Tas ir lielākais sausums pēdējo 100 gadu laikā: miljoniem cilvēku Āfrikas dienvidos cieš no bada un ūdens trūkuma. Trīs valstis jau ir izsludinājušas katastrofas stāvokli.
Apvienoto Nāciju Organizācija brīdina par vairāk nekā 100 gadu lielākā sausuma ietekmi Āfrikas dienvidos . Saskaņā ar ANO ārkārtas palīdzības biroja OCHA datiem, klimata parādība El Niño rada mazāk lietus nekā pēdējos 40 gadu laikā.
Taču tas vēl nav viss: arī temperatūra no janvāra beigām līdz marta sākumam bija vidēji par pieciem grādiem augstāka nekā iepriekšējos gados. Tāpēc bads, nepietiekams uzturs un ūdens trūkums apdraud vairāk nekā 24 miljonus cilvēku.
Zimbabvē neparastais karstums “burtiski visu ir nokaltējis”, sacīja Zimbabves ”Welthungerhilfes” direktora vietniece Regīna Feinta . Ražas prognoze ir “apmierinoša līdz katastrofālai”. Laukos gandrīz nav ražas, un liellopiem drīz vairs nebūs zāles, ko ēst, savukārt pamata pārtikas produktu cenas pilsētās kāpj debesīs, saka Feinta.
Zambijā vien kopš oktobra sausuma dēļ ir miruši vairāk nekā 9000 liellopu. Saskaņā ar ANO Pasaules pārtikas programmu 70 procenti Āfrikas dienvidu iedzīvotāju ir atkarīgi no lauksaimniecības.
Tāpēc Malāvija, Zambija un Zimbabve jau ir izsludinājušas nacionālo katastrofas stāvokli. Taču skartas ir arī lielas daļas Angolas, Botsvānas, Madagaskaras, Mozambikas, Namībijas un Dienvidāfrikas. Tajā pašā laikā El Niño ir izraisījis spēcīgu lietu un plūdus Madagaskarā, Mozambikā, Malāvijā un Zambijā . Tā rezultātā notika holēras uzliesmojums. Daudzi cilvēki bēg.
“Tas nav tikai klimata šoks, bet arī humanitāra krīze, kas prasa tūlītēju rīcību,” sacīja Čikve Mbvēda, ”Care” direktors Zambijā. Pārtikas reģionā jau tā ir pārāk maz .
Saskaņā ar Pasaules laika organizācijas (WMO) datiem pašreizējā El Niño – laikapstākļu parādība, kas neregulāros intervālos notiek Klusā okeāna ekvatoriālajā daļā – ir viena no piecām spēcīgākajām pēdējo desmitgažu laikā. Tagad dienvidu puslodē ir rudens.