Ukrainas gaisa spēki pārņēmuši ASV gaisa spēku taktiku no Vjetnamas kara, lai iznīcinātu Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas frontes līnijā. Par to, izpētot Ukrainas militāro lidmašīnu lidojumu videorakstus, raksta Business Insider.
Taktika, kas nodēvēta par “savvaļas zebiekste” (“wild weasel”),paredz, ka reaktīvo lidmašīnu pilots ļauj sevi atklāt ienaidnieka pretgaisa aizsardzības radariem. Pēc tam radara viļņi tiek izsekoti atpakaļ līdz to avotam, un pēc tam noteiktās koordinātas trāpa raķetes AGM-88 (HARM).
ASV kopš 2022. gada vidus piegādā Ukrainai raķetes gaiss-zeme HARM. To lidojuma diapazons ir aptuveni 150 km. Tās spēj atklāt ienaidnieka radarus un trāpīt tiem pat pēc tam, kad radaru sistēmas ir izslēgtas. ASV armija šiem nolūkiem izmantoja HARM Lībijā, Irākā un bijušajā Dienvidslāvijā.
Tajā pašā laikā HARM raķetes ir grūti pielāgot palaišanai no padomju laikā ražotajām lidmašīnām MiG-20 un Su-27, kas veido Ukrainas gaisa spēku flotes pamatu. Lai esošās lidmašīnas būtu saderīgas ar Rietumu ieročiem, Kijiva izmanto iPad planšetdatorus, no kuriem tika vadītas raķetes, sacīja ASV aizsardzības ministra vietnieks Viljams Lapplante.
Taču šogad Ukrainai būtu jāsaņem Rietumu iznīcinātāji F-16, kurus nodrošinās Dānija, Nīderlande, Norvēģija un Beļģija. Pirmie iznīcīnītāji ieradīsies jūnijā-jūlijā.
“Ukraina nepārprotami mācās no Rietumu militārās idejas,” saka Frederiks Mertenss, Hāgas Stratēģisko pētījumu centra analītiķis. Viņaprāt, “savvaļas zebiekstes” taktikas izmantošana ir saistīta ar augstu risku, taču “spēle ir tā vērta”. Viņš piebilda, ka Krievijas pretgaisa aizsardzība joprojām ir galvenais Ukrainas armijas mērķis, kuru tā mēģina iznīcināt, izmantojot lidmašīnas, GMLRS un ATACMS raķetes, dronus un pat speciālo spēku reidus.
Taču Krievijas karaspēks arī pielāgojas uzbrukumiem, sacīja Džastins Bronks, Londonas domnīcas RUSI vecākais līdzstrādnieks aviācijas un tehnoloģiju jautājumos. Viņš sacīja, ka HARM palaišanas tagad kalpo “vairāk apspiešanai, nevis mērķa iznīcināšanai”, Krievijas zeme-gaiss raķešu (SAM) operatoriem izslēdzot savus radarus un ātri pārvietojoties, lai izvairītos no trieciena.
“Tas atstāj īsu logu, kura laikā citas trieciensistēmas, piemēram, HIMARS raķetes vai Storm Shadow raķetes, var sasniegt tuvumā esošos mērķus ar daudz mazāku risku tikt pārtvertām ar Krievijas SAM,” atzīmēja Bronks.