Vladimirs Putins uzvar noplicināšanas karā pret Ukrainu. Lai gan cieš arī krievu tauta, ar sāpēm nepietiek, lai piespiestu jaunpārvēlēto prezidentu mainīt kursu. Viņš varētu pārdomāt, ja Rietumi varētu izspiest Krievijas ieņēmumus no naftas. Bet to būs grūti izstrādāt, raksta ziņu aģentūras Reuters apskatnieks Ugo Diksons.
Pat tad, kad Ukrainas sabiedrotie atsakās no Krievijas naftas un Eiropa atrod alternatīvas Krievijas gāzei, Maskavai 2023. gadā bija tekošā konta pārpalikums 51 miljarda dolāru apmērā. Lai gan tas ir mazāk nekā iepriekšējā gadā (238 miljardi USD), Maskava joprojām ir plusā. Tas varētu mainīties, ja Ukrainas sabiedrotie spēs tik ļoti samazināt Krievijas eksporta ieņēmumus, ka tie nonāks deficītā, saka Džeikobs Nels, Kijivas Ekonomikas augstskolas vecākais līdzstrādnieks .
Viņš uzskata, ka eksportam būtu jāsamazinās par aptuveni 80 miljardiem dolāru, pirms Putinam būtu jāpiemēro ārkārtēji pasākumi ekonomikas stabilizēšanai. Apmēram 30 miljardus dolāru no tā varētu iegūt, pastiprinot gāzes embargo, kā arī ierobežojot mēslošanas līdzekļu un metālu, piemēram, niķeļa, eksportu. Bet lielākajai daļai vajadzētu būt, samazinot cenu, ko Maskava saņem par naftu, līdz 50 USD par barelu.
To ir vieglāk pateikt nekā izdarīt. G7 un citi sabiedrotie 2022. gada beigās noteica Krievijas naftas cenas griestus 60 USD par barelu, bet Urals jēlnaftas cena ir aptuveni 71 USD par barelu, kas ir par aptuveni 14 USD zem Brent jēlnaftas cenas. Lai gan ASV ir pastiprinājušas sankcijas pret tankkuģiem, kas pārkāpj cenu griestus, Krievija var tās daļēji apiet, izmantojot savu floti.
Ukrainas sabiedrotajiem var paveikties, ja pasaules naftas cenas kritīsies. Pretējā gadījumā viņiem būs nepieciešami daudz stingrāki pasākumi, lai samazinātu cenu, ko Krievija saņem par savu naftu, līdz 60 USD, nemaz nerunājot par 50 USD.
Šī mērķa sasniegšanas atslēga būs mēģinājums pārliecināt Indiju, lielāko Krievijas naftas importētāju pa jūru, pārtraukt maksāt vairāk par maksimālo cenu, sacīja Nels. Tad valsts varētu gūt labumu no lētākas naftas, un tās pārstrādes uzņēmumi palielinātu savu peļņu.
Problēma ir tā, ka Krievija var atteikties pārdot naftu par tik zemām cenām un tā vietā samazināt ražošanu. Tas novedīs pie pasaules naftas cenu pieauguma, kas skars Indiju, kā arī Ukrainas sabiedrotos. Lai gan naftas piegāžu samazināšana kaitētu Krievijai, Putins varētu uzņemties risku, ja augstās naftas cenas palielinās Donalda Trampa uzvaras iespējamību novembrī notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās.
Ukrainas sabiedrotie vēl nevēlas uzņemties nepieciešamos riskus, lai grautu Krievijas ieņēmumus. Kamēr viņi to nav izdarījuši, Putinam nav finansiāla iemesla izbeigt konfliktu, atzīmē eksperts.