TikTok iesaka sasaldēt maizi. Domājot, ka tas būs noderīgāk, raksta The Conversation. Žurnālisti nolēma noskaidrot, cik pamatoti ir šādi ieteikumi, un izpētīja vairākus zinātniskus rakstus par maizes ieguvumiem un kaitējumu.
Uzsverot to, ka TikTok videoklipos ietvertajos apgalvojumos slēpjas zinātne, taču tie ir samudžināti, un ieguvumi veselībai nav tik lieli, kā sociālie mediji liek domāt.
The Conversation skaidro: Kad maize tiek cepta, ciete želatinizējas. Šajā formā to ir vieglāk sagremot, un tā sastāvā esošā glikoze vieglāk “nonāk” mūsu šūnās. Saskaņā ar pētījumu (publicēts žurnālā The American Journal of Clinical Nutrition), ko veica dāņu zinātnieki, tostarp Helle Hare-Brūne no Kopenhāgenas Universitātes slimnīcas, ātri pieejamā glikoze var palielināt insulīna līmeni tūlīt pēc ēšanas. Pārāk augsts šī hormona līmenis var izraisīt izsalkumu un izraisīt svara pieaugumu.
Atdzesējot, želatinizētā ciete pārvēršas noturīgā cietē. Tā ir grūtāk sagremojama, un ķermenim ir grūtāk no tās iegūt cukuru. Tas nozīmē, ka pārtikas produkti ar noturīgu cieti, visticamāk, neizraisīs cukura un insulīna līmeņa paaugstināšanos.
Tas, cik lielā mērā veidojas noturīga ciete, ir atkarīgs no cepšanas temperatūras un no tā, vai maize tika sasaldēta vai atdzesēta. Saldējot ciete veidojas apmēram divas reizes vairāk nekā atdzesējot.
Maizes sasaldēšanas ietekme tika pārbaudīta eksperimentā, kurā piedalījās desmit cilvēki. Rezultāti ir izklāstīti European Journal of Clinical Nutrition, starp publikācijas autoriem ir P.Bērtons no Oksfordas Brūkas universitātes. Eksperimentā tika salīdzināta mājās cepta un veikalā pirkta maize.
Cukura līmenis asinīs faktiski bija zemāks, ēdot atkausētu mājas maizi. Šis efekts netika novērots veikalā pirktās maizes gadījumā. Tas var būt saistīts ar sastāvdaļām un atšķirībām maizes pagatavošanas veidā, taču tam nav galīgu pierādījumu.
The Conversation uzsver, ka efekts saglabājas tikai pāris stundas pēc maizes ēšanas. Saldētas maizes ilgtermiņa ietekme uz apetīti, svara pieaugumu un slimību risku nav zināma.