebūs. Putins paliks autokrāts, kurš kontrolēs varas sistēmu Krievijā caur šo atturēšanas un līdzsvara sistēmu.