Amerikāņu konservatīvais propagandists Takers Karlsons Dubaijā intervēja VK un Telegram dibinātāju Pāvelu Durovu. Šī ir pirmā lielā video intervija ar uzņēmēju un pirmais detalizētais stāsts no viņa septiņu gadu laikā (pirms tam martā Durovs sniedza īsus komentārus Financial Times).
Kā tas bija arī intervijā ar Vladimiru Putinu, Takers Karlsons neuzdod smagus jautājumus un ļauj sarunu biedram uzstāties ar monologu par viņu interesējošām tēmām. Sarunas gala versija ilgst nepilnas 58 minūtes. Karlsons uzsver, ka intervija veltīta vēsturei par ASV izlūkdienestu mēģinājumiem pārliecināt Durovu uz sadarbību.
Spiediens Krievijā
2010. gadu sākumā Krievijas opozīcija ar VK starpniecību koordinēja protestus. Krievijas varas iestādes vērsās pie Durova ar ierosinājumu dzēst opozīcijas grupas viņa sociālajā tīklā, taču uzņēmējs atteicās, jo tic pulcēšanās un pašizpausmes brīvībai.
Jau 2013. gadā, sākoties Eiromaidanam Ukrainā, Krievijas varas iestādes atkal sāka izdarīt spiedienu uz Durovu. Bruņoti drošībnieki ieradās viņu pārmeklēt, Kremlis mēģināja piekļūt Ukrainas lietotāju personas datiem, taču Durovs arī šajā gadījumā atteicās – viņš nevēlējās nodot ukraiņu auditoriju.
Rezultātā Pāvels nolēma pārdot savu daļu VK un pamest Krieviju. Šis process viņam bija sāpīgs, kā “bērna” zaudēšana. Durovs apgalvo, ka viņam svarīgāk ir būt brīvam un dot brīvību citiem, nevis palikt bagātam.
Apgalvojumi, ka Telegram kontrolē Kremlis, ir konkurentu apmelojums, lai diskreditētu strauji augošo lietotni, kas drīzumā sasniegs miljardu dolāru lielu auditoriju bez reklāmas izmaksām.
Pats Durovs lietojumprogrammu radīja kratīšanas laikā Krievijā. Tad viņš saprata, ka viņam nav droša saziņas veida ar brāli Nikolaju Durovu, lai saskaņotu turpmākās darbības.
Telegram kodu un šifrēšanu izgudroja Durova brālis, uzņēmējs viņu sauc par ģēniju. Pats Pāvels Durovs bija atbildīgs tikai par platformas dizainu un funkcionalitāti. Tas, ka Telegram pēc noklusējuma nav pamata šifrēšanas, intervijā nav minēts.
Takers Karlsons neapšauba Durova apgalvojumus un neprasa pierādījumus. Videoklipa vidū propagandists izdarīja iestarpinājumu, ka tic Durovam uz vārda, jo viņš atšķirībā no Meta vadītāja Marka Zakerberga un bijušās Twitter vadības nesadarbojās ar ASV varas iestādēm. Karlsons salīdzina Durovu ar Īlonu Masku , kurš pēc sociālā tīkla iegādes mainīja Twitter politiku.
Pārcelšanās uz AAE
Durovs mēģināja atvērt Telegram galveno mītni Berlīnē, Londonā, Singapūrā un Sanfrancisko.
Berlīnē viņam nepatika birokrātija un nespēja ātri nolīgt izstrādātājus no ārpus ES. Karlsons “pajokoja”, ka Durovam vajadzēja nolīgt “analfabētus bēgļus”, un tad ES iestādes būtu bijušas lojālākas.
Sanfrancisko Durovam pēc tikšanās ar Twitter dibinātāju Džeku Dorsiju, pēc paša Durova vārdiem, uzbruka trīs lieli vīrieši. Pats Durovs sociālajos tīklos rakstīja, ka ticies ar Dorsiju. Pēc tam laupītāji mēģināja viņam atņemt telefonu, taču Durovs no ierīces neatteicās un trim uzbrucējiem “veica labu pretsparu”. Uzņēmējs stāsta, ka bijis satriekts, jo viņam nekur iepriekš nav bijis uzbrukts.
ASV viņi mēģināja savervēt vienu no Durova inženieriem, lai FIB lietojumprogrammā ieviestu aizmugures durvis (slēptās piekļuves metodes aizsargātiem datiem). Durovs par to zina tikai pēc inženiera vārdiem un neredz iemeslu viņam neticēt.
Arī FIB aģenti ieradās Durova mājās un sekoja viņam, mēģinot nodibināt kontaktu, taču arī šajā gadījumā Durovs atteicās.
Telegram beidzot apmetās uz dzīvi Dubaijā vienkāršoto biznesa procedūru, zemo nodokļu, infrastruktūras un politiskā spiediena trūkuma dēļ.
Durovs un politika
Telegram dibinātājs saka, ka viņam ir vienalga, kas izmanto platformu: varas iestādes vai opozīcija. Galvenais, lai visi spēlētu pēc vienādiem noteikumiem.
Durovs zina, ka viņa platforma palīdz protestētājiem visā pasaulē: Baltkrievijā, ES, Honkongā, Kazahstānā un tā tālāk. Bet viņš neizvēlas puses un nevēlas iesaistīties politiskajās cīņās. Mērķis ir saglabāt pašas lietojumprogrammas neitralitāti un ievērot lietotāju privātumu. Karlsons jautāja Durovam viedokli par Facebook politiku, kas “noliek svarus vienā virzienā”. Uzņēmējs saka, ka Zakerbergam ir savi iemesli.
Takers Karlsons savā jautājumā pieminēja arī Alekseja Navaļnija koordinētos protestus. Durovs savā atbildē Navaļniju nepieminēja.
Tieši tāpēc Durovs nebrauc uz Krieviju, ASV vai Ķīnu – tur viņš sagaida spiedienu no varas iestādēm. Viņš ir pārliecināts, ka visas viņa ierīces jau pēc noklusējuma ir uzlauztas. Tajā pašā laikā galvenās briesmas, pēc Durova domām, ir nevis valdība, bet gan lielās tehnoloģijas: Apple un Google. Viņi var cenzēt lietotnes un izņemt tās no saviem veikaliem.