Kā nesen norādīja Lielbritānijas aizsardzības ministrs Grants Šaps, Apvienotā Karaliste varētu nodrošināt Ukrainai DragonFire lāzerieroča prototipu. Šo faktu medijiem komentēja Defence Express galvenais redaktors Oļegs Katkovs.
“Protams, šeit nav runa par altruismu. Katrā ziņā viens no faktoriem ir – jā, tā ir palīdzība Ukrainai, taču būsim pragmatiskāki un sapratīsim, kāpēc viņi var būt tam gatavi, un mums tas ir pozitīvi. Pirmkārt, tas ir saistīts ar faktu, ka šiem kompleksiem tagad ir jāpierāda sava īstā efektivitāte kaujas laukā, nevis mācību poligonos. <…> Un praksē jāsniedz atbildes milzīgajam skeptiķu skaitam, kuriem ir labi argumenti, kāpēc lāzerieroči nebūs efektīvi,” skaidroja eksperts.
Konkrēti ir jautājums, sacīja Katkovs, kā laikapstākļu faktors ietekmē šos ieročus vai šīs sistēmas spēj notriekt spārnotās raķetes, kuras, piemēram, kilometru attālumu veic četrās sekundēs, vai arī tā nav viena raķete, bet vairākas. Jo tagad līdzīgu kaujas lāzeru izstrāde turpinās daudzās valstīs – Amerikā, Izraēlā, Turcijā. Un jautājums ir – kurš būs pirmais, kas pierādīs tā efektivitāti tieši kaujā:
“Ja Londona ir gatava nosūtīt DragonFire, tas nozīmē, ka tas jau ir maksimāli gatavs, jau ir pierādījis savu efektivitāti, un tādējādi viņi vēlas apsteigt visus konkurentus. <…> Valsts, kas tagad pirmā parādīs, ka tieši tās kompleksi demonstrē maksimālu efektivitāti reālu kaujas operāciju laikā, sitīs ar džekpotu, tāpēc no šī viedokļa Londonas rīcība ir maksimāli pragmatiska. Un šeit jūs varat ticēt, ka Apvienotā Karaliste patiešām vēlas nosūtīt šo kompleksu.
DragonFire ir lāzera stars , kas var notriekt dronus un raķetes, ir neredzams un kluss, jo gaismas viļņa garums ir aptuveni viens mikrons, ko cilvēka acs neredz, un ir tuvu gaismas infrasarkanajam spektram.
Sistēma tika izveidota ar nolūku iznīcināt bezpilota lidaparātus pēc tam, kad kari Izraēlā un Ukrainā parādīja, ka tie ir mūsdienu kara ” pēdējā robeža”. Lielbritānijas Aizsardzības ministrija atzīmē, ka sistēma ir pietiekami jaudīga, lai notriektu šāviņus, kas pārvietojas ātrāk nekā ballistiskās raķetes.