Krievijas militārās kuģu būvētavas, pret kurām tiek piemērotas sankcijas, ar Horvātijas, Itālijas un Latvijas kompāniju palīdzību saņem detaļas no Eiropas valstīm, raksta BBC krievu dienests.
BBC krievu dienests Latvijas Marine Systems dēvē par vienu no galvenajiem Krievijas Jūras spēku preču piegādātājiem Eiropā līdzās horvātu Adria Winch. Tā 2019. gada aprīlī Latvijā reģistrēts uzņēmums Ļeņingradas apgabalam piegādāja Dānijas, Vācijas un Nīderlandes ražotāju iekārtas, kas paredzētas uzstādīšanai uz projekta Buyan-M raķešu kuģiem.
Eiropas izmeklētāji par piegādēm caur Latvijā reģistrēto Marine Systems rakstīja jau 2022. gadā. Uz Eiropas aprīkojuma piegādi Krievijas Jūras spēku kuģiem norādīja arī Latvijas Radio un vācu medijs Correctiv .
No 2022. gada septembra, kā noskaidroja žurnālisti, Latvijā reģistrētās Marine Systems īpašnieks bija Igors Smoļins. Publicēšanas brīdī viņš neatradās Latvijā un “meklēja iespējas turpināt savu uzņēmējdarbību citur Eiropā”.
Kā noskaidroja BBC krievu dienests, Smoļins atrada šīs iespējas, taču ne Eiropas Savienībā, bet gan Krievijā. Spriežot pēc Latvijas juridisko personu reģistra, viņš atbrīvojās no saviem īpašumiem Latvijā, un tagad Marine sistēmu īpašniece ir Evelīna Smolina. Viņa neatbildēja uz BBC krievu dienesta korespondenta jautājumiem Facebook, un arī BBC neizdevās sazināties ar Igoru Smoļinu.
Bet Igors Smoļins turpina kontrolēt Sanktpēterburgā reģistrēto Krievijas uzņēmumu ar tādu pašu nosaukumu Marine Systems. Uzņēmums aktīvi iepērk Vācijā, Japānā un ASV ražoto kuģu aprīkojumu. 2023. gadā uzņēmums uzrādīja rekordlielu peļņu 11 miljonu rubļu apmērā (pret 1 miljonu 2022. gadā).
Tajā pašā laikā Igors Smoļins ne vēlāk kā 2009. gadā iesniedza Krievijas pilsonības pieteikumu un to saņēma.
Latvijā reģistrētā Marine Systems 2023.gadā turpināja piegādes uz Krieviju, taču deklarācijās rakstīja, ka rezerves daļas piegādātas civilajiem kuģiem, lai gan partneri palika tie paši – iepriekš importēja rezerves daļas militārajiem kuģiem.
Marine Systems neatbildēja uz BBC jautājumiem. Taču kāds viņai tuvs avots sacīja, ka 2023.gada septembrī daudzi uzņēmuma darbinieki tika atlaisti un darbība faktiski tika apturēta “saistībā ar Krievijas operāciju Ukrainā. Tā kā Krievijā bija klienti, pasūtījumi, nauda un materiāli pārstāja ienākt.
Pēdējā piegāde, ko atrada BBC Russian Service, dīzeļģenerators uzņēmumam Marine Propulsion Systems, 2023. gada jūnijā Krievijas klientiem izmaksāja 32 000 USD.
Horvātija
Kā vēsta BBC Krievijas dienests, atsaucoties uz muitas datiem, Horvātijas kuģu būves uzņēmums Adria Winch bija iesaistīts detaļu piegādē karakuģiem, ko būvē Zeļenodolskas kuģu būvētava Tatarstānā (daļa no kuģubūves korporācijas Ak Bars, un kopš 2019. gada marta pret to ir piemērotas sankcijas). ). Mēs jo īpaši runājam par patruļkuģi “Sergejs Kotov” un raķešu gaisa kuģi “Samum”.
Izdevums raksta, ka, neskatoties uz sankcijām pret Zeļenodolskas kuģu būvētavu, šajos kuģos tiek izmantotas ES un ASV ražotas detaļas, kuru piegādes veiktas nevis tieši, bet gan shēmās ar starpniekfirmām. Kuģu būvētavai daži no tiem pieder kopīgi ar partneriem no Eiropas Savienības, atzīmē BBC. Piemēram, piegādes tika veiktas pēc Sanktpēterburgā reģistrētā uzņēmuma Marine Propulsion Systems pasūtījuma.
“Pašiem iekārtu ražotājiem bieži vien nav informācijas par to, kas ir preču galasaņēmējs, un viņi ne vienmēr var pārliecināties, ka iekārtas nenonāk sodītos uzņēmumos,” norāda BBC.
Adria Winch piegādā klāja aprīkojumu civilajiem kuģiem un militārajiem kuģiem, un saskaņā ar 2022. gada datiem Krievija bija viena no galvenajām uzņēmuma aprīkojuma pircējām. Zelenodolskas kuģu būvētavai Horvātijas uzņēmums piegādāja rezerves daļas caur saviem Krievijā reģistrētajiem meitasuzņēmumiem: Adria Vinch Zelenodolsk un Adria Vinch Maskavā.
Tā jo īpaši 2022. gada augustā tur tika piegādāti franču Schneider Electric ražotās hidrauliskās vilkšanas vinčas elektriskie releji. Piegāde, kas datēta ar 2022. gada maiju, ietvēra rezerves daļas pietauvošanās stūrim no Vācijas Spohn & Burkhardt. Tajā pašā mēnesī Horvātijas uzņēmums Krievijai piegādāja Somijas rezerves daļas kuģim Vsevolod Bobrov. Runa ir par rezerves daļām pietauvošanās stūrim un signāllampai, precizē BBC krievu dienests.
2022. gada martā-septembrī Adria Winch piegādāja savam Zelenodolskas meitasuzņēmumam palīgmateriālus un vinču rezerves daļas 726 tūkstošu USD vērtībā.
Bijušais Adria Winch vadītājs Milivojs Peruzovičs BBC Krievijas dienestam pastāstīja, ka pēc pirmajām sankcijām 2014.gadā uzņēmuma vadība nolēma turpināt sadarbību ar Krievijas partneriem.
“Šīs sankcijas tagad šķiet smieklīgas,” viņš teica.
Peruzovičs apstiprināja, ka sankciju dēļ piegādes Krievijai netika veiktas tieši, bet gan caur starpniecības uzņēmumiem un trešajām valstīm, piemēram, Turciju. “Es arī nodibināju kontaktus ar starpniekiem Ķīnā, un mēs turpinājām strādāt: tāds bija mūsu lēmums turpināt strādāt [ar partneriem Krievijā]. Jo sankcijas ir sankcijas, un viss notiek kā parasti. Un tas turpinājās līdz brīdim, kad pārdevām uzņēmumu,” skaidroja sarunbiedre.
Vienlaikus Peruzovičs sacīja, ka kompānijai nav zināms, kas ir tehnikas galasaņēmējs, kā arī, ka viens no tiem varētu būt Krievijas flote.
“Es atsakos to apstiprināt [smejas]. Jūsu atklātā informācija… Jūs veicāt labu izpēti. Varbūt tā ir taisnība. Bet es atsakos to apstiprināt. Bet es varu teikt tā: mums bija kopuzņēmums [ar kuģu būvētavu Zeļenodolskā] – Adria Vinch Zelenodolsk. Un mēs viņiem piegādājām krājumus. Un kam viņi pārdod – militārpersonām vai kādam citam… Es nezinu. […] Bet ziniet – pat labāk par mani,” sacīja bijušais horvātu uzņēmuma vadītājs.
2023. gada decembrī Adrijas Vinčas vadība mainījās – uzņēmumu nopirka arī Horvātijā reģistrētā Global Offshore Engineering. Pēc Peruzoviča teiktā, jaunie īpašnieki iespējamo risku dēļ nolēma atteikties no piegādēm Krievijai, bet tajā pašā laikā turpina saglabāt saistības pret Adriju Vinču Zeļenodolsku.
Itālija
Starp uzņēmumiem, kuru daļas tiek piegādātas Krievijas militārajām kuģu būvētavām, parādās arī itāļu Melcal, noskaidroja BBC krievu dienests. Cita starpā runa ir par rezerves daļām Jūras spēku palīgkuģim un kuģa celtni Project 20360M kuģim. Šī projekta ietvaros plānots būvēt kuģus, kas paredzēti munīcijas transportēšanai un iekraušanai zemūdenēs un virszemes kuģos atklātā jūrā, tostarp kuģus Genādijs Dmitrijevs vai Vladimirs Pjalovs.
Galvenais šādu kuģu detaļu pasūtītājs bija Kronštates Tirdzniecības un rūpniecības asociācija.
2019. gadā Itālijas Melcal SPA noslēdza līgumu ar kuģu būves korporāciju AK BARS (kurā ietilpst Zeļenodolskas kuģu būvētava) un Kronštates tirdzniecības un rūpniecības asociāciju, vienojoties par piegādēm Krievijai un itāļu iekārtu ražošanu valstī.
Piegādātāji no draudzīgām valstīm
Pēc kara sākuma Ukrainā tehnika no itāļu Melcal Krievijas starpnieku kompānijām tiek piegādāta nevis tieši, bet gan caur Turciju, Honkongu vai Ķīnu, raksta BBC Krievijas dienests. Piemēram, šādā veidā tika piegādātas detaļas ar kodolenerģiju darbināmiem kuģiem “Fedor Ushakov” un “Evgeniy Primakov”.
Līdzīgi no ES un ASV tiek piegādātas rezerves daļas atomledlaužiem Yakutia, Chukotka un Leningrad, kas tiek būvēti. Viņu klients visbiežāk bijis Sanktpēterburgā bāzētais Runitor, norāda BBC krievu dienests. Šim un citiem ar kodolieroču kuģu būvniecību saistītajiem Krievijas uzņēmumiem Turcijas kompānijas uz Sanktpēterburgu atveda spāņu signāllampas un vilkšanas kompleksu, vācu un poļu daļas ugunsdzēsības sistēmai, kā arī itāļu logu tīrītājus. 2023. gada jūnijā-jūlijā šādas rezerves daļas tika piegādātas 16,5 miljonu ASV dolāru apmērā.
Rostamflots medijam norādīja, ka viņi nav atkarīgi no ārvalstu iekārtu piegādes un 2023.gadā nav parakstījuši līgumus ar ārvalstu piegādātājiem.
Pēdējā velkoņa 23120 piegāde, ko BBC krievu dienestam izdevās atrast, notika 2023. gada jūlijā. Šoreiz krava velkonim ieradās pēc Sanktpēterburgā reģistrētās kompānijas Marine Propulsion Systems pasūtījuma no Ķīnas – velkonim tika piegādāta zviedru ražotāja Jowa interfeisa plate. Piegādi veica Jowa meitas uzņēmums, kas reģistrēts Šanhajā.