Bijušajam ASV prezidentam Donaldam Trampam varētu būt antipātijas pret Kijivu, kas saistītas ar vienlaikus vairākiem incidentiem. Par to raksta Politico.
“Tramps ienīst Ukrainu. Viņš un apkārtējie cilvēki uzskata, ka Ukraina bija visu Trampa problēmu cēlonis,” sacīja ukraiņu izcelsmes amerikāņu uzņēmējs Ļevs Parnass, kurš savulaik strādāja Ukrainā par Trampa advokāta Rūdija Džuliani palīgu.
Trampa pirmais impīčments
Politico uzskata, ka bijušā ASV prezidenta naidīgumam pret Kijivu ir dziļas saknes. Tādējādi tieši saruna ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski noveda pie viņa pirmās impīčmenta 2019. gadā. Pēc tam Tramps tika apsūdzēts mēģinājumā ietekmēt 2020.gada vēlēšanas, pārliecinot Ukrainas līderi izmeklēt pašreizējo prezidentu Džo Baidenu un viņa dēlu Hanteru.
Kā norādīts publikācijā, Tramps telefonsarunā aicinājis Zelenski sākt izmeklēšanu, sakot, ka viņš viņu saistīs ar Džuliani un ģenerālprokuroru Viljamu Baru. Kā ziņots, Ukrainas prezidents solīja pārbaudīt, ko varētu darīt, taču Ukraina galu galā izmeklēšanu nesāka.
”Melnās grāmatas incidents
Rakstā arī norādīts, ka viens no pirmajiem stāstiem, kas saistīja Trampu ar Ukrainu, bija incidents ar Polu Manafortu, kurš bija Trampa kampaņas vadītājs 2016. gada jūnijā-augustā. Pirms stāšanās šajā darbā Manaforts strādāja Ukrainā pie bijušā prezidenta Viktora Janukoviča.
Kā atzīmē žurnālisti, Maidana protestu laikā Janukoviča partijas mītne tika nodedzināta, pēc tam kāds ukraiņu aktīvists un bijušais deputāts tur atrada to, kas vēlāk kļuva pazīstama kā “Melnā grāmata”.
Dokumentā bija saraksts ar Janukoviča partijas slepenajiem maksājumiem Ukrainas amatpersonām, televīzijas raidījumu vadītājiem, likumdevējiem un žurnālistiem. Pēc Ukrainas Nacionālā korupcijas apkarošanas biroja (NABU) ziņām, Manaforta vārds tur figurējis vismaz 22 reizes. Vienlaikus departaments norādīja, ka viņa vārda iekļaušana sarakstā nebūt nenozīmē, ka viņam ir pārskaitīti līdzekļi.
Raksta autori uzsvēra, ka laikraksts New York Times pirmo reizi par Manaforta pieminēšanu šajā sarakstā rakstīja 2016. gada augustā. Dažu mēnešu laikā pēc tam Trampam pretī par prezidenta amatu stāsies Hilarija Klintone. Pēc žurnālistu domām, šis stāsts vajāja politiķi visu viņa varas laiku.
2016. gada vēlēšanu iejaukšanās
Parnass uzskata, ka Trampa naidīgums pret Kijivu sakņojas arī viņa pārliecībā, ka 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās iejaucās Ukraina, nevis Krievija.
“Cilvēki Trampa kampaņā viņam teica, ka vēlēšanās iejaucas ukraiņi, nevis krievi,” atzīmēja uzņēmējs.
Politico atgādināja, ka Trampa uzvaru vēlēšanās aizēnoja apgalvojumi, ka Krievija uzlauzusi partijas stratēģiskās un finanšu nodaļas Demokrātu nacionālās komitejas e-pastus un publicējusi tos 2016.gadā, lai diskreditētu Hilariju Klintoni. Šo faktu vēlāk apstiprināja amerikāņu izlūkdienesti, privātās izlūkošanas kompānijas un federālie izmeklētāji.
Vienlaikus Tramps, pēc žurnālistu domām, popularizējis versiju, saskaņā ar kuru uzlaušanu veikusi Ukraina, lai it kā nomelnotu Krieviju. Viņš arī apgalvoja, ka Kijiva joprojām slēpj datu serveri.