Laikraksts ” The Sun” publicēja attēlus, kuros Velsas princis un princese nedēļas nogalē iepērkas saimniecības veikalā, un paziņoja, ka to dara, “cenšoties izbeigt nedēļām ilgušās spekulācijas tiešsaistē, kuru rezultātā nekontrolēti izplatās mežonīgas sazvērestības teorijas par Keitu”.
Ja tāds bija mērķis, tas noteikti nav izdevies. “Vai jūs ticat, ka tā ir Keita Midltone?” ir viena TikTok videoklipa paraksts , kas skatīts 3,5 miljonus reižu. “Ne Keita. Nē,” skan viens no gandrīz 2000 komentāriem. “Es pat neesmu liels zinātājs par karalisko ģimeni, bet es zinu, ka tā nebija viņa,” saka kāds cits. Vēl viens video ar nosaukumu: “Kur ir #katemiddleton? Jo šeit nav! [sic]”, ir 1,1 miljoni skatījumu.
Desmit dienas pēc tam, kad Kensingtonas pils izlaida Ketrīnas fotogrāfiju ar bērniem un vēlāk bija spiesta atzīt, ka tā ir viltota, kļūst acīmredzams sazvērestību milzīgais mērogs, ko tā ir veicinājusi un radījusi.
Princeses atrašanās vieta un šim jautājumam pievienotās dīvainākās teorijas ir bijis neprātīgu tiešsaistes spekulāciju objekts. Saskaņā ar BrandMentions, uzņēmuma, kas uzrauga tēmturi un atslēgvārdu izplatību tiešsaistē, datiem pēdējo septiņu dienu laikā tēmturi #whereiskate #katebodydouble un #katemiddleton ir izmantoti sociālo mediju kontos un tīmekļa lapās ar kopējo sasniedzamību 400 miljonu cilvēku.
Tēmturi tika pieminēti 5400 reižu, Instagram veidojot vairāk nekā astoņus no 10 pieminēšanas gadījumiem, kam seko TikTok, kas veidoja 5% pieminējumu. Ziņas ar šīm atsaucēm ir kopīgotas 2,3 miljonus reižu un atzīmētas ar Patīk 2,2 miljonus reižu.
Spekulācijas ir bijušas patiesi globālas, un trīs tēmturi Facebook vislielāko sasniedzamību nodrošina žurnāla India Today ziņu lapa, savukārt viena no lielākajām sasniedzamajām vietām Instagram ir no Dominikānas Republikas laikraksta Diario Libre konta, kuram ir 1,8 miljoni sekotāju.
Viens piemērs tam, kā sākas un izplatās viltus ziņas, ir šīs nedēļas sākumā gaidītā karaliskā paziņojuma atklāšana. Pēc tam, kad sociālajos tīklos sāka izplatīties baumas par karaliskās ģimenes nāvi vai šķiršanos, agri pirmdienas rītā vietnē X sāka izplatīties mirkļbirka #royalannouncement.
Šķiet, ka šīs baumas ir radušās TikTok un Instagram vietnē Popapologists, ko vada duets, kas sevi raksturo kā apraides māsas Laurenu un Čanu, kuras acīmredzot ir no ASV. 11. martā pāris publicēja pirmo tagadējā 32 daļu sērijā ar nosaukumu “Kur TF ir Keita Midltone?!?!?!”, kas tagad skatīts 6,1 miljonu reižu. Sērija ir piesaistījusi vairāk nekā 20 miljonus skatījumu tikai vietnē TikTok.
Vienā video, kas tika publicēts 16. martā, pāris teica, ka viņi ir saņēmuši “iekšējo informāciju”, ka BBC Events “tiek ziņots, ka jebkurā brīdī ir gatavs ārkārtīgi svarīgam karaliskajam paziņojumam”. “Vai jūs zināt, par ko ir atbildīgs BBC Events? Kāzas, kronēšana un bēres. Vai ir kāda pasaule, kurā Keitas vairs nav ar mums? Apgalvojumi izplatījās plaši, un faktu pārbaudes vietne Snopes identificēja popapologus kā galveno avotu.
Šos ziņojumus savāca News International, angļu valodā iznākošs Pakistānas laikraksts, kas plaši raksta par karalisko ģimeni. Tās autoram Velsam Osteram nav neviena profila LinkedIn, Facebook vai citos sociālajos tīklos, taču viņš šonedēļ ir uzrakstījis vairāk nekā 50 rakstus par karalisko ģimeni.
16. martā Osters publicēja ziņu rakstu ar virsrakstu “Karaliskā ģimene liek britu plašsaziņas līdzekļiem “jebkurā brīdī” paziņot, atsaucoties uz popapologiem. Šī raksta ekrānuzņēmumi pēc tam sāka parādīties vietnē X, kur vairākos kontos tika minēts ziņojums kopā ar ziņojumiem, ka Čārlzs vai kāds cits karaliskās ģimenes loceklis, iespējams, ir miris.
Viens ar zilo ķeksīti apstiprināts konts @UKR_Report, kuram ir 22 600 sekotāju, rakstīja: “Tiek lēsts, ka Velsas princese Keita, Apvienotās Karalistes karaliskās ģimenes locekle, ir mirusi.” Tāpat kā ziņojums tajā pašā dienā par karaļa Čārlza nāvi , ko pārtvēra un pastiprināja lielākie Krievijas ziņu kanāli, ziņojums bija pilnībā viltots.
Daniels Džolijs, Notingemas Universitātes sociālās psiholoģijas docents, saka, ka, lai gan mēs bieži runājam par sazvērestības teorijām saistībā ar psiholoģiskajām vajadzībām, kuras apmierina vietņu turētāji, Velsas princeses baumas ir īpaši spēcīgas, “jo tās ir arī izklaidējošas”. .
Viņš piebilda: “Sajūta, ka tu būtu filmā, kurā tu būtu izmeklētājs. Tas ir aizraujošs elements – oh, viņi varēja vai nevarēja? Tas ir sava veida aizraujoši… Un ekonomiskās nevienlīdzības kontekstā, kas var radīt anomāliju, ideju par sabiedrības sabrukšanu – tas viss šķiet, ka ir iespējams.
Stīvens Levandovskis, Bristoles Universitātes kognitīvās psiholoģijas profesors, kura pētījumu centrā ir mītu un dezinformācijas izplatība, saka: “Viena no problēmām ir tāda, ka pēc tam jūs nonākat atgriezeniskās saites cilpās, kurās daudzi cilvēki tam tic. tad dod citiem cilvēkiem iemeslu ticēt lietām. Un tad pēkšņi, tikai tāpēc, ka visi citi tam tic, cilvēki teiks, ka tajā ir jābūt kādai patiesībai, jo mans kaimiņš tam tic. Tas barojas pats no sevis.”
Liela daļa pašreizējā neprāta mazināsies, kad Katrīna atsāks pildīt karaliskos pienākumus, “tātad savā ziņā, kam tas rūp, vai ne?” saka Levandovskis. “Pasauli nemainīs tas, ko šis cilvēks dara. Taču patiesā problēma, protams, ir tā, ka tas veicina šo dezinformācijas, maldinošas informācijas puteni sociālajos medijos – un tas padara arvien grūtāku atšķirību starp patiesību un nepatiesību. Tas ilgtermiņā ir ļoti satraucoši.