Samtenes – no pirmā acu uzmetiena tas ir ļoti izplatīts zieds, taču daudzi no mums nezina, cik daudz noderīgu īpašību tām ir: gan mūsu veselībai, gan citiem augiem.
Tātad, nav vērts apgalvot, ka tas ir pārāk vienkāršs, pārāk nabadzīgs zieds, labāk vēlreiz pārliecināsimies, kā un kāpēc to audzēt. Tad samtenes ne vien vienkāršo rotās puķu dobi vai dārzu ar daudzkrāsainiem ziediem un priecēs ar ilgu ziedēšanu. Svarīgi: tagad ir īstais laiks sēt samtenes, ja vēlaties audzēt stādus.
Samtenes: no kā izvēlēties
Samtenes (Tagetes) dzimtene ir Centrālamerika un Dienvidamerika, taču tās labi aug visā Eiropā . Šos augus iedala lielziedu un sīkziedu augos, un to sugas iedala lielajos, krustnagliņu un mazajos.Sāksim iepazīstimot ar vairākām populārām šķirnēm.
Augstā samtene (Tagetes erecta) var būt dažādās krāsās, tostarp sarkanā, rozā, dzeltenā, purpursarkanā un baltā krāsā . Tās piešķir dārza puķu dobēm augstumu un krāsu, kā arī ir lieliski piemēroti pušķiem. Tās ir sala izturīgas un var ziedēt līdz pirmajām salnām.
Sīkziedu samtene (Tagetes tenuifolia) izaug 20-30 cm augstumā . Ziedkopas ir mazas, līdz 1,5 cm diametrā, vienkrāsainas vai divkrāsainas tapas, dzelteni vai oranži ziedi. Divkrāsu serentes ir ārkārtīgi burvīgas, jo tās zied ar divkrāsu ziediem.
Franču samtene (Tagetes patula) ir nelieli augi, kas izaug līdz 6-12 cm garš ar smaržīgiem ziediem un lapām . Ziedi ir dažādos toņos – dzeltenā, oranžā, sarkanā. Var būt divkrāsu.
Meksikas samtene (Tagetes grandulifera) ir ārkārtīgi izturīga pret sausumu un karstumu.
Mierīga un vienkārša aprūpe
Samtenes vislabāk aug irdenā un auglīgā vieglā smilšmāla vai smilšainā augsnē. Samtenēm nepatīk pārāk daudz mitruma, tāpēc laistiet tās taupīgi un uzmanīgi, lai ūdens nenokļūtu uz lapām un ziediem – tas novērsīs slimību izplatīšanos. Augsnei jābūt tikko mitrai. Samtenēm patīk silta un saulaina vieta, taču tās var augt arī pusēnā.
Iesaka stādus mēslot ne biežāk kā reizi 2-3 mēnešos. Ir iespējams izmantot komplekso mēslojumu, kas paredzēts istabas augiem . Ir svarīgi, lai mēslojums satur slāpekli, fosforu un kāliju, taču iesaka izvairīties no pārāk daudz slāpekļa, jo tas veicinās lapu, nevis ziedu augšanu.
Jā, samtenes ir jāapgriež. Regulāri nogrieziet aizaugušās ziedkopas, lai veicinātu jaunu ziedēšanu un pagarinātu ziedēšanas periodu. Turklāt atzarošana var palīdzēt saglabāt augu formu un veicināt blīvāku augšanu
Samtenes izplatīšanās
Samtenes var pavairot ar sēklām, dalot sakneņus un spraudeņiem.
Lai iegūtu ziedus jau maijā-jūnijā, sējiet sēklas martā-aprīlī. Nostiprinātos stādus pārnes atklātā zemē. Pirms augu pārvietošanas ārā tos “nocietiniet”: pakāpeniski pieradiniet pie āra apstākļiem, lai izvairītos no triecieniem no temperatūras izmaiņām.
Samtenes bieži dīgst pavasarī no rudenī izkaisītām sēklām.
Izvēloties pavairošanai sakneņus, izvēlieties veselīgu, labi attīstītu augu. Rūpīgi izņemiet augu no augsnes un nomazgājiet saknes, lai atklātu sakneņu struktūru. Izmantojot asu, dezinficētu instrumentu, uzmanīgi sagrieziet sakneņus vairākās daļās, pārbaudot, vai katrā daļā ir vismaz dažas veselas saknes un pumpuri. Tas ir svarīgi, lai katra daļa varētu veiksmīgi iesakņoties un augt. Stādiet katru sakneņu daļu atsevišķi, nodrošinot, ka tās ir labi pārklātas ar augsni un stingri nostiprinātas.
Pavairojot ar spraudeņiem, izvēlas un nogriež veselīgu zaru. Nogriežamajai daļai jābūt vairākām lapām un pumpuru mezgliem. Pēc tam spraudeņus stāda mitrā substrātā vai smiltīs un tur siltā vietā, sargājot no tiešiem saules stariem, līdz tas iesakņojas. Ir iespējams izmantot arī īpašus preparātus, kas stimulē sakņu veidošanos.
Slimības: kā tās atpazīt?
Visbiežāk sastopamās samtenes slimības ir pelēkā puve, rūsa un miltrasa. Iesaka regulāri pārbaudīt augus, lai pēc iespējas agrāk varētu pamanīt iespējamās slimības pazīmes un apstrādāt augus.
Viena no spilgtākajām pelēkās puves pazīmēm ir tāda, ka uz augu lapām, kātiem un ziediem sāk augt pelēkais pelējums. Inficētās augu daļas sāk pūt. Uz auga lapām var pamanīt tumšākus plankumus, kas arī kļūst par puves perēkļiem. Lai ārstētu pelēko puvi samtenēs, ir svarīgi noņemt skartās auga daļas un nodrošināt labāku gaisa cirkulāciju starp augiem. Šīs slimības apkarošanai ir ieteicams lietot fungicīdus, ievērojot produkta norādījumus. Svarīgi ir arī izvairīties no augu pārlaistīšanas un nodrošināt pareizu augsnes drenāžu.
Dažreiz samtenes uzbrūk rūsa – uz lapām, kātiem un dažreiz uz ziediem parādās oranži, brūni vai sarkani plankumi. Rūsas plankumi var būt nelieli, bet vēlāk tie var izaugt un aptvert arvien lielākas auga daļas. Inficētās lapas sāk deformēties, griezties vai mirt. Tas var izraisīt auga fotosintēzes efektivitātes samazināšanos un vispārēju auga pavājināšanos. Apstrādājot rūsu, ieteicams noņemt inficētās auga daļas un tās iznīcināt, lai novērstu slimības izplatīšanos. Izmantojiet fungicīdus, kas paredzēti rūsas apstrādei, saskaņā ar ražotāja norādījumiem.
Miltrasa ir diezgan izplatīta augu slimība, ko izraisa dažādas sēnītes. Uz lapām, kātiem un dažreiz pat uz ziediem parādās balti vai pelēki miltrasas plankumi. Šie plankumi atgādina miltus vai pelnus un sākotnēji var parādīties tikai uz lapu augšējās virsmas, bet vēlāk var izplatīties arī uz apakšējo virsmu. Inficētās lapas var deformēties, sagriezties vai novītināt, un to malas var saritināties uz augšu. Ārstējot miltrasu uz samtenes, ir svarīgi noņemt skartās augu daļas un lietot īpašus fungicīdus miltrasas ārstēšanai.
Ir ļoti svarīgi nodrošināt pareizu gaisa cirkulāciju starp augiem un izvairīties no pārmērīgi mitras augsnes – tas samazinās slimību atkārtošanās risku.
Ar kādiem kaitēkļiem samtene var saskarties?
Galvenie kaitēkļi, kas var kaitēt samtenem, ir mājas mušas, zirnekļa ērces un laputis . Svarīgi ir regulāri pārbaudīt augus un, ja tiek pamanīti kaitēkļi, ātrāk veikt profilakses pasākumus. Koncentrēsimies uz dabisko kaitēkļu apkarošanu.
Samtenes var aizsargāt ne tikai ar ķīmiskiem līdzekļiem, bet arī augiem, kas atbaida kaitēkļus – tie jāstāda samteneņu tuvumā. Tie var būt ķiploki, piparmētra, baziliks, lavanda, citronzāle. Lai gan šie augi var palīdzēt samazināt kaitēkļu skaitu, tie negarantē absolūtu aizsardzību. Ja nepieciešams, izmantojiet drošus insekticīdus, ievērojot visus ražotāja norādījumus.
Ātri apskatīsim pazīmes, kas liecina, ka jūsu samtenēm ir uzbrukuši kaitēkļi. Pazīmes, ka samtenei ir uzbrukušas kodes, ir: neregulāras formas caurumi auga lapās vai nograuztas lapu malas. Kad samtenēm uzbrūk zirnekļa ērces, uz augu daļām var pamanīt tādas pazīmes kā dzeltenīgi vai brūngani plankumaini lapas, lapu deformācija, kā arī var pamanīt plānus zirnekļa tīklus. Starp citu, iesaka izvairīties no pārmērīgas mēslošanas ar slāpekļa mēslojumu, jo tas var veicināt ērču vairošanos. Uzbrūkot laputīm, jauno dzinumu lapas un galotnes kļūst dzeltenas. Interesanti atzīmēt, ka kukaiņi, kas barojas ar laputīm, var palīdzēt dabiski kontrolēt laputu populāciju dārzā vai ārā (piemēram, mārītes).
Samtenes ir nematocīdi augi
Nematocīdie augi ir augi, kas var aizsargāt citus augus no nematodēm, maziem zemē mītošiem tārpiem, kas var sabojāt augus un to saknes. Samtene tiek uzskatīti par nematocīdiem augiem, jo to saknes izdala vielas, kas var aizsargāt augsni no kaitēkļiem un sēnīšu slimībām. Šī iemesla dēļ samtenes ieteicams stādīt blakus dārzeņiem, piemēram, kartupeļiem, tomātiem un baklažāniem, lai pasargātu tos no kaitēkļiem.
Samtenes asā smarža atbaida arī prusakus, peles, žurkas, gliemežus un citus nevēlamus iemītniekus.
Tā kā samteņu saknes izdala vielas, kas pasargā augsni no sēnīšu slimībām, iesaka stādīt gladiolas un Ķīnas asteres vietās, kur samtenes auga pagājušajā gadā.
Nematocīdu augu, piemēram, samteņu, izmantošana var samazināt atkarību no ķīmiskajiem pesticīdiem un veicināt ilgtspējīgu lauksaimniecības attīstību.
Samtenes tautas medicīnā
Samtenes un to tēju plaši izmanto tautas medicīnā. Tomēr ārstēšanu ietekmē dažādas jomas un to tradīcijas. Īsumā par to, kā samtenes var uzlabot jūsu veselību.
Tautas medicīnā samtenes novārījumus izmanto, lai atvieglotu elpceļu slimību simptomus, piemēram, saaukstēšanos vai bronhītu. Tiek uzskatīts, ka tie palīdz atslābināt elpceļus un mazina klepu.
Samtenes ziedu tēja tiek izmantota kā nomierinošs līdzeklis, lai palīdzētu mazināt stresu un veicinātu labāku miegu.
Dažās kultūrās rāmās ziedlapiņas izmanto, lai veicinātu gremošanu un mazinātu sāpes kuņģa-zarnu traktā. Tos var lietot kā daļu no tējas vai pievienot pārtikai. Dažu mierīgu sugu ekstraktus tradicionāli izmanto to potenciālo pretiekaisuma īpašību dēļ. Tos var izmantot nelielu skrāpējumu vai brūču ārstēšanai.
Samtenes ēteriskā eļļa tiek izmantota parfimērijā, kosmētikā un ārstnieciskajās masāžās. Turklāt samtene atbaida kukaiņus.
Ir svarīgi uzsvērt, ka, lai gan samteņu lietošana tautas medicīnā ir zināma, trūkst zinātnisku pierādījumu, kas apstiprinātu to efektivitāti, un to nevajadzētu uzskatīt par uzticamu ārstniecības līdzekli. Turklāt pirms jebkura auga vai tā daļas izmantošanas medicīniskiem nolūkiem jākonsultējas ar veselības aprūpes speciālistu, īpaši, ja lietojat medikamentus vai jums ir hroniskas veselības problēmas.
Interesanti atzīmēt, ka samtenes izmanto pārtikas rūpniecībā. Tā ir dabiska pārtikas krāsviela. Ja uz pārtikas iepakojuma redzat uzrakstu “E161 (b)”, tas nozīmē, ka tajā ir krāsviela, kas izgatavota no samtenes ziediem un lapām. Samtenes pievieno arī bezalkoholiskajiem dzērieniem.