Francijas prezidents Emanuels Makrons nesen paudis arvien skarbāku nostāju pret Krieviju un pat apgalvo par tās “neizbēgamo sakāvi”.
Kā intervijā laikrakstam Le Monde sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, tam ir vairāki iemesli.
Konkrēti, Zelenskis atzīmēja, ka Francijas prezidents, iespējams, “saprata, ka Putins viņu ir maldinājis personīgi”.
“Putins dažiem līderiem deva vārdu, ka liela mēroga iebrukuma nebūs tikai dažas dienas iepriekš. Tāpēc Makrons vairs neuzticas Putinam. Patiešām, tas prasīja kādu laiku, bet ir rezultāts,” atzīmēja Zelenskis.
Turklāt viņš atzīmēja, ka pats Makrons viņam deva vēl vienu iemeslu šādai pozīcijas maiņai.
“Vakar (svētdien, 10. martā) mūsu sarunas laikā es pateicos viņam par tik daudz laika veltīto Ukrainai. Viņš atbildēja: “Protams, bet es gribu, lai jūs zināt, ka es to daru Francijas labā.” Viņš lieliski saprot, ka, aizstāvot Ukrainu, viņš aizstāv Eiropu – un Franciju. Es domāju, ka tas ir tas, ko viņš saprata,” uzsvēra Ukrainas prezidents.
Viņš piebilda, ka “kamēr Ukraina izturēs, Francijas armija var palikt Francijas teritorijā”.
Viņš piebilda, ka ar Francijas prezidentu apspriedīs turpmākās Ukrainas atbalsta iespējas Makrona gaidāmās vizītes laikā Kijivā.
Īpaši sadarbību kiberaizsardzības jomā, kas ir “nevis militāra klātbūtne, bet gan speciālisti, kas dalās ar datiem un izlūkdatiem”.
Mācību zonā ir arī apmācības misijas gan artilērijas, gan bruņutehnikas, aizsardzības sistēmu, F16 un kaujas lidmašīnu apmācībai.
Vienlaikus, atzīmēja Zeļenskis, tiek izskatīts priekšlikums samazināt Ukrainas militārpersonu apmācību laiku, tās pilnībā vadīt Ukrainā, tieši pielāgojot kara apstākļiem.
“Tas nenozīmē, ka Francijas armija gatavojas darboties Ukrainā, mēs runājam tikai par apmācību dažādās jomās,” viņš uzsvēra.
Turklāt, atzīmēja Zelenskis, tiek apspriesta iespēja kopīgi ražot militāro aprīkojumu, piemēram, franču Caesars un vācu tankus Leopard.
“Kad mēs saņēmām šo aprīkojumu, karavīri devās apmācībās uz ārzemēm un pēc tam atgriezās, lai pielāgotos Ukrainas apstākļiem. Bet, kad šie transportlīdzekļi tika iesaistīti sadursmēs un bojāti, tie bija jānosūta atpakaļ uz Eiropu, kas ir vēl viens ilgs process. Tad kāpēc gan nepadomāt par tehniskā personāla ievešanu Ukrainā, un licence paliktu Ukrainā? Šāda kopīga ražošana būtu abu valstu interesēs,” uzsvēra Zelenskis.