Pēc Austrālijas pētnieku domām, par ”garo Covid” periodu vajadzētu aizmirst, jo tas rada nevajadzīgas bailes un dažos gadījumos arī pastiprinātu uzmanību pēcslimības simptomiem. Pētnieki savus apgalvojumus pamato ar jaunāko pētījumu rezultātiem par gripas un koronas simptomiem pēc slimības.
Austrālijas medicīnas pētnieki pārtrauks lietot terminu ”garais Covid” (long Covid). Garais Covid pēc definīcijas attiecas uz koronavīrusa infekcijas sekām, kuras simptomi ir smags spēku izsīkums, elpas trūkums un tā dēvētā smadzeņu migla.
Kā norāda Kvīnslendas veselības centra direktors, ārsts Džons Džerards, termins ”garais Covid” nozīmē, ka ilgstošajos simptomos pēc koronas varētu būt kaut kas unikāls un ārkārtējs, lai gan vairāki koronas pēcslimības simptomi ir līdzīgi citi vīrusu vai gripas simptomoem, ziņo New York Post.
Pēc Džerara teiktā, jēdziena ”garais Covid” lietošana var izraisīt nevajadzīgas bailes un likt cilvēkiem pēc inficēšanās ar koronavīrusu pievērst lielāku uzmanību simptomiem, kas citādi varētu būt nepamanīti.
Džerards un citi pētnieki pamato savu priekšlikumu ar savu pētījumu rezultātiem, ziņo New York Post .
Korona un citu vīrusu sekas nevarēja atšķirt vienu no otras
Pētījumā piedalījās 5112 cilvēki vecumā no 18 gadiem ar atbilstošiem simptomiem.
Ziņotie simptomi bija nogurums, smadzeņu migla, klepus, elpas trūkums, smaržas un garšas izmaiņas, reibonis un ātra vai neregulāra sirdsdarbība.
Testa subjekti pētījumam tika savākti no austrāliešu grupas, kas bija veikuši koronatestu kopš 2022. gada pavasara beigām. Dalībnieku vidū bija gan pozitīvi, gan negatīvi koronatesta rezultāti, ziņo New York Post .
No 2023. gada pavasara beigām pētnieki pabeidza dalībnieku aptauju par piedzīvotajiem simptomiem un dzīves kvalitāti.
Sešpadsmit procenti pētījuma dalībnieku teica, ka 2023. gada pavasarī viņiem radās simptomi, un 3,5 procenti ziņoja, ka viņiem ir bijuši vidēji vai smagi traucējumi ikdienas dzīvē.
Tomēr netika atrasti pierādījumi tam, ka tiem, kuri 2022. gada pavasarī bija saņēmuši pozitīvu koronatesta rezultātu, bija vairāk paaugstinātu funkcionālo traucējumu nekā tiem, kuriem testa rezultāts bija negatīvs vai kuri bija saslimuši ar gripu, nevis korona.
Pētījumā konstatēts, ka Austrālijā diagnosticēto ilgstošo Covid gadījumu skaits bija mazāks nekā citās valstīs, jo pandēmijas laikā valdība noteica striktus ierobežojumus.