Cilvēki, kuri izmanto gāzes un propāna plītis, ieelpo ievērojami vairāk kaitīgā slāpekļa dioksīda nekā viņu kaimiņi, kuri gatavo ar elektrību. Stenfordas universitātes (ASV) zinātnieki nonāca pie šāda secinājuma, izpētot gaisa kvalitāti amerikāņu mājās.
Pēc pētnieku domām, paaugstināta slāpekļa dioksīda (NO2) koncentrācija bērniem var izraisīt astmu, plaušu attīstības kavējumus un priekšlaicīgu nāvi. Tajā pašā laikā būtiska negatīva ietekme ir jūtama pat tajās guļamistabās, kas atrodas prom no virtuvēm.
Paaugstināta bīstamo vielu koncentrācija dzīvojamās ēkās nereti pārsniedz pieļaujamos veselības ierobežojumus ne tikai tad, kad krāsns ir ieslēgta, bet arī vairākas stundas pēc tās izslēgšanas.
Māju, kurās ir gāzes plītis, iedzīvotāji regulāri tiek pakļauti augstam slāpekļa dioksīda līmenim, kas ir kaitīgs veselībai, liecina pētījumi, kas veikti Kalifornijā, Teksasā, Kolorādo, Ņujorkā un Vašingtonā.
Kā atzīmēja Stenfordas Ilgtspējas skolas profesors Robs Džeksons, gāzes plīšu kaitīgā ietekme ietekmē ne tikai cilvēkus virtuvē, bet visu ģimeni.
Lai apstiprinātu savu hipotēzi, zinātnieki amerikāņu mājās uzstādīja īpašus sensorus, kuru rādījumi tika rūpīgi izpētīti. Viņi salīdzināja gaisa piesārņojuma līmeni pirms gāzes plīšu un cepeškrāsns lietošanas, tās laikā un pēc tam.
Izziņo indes komplektu!
Rezultāti bija sensacionāli. Krāsnis izdalīja ne tikai slāpekļa dioksīdu, bet arī siltumnīcefekta gāzi metānu, kā arī kancerogēnu benzolu.
“Es negaidīju, ka piesārņojošo vielu koncentrācija guļamistabās pārsniegs veselības standartus stundas laikā pēc gāzes plīts lietošanas un paliks tur vairākas stundas pēc plīts izslēgšanas,” sacīja pētnieks Robs Džeksons.
Zinātnieki lēš, ka gaisa piesārņojuma līmenis ir tāds, ka gāzes plīšu izmantošana mājās varētu izraisīt aptuveni 200 000 bērnu astmas gadījumu un līdz 19 000 priekšlaicīgas nāves gadījumu.
Problēma ir īpaši aktuāla tajos dzīvokļos, kur tvaika nosūcējs nedarbojas pietiekami efektīvi.
Sods nabagiem
Zinātnieki izteikušies, ka veselības saglabāšanu un ilgmūžību var veicināt, atsakoties no kaitīgām gāzes plītīm un pārejot uz elektriskām. Viņi piebilda, ka kaitīgo vielu koncentrācija dzīvokļos ar gāzes plītim ir tieši atkarīga ne tikai no tvaika nosūcēja stāvokļa, bet arī no telpas platības.
Tika konstatēts, ka mazo dzīvokļu iedzīvotāji ir vairāk pakļauti toksisko izmešu bīstamības koncentrācijai nekā lielu savrupmāju iedzīvotāji.
Tādējādi nabadzīgie cilvēki, kas dzīvo šauros dzīvokļos, visticamāk, pakļauj savu veselību sadzīves gāzes sadegšanas produktu iedarbībai. Tomēr daudzi nevar atļauties aizstāt bīstamas gāzes plītis ar modernām elektriskām.